MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje choinka żywa i sztuczna przed świętami? W tym roku za jodły, świerki i sosny zapłacimy więcej. Polacy nie kupią drzewka?

Katarzyna Zawada
Przykładowe ceny żywych drzewek w 2022 roku:Śląskie. „Mam do sprzedania żywe choinki świąteczne, prosto z plantacji (pola). Cięte, jak i kopane w donicach. Ceny w wersji mini zaczynają się od 50 zł”.Lubelskie. „Producent żywych choinek zaprasza po: świerk srebrny, świerk pospolity, świerk serbski, jodłę kaukaską i koreańską. Choinki są wielkości od 50 do 400 cm. Najtańsza w donicy od 20 zł, większe kilkaset złotych”.Dolnośląskie. „Posiadamy w sprzedaży świerk srebrny. Mamy w ofercie świerka doniczkowego lub ciętego w rozmiarach 0,7 do 3 m. Ceny do negocjacji"”.Kujawsko-Pomorskie. „Świerk srebrny prosto z plantacji. Cena 50 zł – 100 zł, wysokość 100-200 cm, cena zależna od wielkości i ilości zakupionych roślin”.Mazowieckie. „Świerk serbski ukorzeniony w C20, wys. 145 cm, możliwość dostawy, 125 zł”.Mazowieckie. „Witam serdecznie, mam do sprzedania choinki gatunek PREMIUM - prosto z plantacji w Danii. Jodła Kaukaska: 175-250 cm, 200-250 cm, 225-275 cm, 250 -300 cm, ceny od 75 zł w górę”.
Przykładowe ceny żywych drzewek w 2022 roku:Śląskie. „Mam do sprzedania żywe choinki świąteczne, prosto z plantacji (pola). Cięte, jak i kopane w donicach. Ceny w wersji mini zaczynają się od 50 zł”.Lubelskie. „Producent żywych choinek zaprasza po: świerk srebrny, świerk pospolity, świerk serbski, jodłę kaukaską i koreańską. Choinki są wielkości od 50 do 400 cm. Najtańsza w donicy od 20 zł, większe kilkaset złotych”.Dolnośląskie. „Posiadamy w sprzedaży świerk srebrny. Mamy w ofercie świerka doniczkowego lub ciętego w rozmiarach 0,7 do 3 m. Ceny do negocjacji"”.Kujawsko-Pomorskie. „Świerk srebrny prosto z plantacji. Cena 50 zł – 100 zł, wysokość 100-200 cm, cena zależna od wielkości i ilości zakupionych roślin”.Mazowieckie. „Świerk serbski ukorzeniony w C20, wys. 145 cm, możliwość dostawy, 125 zł”.Mazowieckie. „Witam serdecznie, mam do sprzedania choinki gatunek PREMIUM - prosto z plantacji w Danii. Jodła Kaukaska: 175-250 cm, 200-250 cm, 225-275 cm, 250 -300 cm, ceny od 75 zł w górę”. Adam Jastrzębowski/Polska Press
Wysokie ceny choinek żywych i sztucznych w tym roku! Ale czy Boże Narodzenie może się odbyć bez choinki? Nie da się! Stanowi ona nieodłączny element świąt. Pełna bombek, łańcuchów i lodowych sopelków ucieszy oko w zimowe wieczory, a w czasie Wigilii najmłodsi będą szukać pod nią wymarzonych podarków od św. Mikołaja. Choć inflacja drenuje nasze portfele, wciąż wielu deklaruje gotowość do zakupu tradycyjnego iglaka. Oszczędności będą szukać na prezentach lub potrawach. Ile zapłacimy za tegoroczną Gwiazdkę? Jakie są ceny żywych i sztucznych choinek?

Spis treści

Święta 2022 obciążeniem dla domowego budżetu. Inflacja zbiera żniwa

Wspólne spotkanie z rodziną przy wigilijnym stole to świętość. Okazuje się, że w tym roku gorące potrawy, zapach choinki i dekoracje stanowią dla Polaków nie lada wydatek. Wielu mówi, że to, co do tej pory było oczywistością, dziś zakrawa na luksus. Stawki za karpia już teraz sięgają 30 zł za kilogram, drożeją m.in. mąka, jajka, masło i wędliny, podwyżki nie ominęły sektora leśnego. W połowie listopada można śmiało ruszać na poszukiwania idealnego bożonarodzeniowego drzewka. Do wyboru są żywe i sztuczne. Stoisk nie brakuje, jodeł czy sosen na pęczki, ale problem stanowi… cena. Ta jest wyższa niż rok temu.

Ile zarobi sprzedawca karpia czy choinki w tym roku? Oto stawki dla pracowników!

Ceny żywych choinek. Tyle liczą sobie za jodłę kaukaską lub świerk

Żywą choinkę możemy kupić ciętą, czyli bez korzeni lub w doniczce, wtedy już z korzeniami. Za małą jodełkę musimy zapłacić ok. 50 zł, spokojnie zmieści się ona na stole lub komodzie. Dorodne drzewka mierzące od 1,5 do 2 metrów już takie „tanie” nie są. Markety oferują stawki powyżej 100 zł, jeszcze więcej liczą sobie handlarze na stoiskach. Za naprawdę wysokie okazy trzeba dać nawet 200-300 zł. Czy taniej jest u okolicznych plantatorów?

Oto kilka prywatnych ofert znalezionych w sieci:

 • Śląskie. „Mam do sprzedania żywe choinki świąteczne, prosto z plantacji (pola). Cięte, jak i kopane w donicach. Ceny w wersji mini zaczynają się od 50 zł”.
 • Lubelskie. „Producent żywych choinek zaprasza po: świerk srebrny, świerk pospolity, świerk serbski, jodłę kaukaską i koreańską. Choinki są wielkości od 50 do 400 cm. Najtańsza w donicy od 20 zł, większe kilkaset złotych”.
 • Dolnośląskie. „Posiadamy w sprzedaży świerk srebrny. Mamy w ofercie świerka doniczkowego lub ciętego w rozmiarach 0,7 do 3 m. Ceny do negocjacji"”.
 • Kujawsko-Pomorskie. „Świerk srebrny prosto z plantacji. Cena 50 zł – 100 zł, wysokość 100-200 cm, cena zależna od wielkości i ilości zakupionych roślin”.
 • Mazowieckie. „Świerk serbski ukorzeniony w C20, wys. 145 cm, możliwość dostawy, 125 zł”.
 • Mazowieckie. „Witam serdecznie, mam do sprzedania choinki gatunek PREMIUM - prosto z plantacji w Danii. Jodła Kaukaska: 175-250 cm, 200-250 cm, 225-275 cm, 250 -300 cm, ceny od 75 zł w górę”.

Ceny sztucznych choinek. Wcale nie jest tanio

Wielu Polaków wybiera choinki sztuczne. Nie trzeba po nich sprzątać, nie wydzielają zapachu, nie trzeba za nimi gonić po stoiskach – są możliwe do zamówienia w Internecie. Zwolennicy ekologii zwracają jednak uwagę, że takie rozwiązanie szkodzi środowisku – sztucznego tworu nie podda się recyklingowi, a materiały mogą rozkładać się kilkaset lat. Za małe ozdoby przypominające drzewka płaci się średnio 30-40 zł, za porządne instalacje nieco więcej. Popularny sztuczny świerk można znaleźć za 70-80 zł. Producenci kuszą również tymi ekskluzywnymi towarami, których kupno uszczupli portfel. Wszystko zależy od gęstości i jakości produktu. U lokalnych sprzedawców zdarzają się oferty sięgające kilkuset złotych.

Oto przegląd ofert choinek sztucznych w sieci:

 • Śląskie. Choinki sztuczne: 220 cm – 150 zł, 180 cm – 130 zł, 150 cm – 90 zł, 120 cm – 70 zł.
 • Małopolskie. Choinka sztuczna a’la świerk naturalny, 220 cm. Jak żywa. 299 zł.
 • Małopolskie. Wysokość ze stojakiem ok. 190 cm, klasa lux, 380 zł.
 • Małopolskie. Choinka sztuczna, świerk włoski, 2,5 m, pięknie się prezentuje, naprawdę wygląda jak żywa, jest świetnie zrobiona. Składa się z 3 części i stojaka. Bardzo łatwo się ją składa i rozkłada. 700 zł.
 • Warmińsko-Mazurskie. Choinka poliuretanowa, w komplecie stojak, najtańsze 100 cm – 179 zł, 220 cm – 600 zł.

Nie chcesz przepłacać? Kup świeże drzewko u leśników

Stoiska windują ceny, wiadomo to od lat. Nie dotyczy to tylko sektora choinek, ale też żywności. Klienci nie raz zwracali uwagę, że karpie lub warzywa na bazarkach są droższe niż te kupowane od lokalnych dostawców. W przypadku świeżych świerków lub jodeł dobrze szukać ich u źródła, czyli w lesie. Cena nie waha się tam tak, jak w sklepach.

Wiele nadleśnictw w okresie świątecznym (najczęściej rusza on z początkiem grudnia lub po 6 grudnia) oferuje klientom możliwość zakupu świerków lub jodeł w atrakcyjnych cenach. Najtaniej zapłacimy za te nabyte kilka dni przed Wigilią. W zeszłym roku za drzewka kupione na Podlasiu w okresie 21-23 grudnia płaciło się od 16 do 30 złotych.

Nadleśnictwo Niedźwiady za choinkę świerkową powyżej 2 m liczy sobie w tym roku 35 zł. „Fakt” z kolei podał, że w Nadleśnictwie Katowice najmniejsze drzewko 90 cm kosztuje 30 zł brutto, te do 1,5 m wysokości 37 zł, od 2,5 do 3,5 m to wydatek rzędu 61 zł, a najwięcej trzeba uiścić za drzewo sięgające 5 m – tu kwota wynosi 369 zł.

Lasy Państwowe przypominają, że choinki prosto od leśników nie są pryskane chemikaliami, posiadają naturalne olejki eteryczne i szybko ulegają rozkładowi. Zakupione drzewko można spokojnie przechowywać w domu, trzeba jednak pamiętać, aby nie stało zbyt blisko kaloryfera i było regularnie podlewane.

Symbolika choinki i ozdób. Po co nam drzewko na święta Bożego Narodzenia?

Jodła, sosna, świerk… Niby zwykłe drzewka, ale w czasie świąt ich zapach i widok budzą w nas mnóstwo pozytywnych emocji. Tradycja dekorowania choinek na dobre zagościła w polskiej kulturze. Zieleń małych igiełek symbolizuje nadzieję oraz odrodzenie. Na wsiach mówi się jeszcze o płodności i dobrobycie. Ozdoby, które wędrują na choinkę, też nie są przypadkowe. Od lat nadaje im się odpowiednią symbolikę.

Jak podaje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, orzechy lub szyszki miały zapewnić domownikom mądrość i urodzaj, jabłka gwarantowały młodość i urodę, słoma miała chronić przed złem i symbolizować otoczenie, w którym narodził się Jezus, gwiazdka na czubku przypominała Gwiazdę Betlejemską, zaś lampki miały być nośnikiem światła.

Najpopularniejszą dziś, ale też ozdobą z najkrótszą historią, są szklane okrągłe bombki. One, tak jak choinka, pochodzą z Niemiec i pojawiły się dopiero w połowie XIX wieku. Mimo młodego wieku mają swoją symbolikę – są oznaką ciągłości i powtarzalności cyklów w przyrodzie, a także nieskończoności miłosierdzia Bożego – czytamy na stronie NIKiDW.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie