Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zostało z Centralnego Okręgu Przemysłowego? (ZDJĘCIA)

TT
81 lat temu ziemie obecnego województwa świętokrzyskiego stały się olbrzymim placem budowy. Władze II Rzeczpospolitej zdecydowały się na wdrożenie programu zakładającego powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Stanowił on najambitniejszy plan gospodarczy w historii przedwojennej Polski. Naukowcy oraz politycy przypomnieli bogate tradycje oraz korzyści wypływające z wielomilionowych inwestycji w regionie.

Dla kraju oraz naszego regionu koncepcja utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego miała wielkie znaczenie. Przypadała ona na okres niedługo po zakończeniu wielkiego kryzysu gospodarczego, który nie ominął również Polski. – Wówczas rozpoczęto wdrażanie tej inicjatywy. Polegała ona na zagospodarowaniu bezrobotnych, zasobów surowcowych oraz stworzenie nowoczesnego przemysłu, szczególnie związanego z obronnością. Reformy w państwie zostały w praktyce zawężone do tych terenów, gdzie miał powstać Centralny Okręg Przemysłowy – mówił doktor Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc.

Ziemia świętokrzyska stanowiła jeden z trzech regionów wchodzących w skład Centralnego Okręgu Przemysłowego, które tworzyły tak zwany trójkąt bezpieczeństwa. Na ziemi świętokrzyskiej pomysł stworzony przez Ministerstwo Spraw Wojskowych, objął powiaty: kozienicki, radomski, opoczyński, konecki, iłżecki, kielecki, opatowski, jędrzejowski, pińczowski, stopnicki oraz sandomierski.

Inwestycje w regionie
Centralny Okręg Przemysłowy stanowił olbrzymią szansę rozwoju naszego regionu. Miał wzmocnić potencjał gospodarczy oraz militarny Polski. Dzięki zastosowanym ulgom podatkowym na Kielecczyznę ściągnęły firmy państwowe oraz prywatne z całej Europy.

Wśród nowych inwestycji w przemyśle w regionie świętokrzyskim znalazły się między innymi Fabryka Maszyn i Narzędzi Rolniczych w Kunowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego oraz pierwsza w kraju – Fabryka Świec Lotniczych i Iskrowników w Kielcach.
Dużą wagę przywiązano przede wszystkim do inwestycji w sektorze zbrojeniowym. Zmodernizowano Starachowickie Zakłady Górnicze, które specjalizowały się w produkcji dział przeciwlotniczych, Fabrykę Amunicji oraz Wytwórnię Węgla Aktywnego w Skarżysku, Zakłady Ostrowieckie i fabrykę „Granat” w Kielcach. Firma Herzfeld i Victorius z Grudziądza, która przejęła koneckie zakłady „Słowianin”, zajmujące się wytwarzaniem odlewów żeliwnych, rozpoczęła modernizację fabryki.

Korzystamy do dziś?
Tragiczne wydarzenia 1939 roku wstrzymały realizację kolejnych zaplanowanych zadań w regionie. Czy dziś korzystamy jeszcze z programu Eugeniusza Kwiatkowskiego, głównego pomysłodawcy utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego? – Osiągnięcia Centralnego Okręgu Przemysłowego procentują do dnia dzisiejszego, ponieważ ciągle korzystamy między innymi z powstałych wówczas linii komunikacyjnych. Efektem tych zmian była również gazyfikacja naszego regionu. To wszystko pozostało i jest wykorzystywane również przez nas – dodał doktor Jan Główka.

Podobnego zdania był uczestnik kieleckiej konferencji naukowej profesor Adam Massalski. – Część zakładów przemysłowych powstała w ciągu pierwszych dwóch-trzech lat realizowania inwestycji, inne z kolei zmodernizowano. Niestety, ale wiele z pomysłów pozostało w sferze projektów. Nie doszło do ich realizacji ze względu na wybuch II wojny światowej – stwierdził historyk.

Powrót do koncepcji?
- Centralny Okręg Przemysłowy stanowił szansę na unowocześnienie gospodarki i całego państwa polskiego. To miał być skok cywilizacyjny. Nawiązujemy do tych tradycji. Taka jest polityka rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Podejmujemy działania na rzecz swego rodzaju skoku technologicznego w polskiej gospodarce, stąd tak ogromna waga przywiązywania do kwestii związanych z Centralnym Okręgu Przemysłowym. Można powiedzieć, że dziś wprowadzane zmiany i polityka gospodarcza mają ważny cel. Jesteśmy dziś bowiem na etapie budowy nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego w unowocześnionej wersji – mówił w Kielcach Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie