Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jajko jajku nierówne. Sprawdź, które są najlepsze

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Kod, który jest używany do dokładnego określania pochodzenia jaj, składa się z jedenastu cyfr i liter. Oznaczają one sposób chowu kur, kraj pochodzenia oraz dane wskazujące fermę, z której jaja pochodzą.
Kod, który jest używany do dokładnego określania pochodzenia jaj, składa się z jedenastu cyfr i liter. Oznaczają one sposób chowu kur, kraj pochodzenia oraz dane wskazujące fermę, z której jaja pochodzą.
Co oznaczają symbole umieszczane na opakowaniach oraz skorupkach i jak wybrać najlepsze?

Kupowane w sklepach jajka, zgodnie z unijnymi regulacjami, posiadają oznaczenie producenta, które jest wspólne dla wszystkich państw członkowskich. Co oznaczają poszczególne symbole?
Oznaczenie zawiera dokładne informacje dotyczące wielkości jajek, sposobu chowu kur, z jakiego kraju pochodzą oraz weterynaryjny numer identyfikacyjny fermy.

Wielkość jajek jest sklasyfikowana symbolami miary. Litera S oznacza jaja małe, o wadze poniżej 53 gramów, M - średnie, ważące od 53 do 63 gramów, L - duże, o wadze 63-73 gramy, a XL to jaja bardzo duże, ważące powyżej 73 gramów.

METRYKA POCHODZENIA

Kolejne oznaczenie to kod składający się z cyfr i liter, zawierający pozostałe informacje. Ma on postać X-YY-AABBCCDD.

Dla kupującego jedną z najważniejszych informacji jest pierwsza cyfra (X), która charakteryzuje sposób, w jaki chowane są kury. I tak 0 oznacza, że jaja pochodzą z fermy ekologicznej, gdzie kury swobodnie chodzą po dworze, śpią w kurniku i karmione są pożywieniem bez jakichkolwiek dodatków chemicznych.

Cyfra 1 wskazuje na chów wolnowybiegowy, to znaczy, że kury trzymane są w kurniku, ale mogą z niego wychodzić na świeże powietrze. 2 natomiast to hodowla ściółkowa - zwierzęta są zamknięte w kurniku, ale mogą się po nim poruszać i grzebać w ściółce. Ostatnie stosowane w tej klasyfikacji oznaczenie to 3. Wskazuje ono na chów w systemie klatkowym - kury nie opuszczają klatek, w których są stłoczone, mają bardzo ograniczone możliwości ruchu, nie mogą też rozprostować skrzydeł, nie są wypuszczane na powietrze, karmione są automatycznie. Zdarza się, że podaje im się antybiotyki. Jest to najczęściej krytykowany sposób hodowania kur niosek.

Dalsza część kodu (YY) to symbol kraju, z którego jaja pochodzą, na przykład PL dla Polski. Dalej znajduje się ciąg cyfr, który bezpośrednio wskazuje na producenta, czyli weterynaryjny numer identyfikacyjny. Składają się na niego: dwucyfrowy kod województwa (AA), kod powiatu (BB), kod zakresu działalności (CC) oraz kod firmy (DD).

DWIE KLASY

Jaja mogą mieć dwie klasy. A oznacza klasę ekstraświeżą i tylko takie mogą być wprowadzone do obrotu. Muszą być znakowane na fermie lub w pierwszym zakładzie pakowania, który je odbiera od producenta. Trzeba je oznakować i dostarczyć odbiorcy w dniu ich zniesienia. Klasą B natomiast oznacza się te jaja, które mogą być wykorzystywane tylko w przetwórstwie spożywczym.

Kupując jaja, warto zwrócić uwagę na ich oznakowanie, wielkość oraz sposób chowu. Nie warto również zawsze wybierać tych największych, bo może to wskazywać na mało ekologiczny sposób karmienia kur. Duże jaja mają też często cieńsze skorupki, które łatwo pękają podczas gotowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie