Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Kielce mają się rozwijać? Radni wyznaczyli tereny pod drogi, osiedla i firmy

Agata Kowalczyk
Gdzie budować główne drogi, osiedla mieszkaniowe i zakłady przemysłowe a gdzie zachować tereny zielone, na te pytania odpowiada studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego Kielc. Na czwartkowej sesji radni przyjęli zmiany w dokumencie, który powstał w latach 70-tych.

ZOBACZ TAKŻE:
Na kieleckim osiedlu zbudowano... pół boiska. Na całość zabrakło pieniędzy

(Dostawca: x-news)

Studium zostało przygotowano w czasach, gdy zakładano, że w Kielcach będzie przybywać ludzi i miasto będzie liczyć 300-350 tysięcy mieszkańców. Od kilkunastu lat wiadomo, że tendencja jest odwrotna i miasto się kurczy. Studium kilkakrotnie zmieniano, a ostatnio w 2000 roku, ale konieczne były dalsze modyfikacje, uwzględniające potrzeby mieszkańców w perspektywie 30 lat.

W zmienionym w czwartek studium zapisano budowę wschodniej obwodnicy Kielc, która ma przechodzić także przez Morawicę, Daleszyce i Masłów. – Porozumienie się czterech gmin w sprawie jej przebiegu jest praktycznie niemożliwe. Przygotowaliśmy dziewięć wariantów, a marszałek województwa będzie musiał wybrać ten, który będzie realizowany, bo on będzie inwestorem – przyznał podczas sesji Rady Miasta, Artur Hajdorowicz, dyrektor Rozwoju i Rewitalizacji Miasta w ratuszu.

Na zachodzie miasta utrzymano budowę przedłużenia ulicy Szajnowicza-Iwanowa i połączenie jej z ulicy Batalionów Chłopskich. To kolejna kontrowersyjna inwestycja. Niedawno mieszkańcy oprotestowali pierwszy wariant jej przebiegu, pod który miasto wykupiło już cześć działek i opowiedzieli się za drugim wariantem. Po konsultacjach społecznych prezydent zrezygnował z inwestycji, ponieważ drugi wariant jest bardziej kosztowny i na razie miasta na niego nie stać. - Jednostronne podłączenie tego osiedla do ulicy Szajnowicza- Iwanowa za kilkanaście lat się zatka – przypomniał dyrektor.

To przedłużenie musi powstać, ale nie jest tak prosto zmienić przebieg inwestycji, dlatego że pod protestem podpisało się tysiąc osób. Musimy być pewni, że drugi wariant nie spowoduje dysfunkcji w przyszłości. Nawet stowarzyszenia, które nie są przychylne władzom Kielc wskazują, że drugi wariant może być tragiczny w skutkach. Będziemy prowadzić analizy i badania, wspólnie z liderami protestu, ale nie w tak agresywnej atmosferze, jaka była w czasie konsultacji. Zrobimy to razem i dojdziemy do kompromisu.

Utrzymano zamiar budowy przedłużenia ulicy Bohaterów Warszawy do Cedzyny a także budowę węzła Pakosz. Natomiast miasto wycofało się z budowy trasy Posłowickiej, ponieważ po rozbudowie drogi wojewódzkiej numer 763 nie będzie potrzebna.

Wskazano tereny pod zabudowę przemysłową. -To nie prawda, że w Kielcach nie mamy obszarów nadających się pod budowę zakładów produkcyjnych. Taki obszar, 65 hektarów znajduje się w Dyminach, tam gdzie był browar Belgia. Jest świetnie uzbrojony i nadaje się pod fabrykę – dodał. – Teren należy do funduszu inwestycyjnego. Chcemy pomóc go sprzedać przedsiębiorcy, który go zagospodaruje.

Kolejne obszary nadające się pod zabudowę przemysłową wyznaczono w Malikowie, Niewachlowie (jest już inwestor z branży logistycznej zainteresowany 17 hektarami) i na wschodzie Kielc.

Pod budownictwo wielorodzinne mamy 43 hektary. - To wystarczy na 15-20 lat, przy założeniu, że w Kielcach rocznie sprzedaje się 500 mieszkań. Po wybudowaniu przedłużenia ulicy Szajnowicza - Iwanowa kolejne tereny otworzą się na zachód od Malików – informował. – Obszary pod budownictwo jednorodzinne mamy między innymi na Dąbrowie II, w Dyminach i przy ulicy Piekoszowskiej. W sumie są to 622 hektary i ja nie dożyje czasu ich skonsumowania.

W oparciu o studium powstają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które określają szczegółowo zasady zabudowy tereny i na ich podstawie wydawane są pozwolenia na budowę. Obecnie miasto ma 58 planów, część trzeba zmienić, bo straciły na aktualności i mieszkańcy wskazują, że działki muszą być inaczej wykorzystano niż w nich zapisano.

Zmiany wymagają dokumenty opracowane między innymi dla Ostrej Górki, Niewachlowa (wokół Targów Kielce, które nie potrzebują, tak dużej rezerwy terenów i można je przeznaczyć na inne inwestycje, o które wnioskują właściciele działek), ulicy Wrzosowa, Piekoszowskiej i Dymin.

Przygotowanie planów od podstaw jest potrzebne między innymi dla ulic: Witosa, Górnej, stref ochronnych ujęć wody w Białogonie, Posłowic, Pakosza oraz Prochowni, Zagórskiej i Sandomierskiej.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie