Informator Gminy Mirzec

Artykuł sponsorowany GMINA MIRZEC
Umowę o dofinansowanie z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim podpisał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.
Umowę o dofinansowanie z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim podpisał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

Przebudowa pomieszczeń na potrzeby klubu kultury wiejskiej w Trębowcu

Po przebudowie i adaptacji pomieszczeń w budynku szkoły podstawowej w Trębowcu utworzony zostanie klub kultury wiejskiej – miejsce spotkań mieszkańców oraz członkiń KGW „Trębolanki”.

W piątek 3 listopada wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn podpisał umowę z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim i Markiem Jońcą członkiem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego na finansowanie przebudowy i wyposażenia części budynku, w którym mieści się Szkoła Podstawowa w Trębowcu. W wyremontowanych pomieszczeniach będzie mieścić się klub kultury wiejskiej, miejsce, którego celem będzie integracja społeczności lokalnej.

Wyremontowane zostaną dwa pomieszczenia przeznaczone na spotkania integracyjne, pomieszczenia kuchni oraz pomieszczenia sanitariatów. Zakres prac przewidziany do wykonania w pomieszczeniach jest szeroki. Prace obejmować będą wymianę stolarki drzwiowej, remont posadzek i schodów, montaż sufitów podwieszanych, wymiana instalacji wodnej, remont kanalizacji wewnętrznej, wymiana instalacji elektrycznej, urządzenie sanitariatów oraz dostosowanie traktów komunikacyjnych do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. W planach jest także zakup i montaż wyposażenia do pomieszczeń.

Gmina Mirzec otrzymała na ten cel 296 838 złotych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach operacji typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”.

Umowę o dofinansowanie z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim podpisał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.
Umowę o dofinansowanie z marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim podpisał wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn.

tekst

Mirzec-Poddąbrowa. Remont łącznika

Trwają prace przy remoncie 240-metrowego odcinka drogi powiatowej od Mirca-Poddąbrowy do ulicy Mariana Langiewicza.

Prace prowadzą pracownicy firmy Budromost. Gotowa jest już nowa pierwsza warstwa nawierzchni drogi. W ramach inwestycji wybudowane zostaną także pobocza, odwodnienie drogi oraz zjazdy na posesje. We wtorek 7 listopada poziom zaawansowania prac oceniali wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn oraz Ryszard Nowak kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Gminy w Mircu. Koszt inwestycji to 560 000 złotych, przy dofinansowaniu z Rządowego Programu Rozwoju Dróg w wysokości 392 000 złotych. Wkład gminy Mirzec do inwestycji wyniesie 108 000 a Powiatu Starachowickiego 60 000 złotych.

Łącznik pomiędzy Mircem-Poddąbrową i ulicą Langiewicza w trakcie remontu. Co ważne, jest już pierwsza warstwa asfaltu.
Łącznik pomiędzy Mircem-Poddąbrową i ulicą Langiewicza w trakcie remontu. Co ważne, jest już pierwsza warstwa asfaltu.

tekst

Mirzec. Mamy kolejne bezpieczne przejście dla pieszych

Bezpieczne przejście zostało wybudowane w miejscu o nasilonym ruchu pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej 744 pomiędzy dużym parkingiem a kościołem w centrum Mirca.

W środę 8 listopada odbył się odbiór tej ważnej dla bezpieczeństwa inwestycji położonej w pobliżu skrzyżowania drogi wojewódzkiej 744 z drogą gminną w kierunku Mirca -Poduchowne. Uczestniczyli w nim wójt Mirosław Seweryn, radni Anna Kawalec, Marian Stompor i Marcin Gwóźdź, sołtysi Joanna Stępień i Bernadeta Kalista, Andrzej Kutwin inspektor ds. bezpieczeństwa Urzędu Gminy w Mircu, Ryszard Nowak kierownik Referatu inwestycji oraz jego zastępca Sławomir Płaneta, Adam Włodarczyk przedstawiciel Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, Paweł Bracha z firmy Brasit i Łukasz Drożdżał z firmy Gadmet, które wykonały przejście. Prace zostały odebrane bez żadnych zastrzeżeń.

Budowa przejścia wymagała przebukowania kostki chodnika dla pieszych po obu stronach drogi. Na jezdni namalowano biało-czerwone pasy oraz zamontowane zostały „kocie oczka”. Zamontowano oznakowanie pionowe: aktywny znak „przejście dla pieszych” z pulsatorami zasilanymi panelem fotowoltaicznym. Przejście zostało oświetlone dwiema lampami hybrydowymi LED zasilanymi turbiną wiatrową i panelem fotowoltaicznym.

Koszt wykonanych prac to 89 893,32 złote. Gmina Mirzec otrzymała na ten cel dofinasowanie z Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Władysława Stasiaka „Razem bezpieczniej” w wysokości 80 procent kosztów inwestycji.

Bezpieczeństwo w rejonie przejścia zostanie wzmocnione poprzez montaż kamery monitoringu, która zostanie włączona do systemu monitoringu gminnego. Warto podkreślić, że przejście dla pieszych w centrum Mirca jest już kolejnym na drogach w gminie Mirzec. W poprzednich latach wybudowano jedenaście takich miejsc, w tym sześć przy udziale dofinasowań z programu „Razem bezpieczniej”.

Nowe bezpieczne przejście dla pieszych w Mircu powstało w często uczęszczanym miejscu w ciągu drogi wojewódzkiej 744.
Nowe bezpieczne przejście dla pieszych w Mircu powstało w często uczęszczanym miejscu w ciągu drogi wojewódzkiej 744.

tekst

Mirzecki park pięknieje. Nowe ławeczki i pergole

Coraz ładniej w mirzeckim parku. Ostatnio przy alejce spacerowej ustawione zostały ławeczki otoczone gustownymi pergolami. A to jeszcze nie koniec zmian.

W czwartek odbył się częściowy inwestycji wykonanej przez firmę Gadmet. Uczestniczyli w nim pracownicy Urzędu Gminy w Mircu wraz z wójtem Mirosławem Sewerynem oraz przedstawiciele firmy Gadmet Patrycja i Łukasz i Drożdżał. Wzdłuż wybudowanej w 2022 roku alejki zostanie ustawionych dziesięć ławeczek z towarzyszącymi jej pergolami, które w przyszłym roku zostaną obsadzone ozdobnymi roślinami. Ławeczki i pergole zostały ustawione na utwardzonym kostką brukową terenie. Koszt wykonanych prac to 44 081 złotych. Gmina Mirzec pozyskała na ten cel 15 000 złotych z konkursu „Wsparcie funkcjonalności obszarów wiejskich” organizowanego przez Urząd Marszałkowski.

To nie koniec prac w parku podworskim. Trwają prace przy budowie urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu budowanych w ramach rewitalizacji Mirca, a w planach jest budowa parkowego oświetlenia, dzięki czemu na spacer w parku będzie można wybrać się także wieczorem.

W mirzeckim parku podworskim stanęły ławeczki i gustowne pergole
W mirzeckim parku podworskim stanęły ławeczki i gustowne pergole

Jagodne. Plac przy przedszkolu po metamorfozie

Plac w sąsiedztwie budynku przedszkola w Jagodnem zmienił się nie do poznania. Po starym sadzie nie ma śladu. Jest przestronny parking ze skwerkami i plantacją porzeczek.

Odnowiony plac został odebrany w czwartek 8 listopada w obecności wójta gminy Mirosława Seweryna, kierownika Referatu Inwestycji Ryszarda Nowaka, zastępcy kierownika Referatu Inwestycji Sławomira Płanety, Patrycji i Łukasza Drożdżał z firmy Gadmet, która wykonała prace, inspektora nadzoru Mariusza Pająka, dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Jagodnem Joanny Serafin-Sieczki, Teresy Sieczki radnej sołectwa Jagodne oraz przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach.

Pracownicy firmy Gadmet rozebrali słupki wraz z fundamentami, murki, oraz ogrodzenie z siatki; uprzątnięto gruz. Plac został utwardzony kostką brukową. Wybudowano sześć miejsc parkingowych, ustawione zostały trzy ławki z oparciem, kosze na śmieci oraz stojak na rowery. Dodatkowo przebudowane zostało ogrodzenie wraz z montażem przesuwnej bramy oraz urządzona zieleń. Uroku dodają estetycznie urządzone skwerki z zielenią oraz odnowiona studnia, która dodaje miejscu uroku. Wybudowany został także nowy zjazd na drogę powiatową. Prace kosztowały 236 744 złotych.

Otoczenie budynku przedszkola w Jagodnem przeszło prawdziwą metamorfozę
Otoczenie budynku przedszkola w Jagodnem przeszło prawdziwą metamorfozę

Tychów Nowy. Funkcjonalnie przy budynku wielofunkcyjnym

Ku końcowi zmierzają prace przy zagospodarowaniu terenu przy budynku wielofunkcyjnym w Tychowie Nowym.

W czwartek 9 listopada rozpoczęły się czynności odbiorowe inwestycji. Uczestniczyli w nich wójt Mirosław Seweryn, radny z Tychowa Nowego Sylwester Spadło, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychowie Nowym Henryk Niewczas, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Gminy Ryszard Nowak, zastępca kierownika Referatu Inwestycji Sławomir Płaneta, przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych w Starachowicach oraz przedstawiciel wykonawcy prac.

Na placu sąsiadującym z budynkiem, w którym mieści się remiza Ochotniczej Straży Pożarnej i Klub Wiejski „Niwy” wybudowany został parking z kostki brukowej z 21 miejscami postojowymi, w tym dwoma miejscami dla osób z niepełnosprawnościami. Powstała także droga manewrowa umożliwiająca dojazd do miejsc postojowych oraz chodnik dla pieszych łączący nowy parking z istniejącą infrastrukturą stanowiącą dojście do budynku Klubu Wiejskiego „Niwy”. Wybudowany został nowy zjazd na drogę powiatową. W zakresie prac znalazła się także rozbiórka nieczynnej przydomowej oczyszczalni ścieków oraz wiaty.

Inwestycja kosztowała blisko 330 000 złotych. W ubiegłym roku została opracowana dokumentacja techniczna na to zadanie za kwotę 35 670 złotych. Prace przy inwestycji prowadziła firma Dro-Mar Marcin Dróżdż z Warszawy za kwotę 289 987,06 złotych. Funkcję inspektora nadzoru pełniła firma Spiinwest Mariusz Pająk ze Skarżyska-Kamiennej za kwotę 3 321 złotych.

W sąsiedztwie budynku wielofunkcyjnego w Tychowie Nowym powstał przestronny parking, droga wewnętrzna, nowy zjazd na drogę powiatową i chodnik.
W sąsiedztwie budynku wielofunkcyjnego w Tychowie Nowym powstał przestronny parking, droga wewnętrzna, nowy zjazd na drogę powiatową i chodnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie