Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego na polonistyce na kieleckim uniwersytecie [WIDEO]

Lid
Bohaterowie inauguracji na filologii polskiej UJK: Karolina Kominek-Skuratowicz i jej ojciec prof. Andrzej Kominek.
Bohaterowie inauguracji na filologii polskiej UJK: Karolina Kominek-Skuratowicz i jej ojciec prof. Andrzej Kominek. Dawid Łukasik
Nietypowy przebieg miała inauguracja roku akademickiego w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach. Studentów zaproszono najpierw na filmowy pokaz a potem promocję książki połączoną z wykładem.

CZYTAJ TEŻ: Aktorka ze Starachowic robi filmową karierę

W sali kina Helios wyświetlono spektakl teatru Telewizji Inka 1946 w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz opowiadający o losach Danuty Siedzikówny, sanitariuszki z oddziału słynnego dowódcy "Łupaszki", która została aresztowana w lipcu 1946 roku i po brutalnym śledztwie, na podstawie spreparowanych dowodów skazana na śmierć. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Wykład poprzedzający pokaz o powojennych zbrodniach NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa wygłosił Marek Jończyk z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Dla studentów spotkanie z Inką miało także inny wymiar. Na sali pojawiła się odtwórczyni głównej roli, Karolina Kominek-Skuratowicz, córka profesora Andrzeja Kominka, językoznawcy z kieleckiego uniwersytetu. W sztuce Teatru Telewizji wystąpiła po I roku studiów w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. - Do dzisiaj, mimo, że minęło kilka lat i wystąpiłam w wielu innych filmach, wiele osób kojarzy mnie właśnie z Inką - tłumaczyła 27 -letnia aktorka, która od dwóch lat mieszka w Warszawie. Można ją oglądać między innymi w serialach "Prawo Agaty" czy "Wszystko przed nami".

Druga część inauguracji poświęcona była komunikowaniu się osób autystycznych. Profesor Kominek wykorzystując własne doświadczenia wydał dzięki pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych książkę "Rain man w codziennej komunikacji". - Książka jest po trosze rozprawą naukową, w większości popularno-naukową a najbardziej autorską - wyjaśnia profesor Kominek.- Ma trzech bohaterów: tego z filmu Rain Man, Barrego, który zmarł niedawno, tego z książki Kosmita Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz mojego syna Marcina.
To właśnie jako ojciec, widząc jak dużym problemem dla rodziców i otoczenia jest komunikowanie się z autystycznym dzieckiem, profesor napisał książkę próbując wyjaśnić na czym polega fenomen osób z autyzmem. Wykład okraszał anegdotami by lepiej zilustrować problem.

Profesor Kominek jest także prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi "Otwórzmy Świat" w swoim rodzinnym mieście, Starachowicach. Należy do niego 20 osób w wieku od 2 do 35 lat. W Polsce, w 2002 roku żyło około 30 tysięcy osób z autyzmem.

W czwartek inauguracja główna na kieleckim Uniwersytecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie