Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odnowić klatkę schodową?

/pot/
Anna Dydycz, ekspert Grupy Atlas: Przy nakładaniu tynku mozaikowego istotne jest takie zaplanowanie prac, by można je było wykonać w jednym cyklu technologicznym - nałożenia i zatarcia - nakładając metodą "mokre na mokre". Istotne jest, by nie dopuścić do zaschnięcia pierwszej partii przed nałożeniem kolejnej. Inaczej widoczne będą miejsca połączeń, co na pewno zeszpeci cały efekt.
Anna Dydycz, ekspert Grupy Atlas: Przy nakładaniu tynku mozaikowego istotne jest takie zaplanowanie prac, by można je było wykonać w jednym cyklu technologicznym - nałożenia i zatarcia - nakładając metodą "mokre na mokre". Istotne jest, by nie dopuścić do zaschnięcia pierwszej partii przed nałożeniem kolejnej. Inaczej widoczne będą miejsca połączeń, co na pewno zeszpeci cały efekt.

Jesteśmy wreszcie we własnym, wielorodzinnym, domu. Jako wspólnota mieszkaniowa przejęliśmy budynek i teraz możemy wreszcie o niego zadbać. Zaczynamy od klatki schodowej.

Na posadzkach gresy

Zaczynamy od tego, co najuciążliwsze dla nas i naszych współlokatorów - od wykonania posadzki. Dobrym i estetycznym rozwiązaniem będzie wyłożenie podłogi płytkami gresowymi. Ale bez obaw: miało być szybko, będzie szybko. Na związanie gresu z podłożem czekać będziemy nie dobę, jak to często bywa w przypadku stosowania tradycyjnych klejów do płytek, a znacznie krócej. Skorzystamy bowiem z zaprawy szybkowiążącej.

Jak każda zaprawa, wymaga przede wszystkim właściwego przygotowania podłoża. Musimy więc zadbać, by było ono suche, stabilne, równe i nośne, czyli odpowiednio mocne. Oczyszczamy je z kurzu, brudu, olejów i innych tłuszczów oraz pozostałych zanieczyszczeń. Warstwa kleju winna wynosić od 2 do 5 cm, większe nierówności będziemy więc musieli zniwelować, wyrównując podłoże przy pomocy szybkotwardniejącej zaprawy. Należy pamiętać, że dalsze prace na tym podłożu wykonywać będzie można po około trzech godzinach. Jeśli podłoże okaże się chłonne, właściwość tę zredukujemy emulsją gruntującą.

Pełną wytrzymałość użytkową nasza posadzka osiągnie po mniej więcej trzech dobach, ale - co najważniejsze - wypełniać spoiny między płytkami, a więc i wchodzić na posadzkę, będziemy mogli już po 4 - 6 godzinach. Jeżeli więc dobrze wybierzemy czas na te prace, unikniemy nadmiernego blokowania klatki schodowej przez i tak uciążliwy remont.

Na ścianach mozaika

Na ściany, zamiast lamperii z farby olejnej, najczęściej spotykanych i wpisanych już w rodzimą tradycję budowlaną, polecam inne rozwiązanie, także trwałe, odporne na zmywanie i ścieranie, a o niebo efektowniejsze od powłok olejnych - mówi Anna Dydycz, ekspert Grupy Atlas. - Mowa o tynku mozaikowym. Stosuje się go na powierzchniach szczególnie obciążonych użytkowo, co niewątpliwie dotyczy dolnych partii ścian naszej klatki schodowej. Tynk mozaikowy sprawdza się na wszelkiego rodzaju równych podłożach mineralnych: na betonie, tynkach cementowo-wapiennych i cementowych, na płytach gipsowo-kartonowych, a także drewnopochodnych. Zamiast jednolitej płaszczyzny barwnej, jaką byłaby połać farby olejnej, będziemy mieli mozaikę z różnobarwnych kamyczków.

Oczywiście, przed tynkowaniem i pomalowaniem wyższych partii ścian przystąpimy do oczyszczenia podłoża, korzystając z doświadczeń, które nabyliśmy przy przygotowaniu podłoża pod płytki gresowe.

Klatka schodowa, wykończona przy użyciu płytek gresowych i tynku mozaikowego na dolnych partiach ścian, na pewno nas usatysfakcjonuje. A z uwagi na trwałość i odporność tego wykończenia powinna nas cieszyć przez następne lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie