Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o nerki - filtr organizmu?

Ewa Kurzyńska
fot. archiwum
Nerki działają jak filtr, który oczyszcza krew z toksyn. To, co szkodliwe i niepotrzebne jest usuwane z organizmu w postaci moczu.

Wśród młodzieży najczęstszą przyczyną kłopotów z nerkami są kłębowe zapalenia tych narządów. Do choroby dochodzi zwykle na skutek powikłań po przebytej anginie, zapaleniu gardła czy nawet zwykłym przeziębieniu.

- Przechodzenie choroby może mieć tragiczne skutki zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby każdą infekcję leczyć do końca. A gdy lekarz przepisuje antybiotyk, należy go brać tak długo, jak zalecił - ostrzega lek. med. Wacław Bentkowski, nefrolog.

Uwaga na najmłodszych

U małych dzieci powtarzające się zapalenia układu moczowego mogą sygnalizować istnienie wad wrodzonych nerek. - Niepokojącym sygnałem jest wystąpienie drugiego zakażenia u dziewczynki, która ma mniej niż rok, i pierwszego u chłopca. Wtedy potrzebna jest dokładna diagnostyka. Przyczyna może być błaha, jednak nie usunięcie jej będzie skutkowało problemami ze zdrowiem dziecka - wyjaśnia doktor Bentkowski.

Wśród dorosłych szczególnie uważać powinny osoby chorujące na cukrzycę i nadciśnienie. Szacuje się, że do większości chorób nerek, w tym groźnej dla życia niewydolności, prowadzą właśnie te schorzenia. - Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Przynajmniej raz w roku trzeba wykonać podstawowe badania. Jeżeli lekarz rodzinny sam nie wpadnie na pomysł, by wystawić skierowanie, warto się o nie upomnieć - radzi Wacław Bentkowski.

Ważne badania

Wystarczy kilka prostych analiz, by wykluczyć zarówno choroby nerek, jak i cukrzycę oraz nadciśnienie. Bardzo ważne są regularne pomiary ciśnienia. Najlepiej wykonywać je przy okazji rutynowych wizyt u lekarza. Po 40. roku życia pomiar raz w roku to absolutne minimum. Należy także sprawdzić poziom cukru we krwi oraz wykonać analizę moczu. Z kolei osoby, które skończyły 50 lat, powinny skontrolować poziom kreatyniny we krwi. W przypadku uszkodzenia nerek jej poziom rośnie. O tym zaleceniu konieczne powinni pamiętać ci, którzy mają cukrzycę lub podwyższone ciśnienie krwi.

- Na nerki niekorzystny wpływ mają także niektóre leki, np. stosowane w leczeniu nadciśnienia (z grupy ACE), czy popularne niesterydowe leki przeciwzapalne, które można kupić bez recepty. Przyczyną kłopotów mogą być częste badania diagnostyczne z użyciem środków kontrastowych. Dlatego dziś przed tomografią czy rezonansem rutynowo oznacza się kreatyniny we krwi - wyjaśnia nasz ekspert.

Niewydolność

Najpoważniejszym schorzeniem nerek jest ich niewydolność. Gdy narządy o kształcie fasoli przestają pracować, jedynym ratunkiem jest dializa lub przeszczep. - W całej Polsce z leczenia nerkozastępczego korzysta ok. 17 tys. osób. Jednak drugie tyle chorych, którzy potrzebują dializ, nie jest świadoma istnienia choroby - wylicza nefrolog.

Dlaczego tak się dzieje? Bo przy najpoważniejszych schorzeniach nerki po prostu nie bolą. Chory z reguły nie odczuwa żadnych dolegliwości. I wówczas jedynym sposobem wykrycia zagrożenia są regularne badania profilaktyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie