Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody uroczyście otwarta. Zabytkowa broń, fotografie i inne ciekawe eksponaty. Zobacz zdjęcia

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Izba Tradycji w gminie Brody jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, gdzie można obejrzeć oryginalne eksponaty z okresu Powstania Styczniowego
Izba Tradycji w gminie Brody jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, gdzie można obejrzeć oryginalne eksponaty z okresu Powstania Styczniowego UG Brody
W niedzielę, 29 stycznia 2023, uroczyście otwarto Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody. Pełniący funkcję spikera Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji Łukasz Gołda powiedział, że izba powstała dzięki staraniom i zaangażowaniu wójta gminy Brody Marzeny Bernat oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody uroczyście otwarta

Wójt gminy Brody Marzena Bernat przywitała wszystkich przybyłych i podziękowała za przyjęcie zaproszenia. Powiedziała, że Gmina Brody rozwija się w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest dbałość o zachowanie i pielęgnowanie lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego. Powstanie Izby to efekt kolejnego etapu wykorzystania dofinansowania ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Kustosz Izby Grzegorz Bernaciak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej urządzania i wzbogacania zbiorów – przed wszystkim swojemu przyjacielowi, kolekcjonerowi Sławomirowi Krzemińskiemu, księdzu kanonikowi Wojciechowi Zdonowi, historykowi doktorowi Krzysztofowi Gęburze, sekretarzowi gminy Marcinowi Góździowi, kierownikowi Urzędu Gminy Brody Mirosławowi Ciorochowi, leśniczemu Krzysztofowi Gęburze, Łukaszowi Gęburze i Rajmundowi Gęburze. Powiedział, że w tej chwili Izba Tradycji w Gminie Brody jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, gdzie można obejrzeć oryginalne eksponaty z okresu Powstania Styczniowego. Izba ma charakter edukacyjno-historyczny, Urząd Gminy planuje przeprowadzanie tzw. „żywych lekcji historii” dla uczniów zainteresowanych szkół.

Zabytkowa broń, fotografie i inne ciekawe eksponaty w izbie pamięci w Brodach

Następnie pochodzący z gminy Brody historyk Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego doktor Krzysztof Gębura wygłosił wykład „Przyczyny i przebieg Powstania Styczniowego”. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali informacji zawartych w tym wykładzie. Po wykładzie podpułkownik Artur Litwinek wręczył list gratulacyjny wójt gminy Brody za szczególną dbałość o lokalną tradycję. List gratulacyjny za współpracę i wykłady historyczne w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej otrzymał również Grzegorz Bernaciak. Archiwalną mapę terenów Gminy Brody przekazała na ręce Wójt Zastępca Komendanta Wojewódzkiego OHP w Kielcach Magdalena Fogiel-Litwinek.

W dalszej części nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali Wójt Marzena Bernat, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, podpułkownik Artur Litwinek, kierownik Jacek Wójcik, radni Dariusz Łodej, Piotr Kosmala, Roch Kudelski.

Omówienia zasobów izby, czyli plansz, map, zdjęć i eksponatów dokonał kustosz Grzegorz Bernaciak, w szczególności zwracając uwagę na eksponaty które przetrwały do czasów współczesnych w gminie Brody.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie