Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak walczyć z zimową chandrą?

Oprac. KAK
Około 60% Polaków to meteoropaci czyli osoby wrażliwe na niekorzystne warunki pogodowe. Podpowiadamy jak radzić sobie z zimową chandrą.

- Meteoropatia to zespół patologicznych objawów w sferze somatycznej i psychicznej człowieka wywołanych pogodą, do których należą m.in.: obniżenie sprawności fizycznej, większa wrażliwość na ból, pogorszenie samopoczucia, osłabienie koncentracji lub senność. - mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, specjalista w leczeniu depresji. - Ta wrażliwość może być wrodzona lub nabyta w wyniku chorób czy braku aktywności ruchowe. Według badań Millward Brown SMG/KRC z 2005 roku w Polsce cierpi na nią 61% społeczeństwa, głównie między 35-65 rokiem życia. Choć nie jest to uznana jednostka chorobowa, istnieje zauważalny związek pomiędzy pojawianiem się lub nasilaniem niektórych objawów a czynnikami meteorologicznymi.

Kiedy spada nastrój...

Najgorzej przechodzimy okres jesienno-zimowy, gdyż organizm musi przywyknąć do rzadkiego widoku słońca, krótkiego dnia oraz zimnego powietrza. - Powodem spadku nastroju jest zmniejszone wydzielanie hormonów szczęścia czyli endorfin: serotoniny i noradrenaliny - mówi Sławomir Wolniak. W tym okresie zaostrzają się dolegliwości reumatyczne, zwiększa się ryzyko zawałów serca. Około 7 % Polaków cierpi także na sezonową depresję zwaną klinicznie sezonowym zaburzeniem afektywnym (SAD). Jest to poważne schorzenie, dotykające ludzi między 20 a 30 rokiem życia, głównie kobiety.

Sposoby walki z chandrą

- Z negatywnym wpływem pogody należy walczyć, niwelując objawy zmęczenia i złego samopoczucia poprzez szereg działań pozytywnie wpływających na nasz organizm. Należą do nich m.in.: regularny ruch, zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały, zabiegi relaksacyjne. - mówi Władysław Fedejko od 15 lat związany jest z branżą urządzeń do masażu i relaksacji HoMedics. - Jesienią i zimą zmienia się nasz tryb życia. Niechętnie wychodzimy z domu, ograniczając kontakt ze światem zewnętrznym. Wolimy zostać w ciepłych kapciach niż marznąć na dworze. Dobrze wykorzystać ten czas i długie wieczory, by zapobiec zimowej chandrze na przykład ...masażem.

Relaksacyjny masaż

Masaż ma wiele zalet. To sprawdzony środek w walce z dolegliwościami spowodowanymi napięciem mięśniowym i stresem. - Poprawia samopoczucie, odpręża i usprawnia przepływ energii w organizmie. Wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną. - stwierdza Władysław Fedejko. - Masaż relaksacyjny możemy wykonać nie wychodząc z domu. Do kompleksowego masażu pleców i ramion posłuży nam na przykład mata masująca.

W zimowe wieczory możemy zasiąść spokojnie w fotelu i wykonać relaksującą sesję. To nie jedyny rodzaj masażu jaki warto sobie zafundować. Zimą marzną nam przede wszystkim stopy. Powinniśmy o nie dbać dlatego, że znajdują się na nich strefy refleksyjne czyli zakończenia nerwów czuciowych (tzw. receptory). Uciskanie i masaż miejsc odpowiedzialnych za poszczególne organy i narządy, pobudza ich pracę oraz korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Jeśli nie jesteśmy pewni w jaki sposób samemu wykonać taki zabieg, warto użyć masażera do stóp opartego na masażu Siatsu, który na pewno pozytywnie wpłynie na nasz stan fizyczny i psychiczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie