Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o oczy w zimowej aurze - doradza okulista

KAK
archiwum
Zimą oczy męczą się szybciej, warto o tym pamiętać, wracając z ferii samochodem. Szybki zmierzch i konieczność korzystania ze świateł czy klimatyzacja w aucie - wciąż zmuszamy oczy do wysiłku, więc przestają funkcjonować prawidłowo.

Zdrowe oczy nie wymagają szczególnej pielęgnacji, bowiem to naturalne ruchy powiek i rzęs oraz nawilżające je łzy zapewniają im czystość i prawidłową wilgotność. Ale częściej
- Jesteśmy głównie wzrokowcami, więc ten zmysł nadwyrężamy najczęściej zmuszając do ciągłej pracy - mówi dr Adam Rybowski, okulista. - I na dodatek, z reguły, jesteśmy przeświadczeni, że mamy dobry wzrok lub dobrze skorygowany. Prawda jest jednak inna. Okazuje się, że korygujemy wzrok w 80-90 proc., zostawiając oczom pewien margines i licząc, że wzrok się poprawi sam. Tymczasem oko bardziej się meczy i niepotrzebnie nadmiernie pracuje. Warto zadbać o poprawnie zdiagnozowana i skorygowana wadę wzroku, bo to podstawa dobrego widzenia. Oczom szkodzi też m.in. brak odpowiedniej porcji snu, dym papierosowy czyli ogólnie mówiąc pewien styl życia.

Czego oczy nie lubią?

To czego oczy nie lubią to wentylacja jak i klimatyzacja. Nie tolerują też sztucznego światła, szczególnie jarzeniowego. Powoduje ono przekrwienie, podrażnienie, pieczenie oczu. Zmęczenie i problem suchych oczu odczuwamy główne po okresie intensywnej koncentracji wzroku. Praca przy komputerze, długie czytanie, jazda samochodem powodują, że zmniejsza się częstotliwość mrugania, co prowadzi do dokuczliwych symptomów. Stan ten związany jest z niedostatecznym nawilżaniem powierzchni oka, spowodowanym przez brak łez lub niski poziom ich wytwarzania. Kobiety odczuwają ten dyskomfort oczu podczas terapii hormonalnej. Badania kliniczne wykazują, że wytężanie wzroku przez dłuższy czas może doprowadzić do zmęczenia oczu oraz redukcji częstotliwości mrugania o 66%.

Jak sobie radzić?

- Wybierając się w długą drogę samochodem, w zimowej aurze, kiedy pada śnieg i na dodatek jest szaro, lepiej ustawić temperaturę na 18 st. C niż na ponad 20 st. C - radzi dr Rybowski - Im chłodniejsze powietrze w aucie, tym mniej narażamy nasze oczy na wysychanie spojówek i rogówek. Pamiętajmy, że pracująca samochodowa instalacja klimatyzacji rzadko przechodzi serwisowanie, więc pełno w niej roztoczy i rozmaitych bakterii. Mogą być one powodem dodatkowego podrażniania zmęczonych wytężoną pracą oczu. Dlatego może warto zrezygnować z klimatyzacji wybierając się w dłuższą drogę jesienią.
Zalecałbym także kierowcom robienie przerwy podczas jazdy, kiedy czują pogarszenie się widzenia. Suche oczy najlepiej nawilżać specjalnymi kroplami, które można kupić w aptece bez recepty. Ich zadaniem jest przywrócenie komfortu widzenia, optymalne nawilżenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie