Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów. Jakie będą korzyści dla Muzeum?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 7 lat
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu dołączyło do prestiżowej organizacji, zrzeszającej najważniejsze muzea na świecie. Komitet Narodowy Polska - ICOM National Committee Poland jest częścią Międzynarodowej Rady Muzeów. Sandomierska placówka muzealna będzie mogła rozwijać i pogłębiać międzynarodową współpracę nie tylko w wymiarze europejskim ale również światowym.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu członkiem Międzynarodowej Rady Muzeów

Jak powiedział Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu przystąpienie Muzeum Zamkowego w Sandomierzu do Międzynarodowej Rady Muzeów jest wielkim wyróżnieniem nie tylko dla instytucji, ale także całego zespołu pracowników.

- Przede wszystkim jest podkreśleniem znaczenia ponad stuletniej działalności naszej instytucji na rzecz ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego i historycznego Sandomierza w wymiarze regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Warto również zaznaczyć, że dzięki udziałowi w tej organizacji Muzeum Zamkowe w Sandomierzu stanie się uczestnikiem dyskursu dotyczącego różnorodnych, kluczowych problemów w zakresie szeroko pojętego muzealnictwa, ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie. Ponadto Muzeum Zamkowe w Sandomierzu będzie mogło rozwijać i pogłębiać międzynarodową współpracę nie tylko w wymiarze europejskim ale również światowym – powiedział Marcin Kapka.

Międzynarodowa Rada Muzeów jest największą, pozarządową, międzynarodową organizacją kulturalną, afiliowaną przy UNESCO i zrzesza ponad 44 tysięcy członków w 138 krajach. W Polsce działa od 1948 roku. Obecnie Komitet Narodowy ICOM POLSKA liczy 370 muzealników-członków indywidualnych oraz 52 członków instytucjonalnych (muzea).

Oprócz dyrektora Muzeum Zamkowego w Sandomierzu - doktora habilitowanego Mikołaja Getki-Keniga, profesora Polskiej Akademii Nauk, do reprezentowania Muzeum Zamkowego w Sandomierzu w międzynarodowych komitetach problemowych tej organizacji zostali desygnowani: Marcin Kapka do Międzynarodowego Komitetu do spraw Marketingu i Public Relations (International Comitee MPR (Marketing and Public Relations.

Doktor Wojciech Rajpold do Międzynarodowego Komitetu do spraw Archeologii i Historii (International Comitee ICMAH (Archeology and History) oraz Kornelia Golińska do Międzynarodowego Komitetu do spraw Konserwacji (International Comitee ICOM – CC (Conservation))

Czym jest Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM)?

Jest międzynarodową organizacją pozarządową, która zrzesza muzea i muzealników z całego świata. Głównym celem działalności ICOM jest ochrona i zachowanie światowego dziedzictwa kultury i natury, obejmującego obecne i przyszłe dobra materialne i niematerialne. Organizacja ta, odgrywa istotną rolę w obszarze rozwoju norm zawodowych i etycznych w zakresie działalności muzeów, szczególnie dzięki sformułowaniu definicji „muzeum” oraz opracowaniu Kodeksu etyki ICOM dla muzeów. Jako międzynarodowe stowarzyszenie ekspertów ICOM wydaje zalecenia dotyczące kwestii związanych z dziedzictwem kultury oraz przyczynia się do podnoszenia kompetencji muzealników na całym świecie poprzez organizację konferencji i szkoleń, przygotowywanie publikacji i wytycznych. Sieć ICOM odgrywa kluczową rolę w rozwoju i wymianie informacji naukowych na poziomie międzynarodowym. ICOM posiada status doradczy w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ (ECOSOC), jest członkiem-założycielem Komitetu Błękitnej Tarczy oraz redaguje tzw. czerwone listy ujawniające nielegalny handel obiektami dziedzictwa. Dzięki temu organizacja ta odgrywa rolę forum dyplomatycznego i ośrodka analitycznego mającego na celu reagowanie na wyzwania stojące przed muzeami na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie