Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej wznawia poszukiwania ofiar systemu komunistycznego

Tomasz Trepka
Prace ekshumacyjne rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia we wsi Wierzchowisko w województwie łódzkim. Najprawdopodobniej po 1945 roku na terenie wsi w bezimiennych grobach zakopano ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Końskich. Miejsce to zostało wytypowane na podstawie relacji oraz dokumentów. Historycy i archeolodzy spodziewają się odnaleźć tam kolejne ofiary komunistycznego reżimu.

O sprawdzenie miejsca zwróciła się do kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej lokalna społeczność, bowiem od lat mieszkańcy upamiętniają to miejsce zapalając oraz składając kwiaty.

Nie jest to jednak koniec działań IPN na tej płaszczyźnie. Najprawdopodobniej w drugiej połowie czerwca kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej wznowi również poszukiwania na kieleckim cmentarzu Piaski. Przypomnijmy, że udało się tam odnaleźć i zidentyfikować dwie ofiary komunistycznego systemu – Ludwika Machalskiego pseudonim „Mnich” oraz Bronisława Klimczaka pseudonim „Sokół”.

Pierwszy był dowódcą lokalnej organizacji konspiracyjnej działającej między innymi na terenie powiatu staszowskiego. Mając niespełna 22 lata został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano. Nie pomogła prośba o ułaskawienie napisana do prezydenta Bolesława Bieruta. Natomiast Bronisław Klimczak, w pokazowym procesie, został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Francji. Stracono go w więzieniu w Kielcach przy ulicy Zamkowej.

Poszukiwaniami bohaterów zaangażowanych w walkę z komunistycznym systemem zajmuje się tym powołane w 2016 roku Biuro Identyfikacji i Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej.

Poszukiwanie ofiar zbrodni to przywracanie pamięci, tych którzy mieli zostać na zawsze zapomniani. – Jeżeli nie będziemy o nich pamiętali to tak jakbyśmy się zastanawiali, czy potrzebna nam jest niepodległość. Te osoby nie miały innego wyjścia. Są przykładem niezłomnej walki o suwerenną i niepodległą ojczyznę. Prezentowali postawy propaństwowe i pronarodowe, przeciwstawiając się uzurpatorskiej władzy komunistycznej – mówiła niedawno „Echu Dnia” doktor Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski: nieustające strajki opiekunów niepełnosprawnych dzieci, kierowca spłonął w samochodzie, larwy w jajkach w hipermarkecie, szczypiorniści kadry w nietypowej roli

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie