Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaćwingowie. Zapomniani Wojownicy. Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

Klaudia Tajs
Do obejrzenia ekspozycji zachęca dr Marcin Engel z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Do obejrzenia ekspozycji zachęca dr Marcin Engel z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Klaudia Tajs
Wystawa przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Widz sandomierski może zapoznać się między innymi z Jaćwingami, którzy w XIII wieku dotarli do Sandomierza i wraz z Tatarami i Litwinami spustoszyli go. Wystawa będzie prezentowana do pierwszego grudnia.

Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. Najnowsze odkrycia archeologiczne z Szurpił, gm. Jeleniewo, Skomacka Wielkiego (Ostrowia), gm. Stare Juchy oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu oraz przede wszystkim przywołują go z mroków zapomnienia.

Do obejrzenia ekspozycji zachęca dr Marcin Engel z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. - Uczestnik wystawy widzi wojowników, którzy we wczesnym średniowieczu nękali ziemie polskie - opisuje dr Marcin Engel. - Widz sandomierski może zapoznać się między innymi z Jaćwingami, którzy w XIII wieku dotarli do Sandomierza i wraz z Tatarami i Litwinami spustoszyli go. Zniszczyli zabijając mnóstwo mieszkańców Sandomierza.

Dlaczego warto przyjść na wystawę? - Warto przyjść, bo jest to temat mało znany, jest to egzotyka dla mieszkańców tej części Polski - dodaje dr Marcin Engel. - Przy tym jest to jednak lud, który jest związany z historią ziemi sandomierskiej, bo te zagony jaćwieckie, najdalej na południe się zapuszczały, a też książę Leszek Czarny, który jest związany z historią Sandomierza, był jednym z pogromców tego ludu. Myślę, że dla ludzi interesujących się historią regionalną czy wczesnego średniowiecza, będzie to bardzo ciekawy temat. Tym bardziej, że jaćwingowie, jak wykazują najnowsze badania powiązani są genetyczne z wojownikami skandynawskimi.

Wystawa składa się z 14 plansz oraz 6 gablot z zabytkami. Eksponowanych będzie 141 przedmiotów, głównie broni i elementów oporządzenia wojowników, ale także ozdób jaćwieskich, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Otwarcie wystawy odbyło się w Jeleniewie, we wrześniu 2015 roku i połączone było z nadaniem imienia prof. Łucji i prof. Jerzego Okulicz-Kozarynów Izbie Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach. Wystawa była również prezentowana w Ełku, w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Będzinie, Głogowie, Poznaniu i Suwałkach.

Wystawa została przygotowana w ramach projektu Polsko-Norweska Inicjatywa Nowoczesnego Konserwatorstwa Archeologicznego. Celem projektu jest rekonstrukcja krajobrazu kulturowego dwóch ważnych kompleksów osadniczych wczesnośredniowiecznej Jaćwieży: w Szurpiłach, gm. Jeleniewo i Skomacku Wielkim (Ostrów), gm. Stare Juchy. (www.archeologiajacwiezy.pl).

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie