Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach (WIDEO, zdjęcia)

Dorota Klusek
„Przyjmuję cię w poczet studentów Politechniki Świętokrzyskie” - te słowa wypowiedziane przez rektora Wiesława Trąmpczyńskiego usłyszał Paweł Sidor (zdjęcie) oraz pozostali reprezentanci żaków.
„Przyjmuję cię w poczet studentów Politechniki Świętokrzyskie” - te słowa wypowiedziane przez rektora Wiesława Trąmpczyńskiego usłyszał Paweł Sidor (zdjęcie) oraz pozostali reprezentanci żaków. Aleksander Piekarski
Strzec godności akademickiej i dobrego imienia Politechniki Świętokrzyskiej, sumienie wypełniać obowiązki studenta, przestrzegać zasad tolerancji światopoglądowej i szanować prawa uczelni – te słowa znalazły się w ślubowaniu, które złożyli przedstawiciele studentów pierwszego roku studiów. W środę Politechnika Świętokrzyska zainaugurowała rok akademicki 2017/2018.

Naukę na pierwszym roku rozpoczęło ponad 1500 studentów, ale nie wszyscy złożyli ślubowanie, tylko przedstawiciele poszczególnych kierunków, osoby, które w czasie rekrutacji osiągnęły najlepsze wyniki.

Przedstawiciele ślubowali

- Jest mały stres, ale czujemy się dobrze – przyznał Paweł Sidor z Mniowa, student pierwszego roku wzornictwa przemysłowego na wydziale mechatronika i budowa maszyn. Kierunek, który wybrał, jest powiązany z jego pasją. Zapytany, dlaczego wybrał Politechnikę Świętokrzyską, powiedział: - Znaczenie miało to, że jest blisko mojego miejsca zamieszkania i ma dobry poziom.

Wśród studentów nie zabrakło dziewczyn. W uroczystości udział wzięła między innymi Walentyna Gajos z Sędziszowa, studentka transportu. – Wydaje mi się, że jest to kierunek przyszłościowy i szybko znajdę po nim pracę – wyjaśniła. Zdradziła, że wahała się między dwiema kieleckimi uczelniami publicznymi, ale ostatecznie wybrała Politechnikę Świętokrzyską. Przekonała ją też akcja „Dziewczyny na politechniki”.

A jaką uczelnią jest Politechnika Świętokrzyska, i przed jakimi wyzwaniami stoi? O tym w swoim wystąpieniu mówił rektor tej uczelni, profesor Wiesław Trąmpczyński.

Czas podsumowań i planów

- Mijający rok był dla politechniki bardzo trudny pod względem finansowym. Z powodu uzyskania mniejszej o 5 procent dotacji podstawowej musieliśmy wprowadzić program oszczędnościowy i restrukturyzacyjny – zaznaczył rektor.

Jednak mimo tych trudności był to także dobry rok z punktu widzenia rozwoju uczelni. – Staraliśmy się, by stworzone zostały solidne podstawy dalszego rozwoju uczelni, który winien się koncentrować na ścisłej współpracy z gospodarką, a w szczególności z przemysłem naszego województwa, rozwoju naukowym pracowników oraz ciągłym podwyższaniu jakości kształcenia – wymieniał profesor Trąmpczyński.

Ale podsumowując ubiegły rok akademicki, rektor mówił też o planach na ten rozpoczynający się. To między innymi dalszy rozwój współpracy z przemysłem, czemu ma służyć projekt pod nazwą CENWIS - Centrum Naukowo–Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. Został złożony wniosek na jego realizację za kwotę około 75 milionów złotych.

Nowe kierunki remont

W planach jest także rozszerzenie oferty edukacyjnej o cztery nowe, nowoczesne specjalności: modelowanie Informacji o budynku (BIM) na kierunku budownictwo, inżynieria proekologiczna na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, teleinformatyka na kierunku informatyka oraz komputerowe systemy sterowania i pomiarów na kierunku automatyka i robotyka (we współpracy z Głównym Urzędem Miar).

Zostanie też wyremontowany kolejny dom studencki oraz ruszy budowa studenckiego stadionu sportowego.

Minister Jarosław Gowin o reformie

Jednak przyszłość uczelni będzie zależała od reformy systemu szkolnictwa wyższego i nauki. O „Konstytucji dla nauki”, jej najważniejszych założeniach mówił podczas inauguracji roku akademickiego wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Uspokajał przy tym, że byt mniejszych, regionalnych uczelni nie jest zagrożony. – Nasz rząd we wszystkich obszarach kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju – mówił minister Gowin. – Na każdej uczelni są znakomite zespoły badawcze, które mogą z powodzeniem konkurować z tymi największymi uczelniami, takimi, jak Akademia Górniczo-Hutnicza, czy Politechnika Warszawska. Z myślą o takich zespołach będą organizowane konkurs na regionalne inicjatywy doskonałości.

Inną propozycją kierowaną do uczelni regionalnych jest tworzenie uczelni federacyjnych lub konsolidacja. – W czasach globalizacji, gdy uczelnie z Kielc rywalizują nie tylko między sobą, czy też z uczelniami w Warszawie, Krakowie czy Opolu, ale także z uczelniami w Paryżu, Buenos Aires, czy w Pekinie, proces konsolidowania dzieje się na całym świecie – podkreślił Jarosław Gowin. – Zbyt małe uczelnie nie wytrzymują tej globalnej konkurencji. Ale rząd nie zamierza żadnej uczelni narzucać konsolidacji. Będziemy tylko tworzyć zachęty. Jeżeli jednak jakieś uczelnie, mimo zachęt, nie będą chciały się konsolidować, to mogą iść drogą federalizacji, czyli wspólnie prowadzić kierunki studiów, wspólnie prowadzić badania.

Reforma szkolnictwa wyższego ma wyjść w życie w październiku 2018 roku. Nadal trwają konsultacje ze środowiskiem akademickim. Jak podkreślił minister Gowin, zmiany będą głębokie, przedyskutowane ze środowiskiem akademickim, wprowadzane stopniowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie