Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jajko w nietuzinkowej oprawie smaków według przepisów Rafała Korusa, szefa kuchni Best Western Grand Hotel w Kielcach [PRZEPISY]

/esw/
Rafał Korus, szef kuchni Best Western Grand Hotel w Kielcach.
Rafał Korus, szef kuchni Best Western Grand Hotel w Kielcach. Łukasz Zarzycki
Jajka na Wielkanoc warto przygotować z nietuzinkowymi dodatkami. Dzięki temu będą nie tylko wyśmienicie smakować, ale także zachwycać wzrok. Swoje cztery propozycje na Wielkanoc przedstawia Rafał Korus, szef kuchni czterogwiazdkowego Best Western Grand Hotel w Kielcach.

Oprócz tradycyjnie ugotowanych jajek, możemy przygotować je także po benedyktyńsku, czyli ugotować bez skorupek w wodzie z dodatkiem octu. Ten sposób przygotowywania jajek wymaga nieco wprawy, ale warto poeksperymentować, bo efekt zachwyci wszystkich gości.

Kolejne dwie propozycje, to jajko na miękko i półmiękko z różnymi dodatkami.

- Warto jajka podać w święta z nietypowymi dodatkami. Dzięki temu zyskają niepowtarzalną oprawę. Dlatego warto sięgnąć po jarmuż, ser buncok, półgęsek, udziec z królika, czy inne ciekawe dodatki- mówi szef kuchni Best Western Grand Hotel.

Czwarta propozycja, to tatar z warzywami i jajkiem podany z majonezem.

- Najlepiej do jego przyrządzenia wykorzystać warzywa z rosołu. Samo przygotowanie nie jest skomplikowane, ale tatar będzie ciekawym urozmaiceniem, bo jajek na co dzien w ten sposób nie podajemy - podpowiada Rafał Korus.

Jajka idealnie ugotowane

Aby idealnie ugotować jajka, musimy trzymać się kilku zasad, dzięki którym wyjdą takie, jak chcemy - na miękko, na twardo lub półtwardo.

Przed gotowaniem, kurze jajka dokładnie myjemy zimną wodą. Zawsze przed gotowaniem sprawdzamy, czy jajko jest świeże. Zanurzamy je więc w zimnej wodzie. Jeśli tonie, to znaczy, że spokojnie można je wykorzystać, jeśli wypłynie na powierzchnię, lepiej od razu je wyrzucić. Następnie jajka wkładamy do zimnej wody. Jajko na miękko gotowe jest już po 1 minucie gotowania, ale wtedy jednak żółtko i białko nie są jeszcze ścięte. Najlepiej poczekać około 2-2,5 minuty. Jajko na pół miękko gotujemy od 3 do 5 minut - białko wtedy jest ścięte a żółtko w połowie twarde. Jajko na twardo gotujemy około 8-9 minut, ale nie dłużej bo wtedy będzie mniej smaczne. Czas zaczynamy odliczać od momentu ponownego zagotowania się wody. Wodę na jajka warto też posolić, żeby zapobiec pękaniu skorupy. Żeby łatwiej było obrać jajka ze skorupki, po ugotowaniu zalewamy je zimną wodą i odstawiamy na około 3-4 minuty. Po tym czasie możemy je obrać.

Jajka po benedyktyńsku z jarmużem i półgęskiem

Jajko ze szpinakiem i udźcem królika
Jajko ze szpinakiem i udźcem królika Dawid Łukasik

Jajka po benedyktyńsku z jarmużem i półgęskiem.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 4 jajka, 120 g jarmużu, 120 g półgęska, 120 g jabłek, kilka kropli oleju rydzowego, 1,5 l wody, sól, 2-3 łyżki octu winnego.

Wykonanie: Jarmuż oczyszczamy, myjemy i osuszamy. Półgęsek kroimy na mniejsze kawałki. Jabłko myjemy, kroimy na mniejsze kawałki. Składniki te mieszamy i skrapiamy olejem rydzowym. Przekładamy do pucharków. W wysokim garnku gotujemy duża ilość wody, osalamy ją i dodajemy ocet. Jajka pojedynczo wbijamy do małej miseczki. Mieszając łyżką tworzymy w wodzie wir i wlewamy jajko w środek powstałego wiru. Gotujemy około 3 minut tak, aby białko było ścięte, a żółtko płynne. Delikatnie wyjmujemy jajko za pomocą łyżki cedzakowej i przekładamy do pucharków.

Tatar warzywny z jajkiem

Jajka z sałatką ziemniaczaną z chrzanem.
Jajka z sałatką ziemniaczaną z chrzanem. Dawid Łukasik

Tatar warzywny z jajkiem.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 200 g marchewki, 80 g selera, 80 g pietruszki (najlepiej z rosołu), świeży zielony groszek, 120 g ogórków kiszonych, sól, pieprz do smaku, po 4-8 jajek ugotowanych na twardo, oliwa, pół pęczka świeżej bazylii, majonez i szczypior do dekoracji.

Wykonanie: Ugotowane warzywa kroimy w dość grubą kostkę i mieszamy. Dodajemy zielony groszek i pokrojone nieco drobniej ogórki. Całość doprawiamy solą i pieprzem mieszamy z niewielką ilością oliwy i posiekaną bazylią. Przy pomocy kuchennych ringów układamy warzywa na talerzach. Ugotowane na twardo jajka kroimy w kostkę i układamy na wierzchu. Podajemy z odrobiną majonezu, pokrojonym grubo szczypiorem i świeżo zmielonym pieprzem.

Jajko ze szpinakiem i udźcem królika

Jajko ze szpinakiem i udźcem królika
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 120 g szpinaku, 120 g udźca z królika, 120 g sera buncok z czarnuszką, olej rydzowy do skropienia, pestki dyni, 4 jajka.

Wykonanie: Szpinak płuczemy pod bieżacą wodą i osuszamy. Udziec królika kroimy na mniejsze kawałki, buncok kroimy w kostkę. Wszystkie składniki łączymy dodając pestki dyni (najlepiej uprażone na suchej patelni), Skrapiamy całość olejem rydzowym i przekładamy do pucharków. Jajka gotujemy w osolonej wodzie na miękko, studzimy, obieramy i przekładamy do pucharków.

Jajka z sałatką ziemniaczaną z chrzanem

Jajka z sałatką ziemniaczaną z chrzanem.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 200 g ziemniaków, 120 g boczku, 1-2 niewielkie czerwone cebule, świeży szczypior, 2-3 łyżki jogurtu naturalnego, odrobina chrzanem, sól, pieprz do smaku, 4 jajka.

Wykonanie: Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, odcedzamy, studzimy i kroimy w dość dużą kostkę. Boczek kroimy w kostkę i przesmażamy na patelni. Cebulę czerwoną i szczypior siekamy, Wszystkie składniki łączymy, Jogurt naturalny mieszamy z chrzanem i dodajemy do sałatki . Całość jeszcze raz delikatnie mieszamy, doprawiając do smaku solą i pieprzem. Rozkładamy do pucharków lub na talerzyki. Jajka gotujemy w osolonej wodzie na półmiękko, przez około 3-5 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie