Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać armaturę?

/pot/
Bateria umywalkowa Campo, cena 100 zł
Bateria umywalkowa Campo, cena 100 zł archiwum
Bateria wannowa Accanto, cena 200 zł
Bateria wannowa Accanto, cena 200 zł archiwum

Bateria wannowa Accanto, cena 200 zł
(fot. archiwum)

Żeby nasza łazienka stała się salonem kąpielowym, musimy zwrócić uwagę także na armaturę. Jej wygląd powinien współgrać z charakterem wnętrza. Możemy wybierać spośród kolekcji retro, klasycznych lub bardzo nowoczesnych.

Jaki kurek?

Największą popularnością cieszą się modele pokryte chromowaną, srebrną powłoką, satynowe, barwy starego złota i białe. Srebrna, nowoczesna bateria doskonale wkomponuje się w minimalistyczne, proste wnętrze. Z kolei bateria z dwoma dużymi kurkami idealnie podkreśli tradycyjny charakter łazienki.

- Pamiętajmy także, aby dopasować baterię do rozmiarów umywalki - - przypomina Artur Wtorkiewicz, specjalista z działu Artykuły Sanitarne Praktikera w Kielcach. - Zbyt duża bateria w malutkiej łazience będzie stwarzać dość przytłaczające wrażenie, z kolei mała bateria po prostu nie będzie widoczna, jeśli zamontujemy ją w dużym salonie kąpielowym. Baterie powinniśmy dobierać do charakteru i wielkości wnętrza, ale także rozmiaru umywalki.

Jak wybrać baterię?

Wybierając baterię łazienkową, musimy zdecydować, czy bateria będzie miała tradycyjne dwa kurki, czy mieszacz. Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest wygoda i oszczędność, wynikająca z łatwiejszej regulacji strumienia i temperatury wody. Równie ważna jest długość wylewki. Przy dużej umywalce wylewka powinna być odpowiednio większa, warto także zastanowić się nad wygodną wyciąganą wylewką.

- Ważnym elementem armatury jest głowica. Może ona być ceramiczna lub uszczelkowa. Zdecydowanie polecam baterie o głowicach ceramicznych - są one szczelniejsze i trwalsze - mówi Artur Wtorkiewicz. - Należy także zwrócić uwagę na szerokość głowicy, gdyż wpływa ona na wielkość strumienia wody. Do małych umywalek zazwyczaj lepiej nadają się baterie z głowicami o szerokości 35 mm, przy większych lepiej sprawdzają się te o szerokości 40 mm.

Kupując baterię powinniśmy także wziąć pod uwagę gwarancję producenta i dostępność części zamiennych. Warto też dowiedzieć się o gwarancję na elementy baterii. Wielu producentów chwali się jedynie dłuższą gwarancją na korpus, pomijając informację na temat krótszej gwarancji na takie części baterii jak na przykład przełącznik baterii wannowej, kierujący wodę do słuchawki lub kranu.

Rodzaje armatur

Podstawowe rodzaje armatur to baterie wannowe, natryskowe, umywalkowe i bidetowe. Baterie wannowe wyposażone są zwykle w przełącznik, umożliwiający kierowanie strumienia wody do kranu lub słuchawki prysznicowej. Podobne do nich są baterie natryskowe, nie mają jednak kranu, inaczej nazywanego wylewką, a więc i charakterystycznego przełącznika. Baterie bidetowe i umywalkowe wyposażone są w krótką wylewkę. Armatury łazienkowe dzielą się na standardowe (dwuuchwytowe) i jednouchwytowe. Baterie dwuuchwytowe wyposażone są w dwa kurki, regulujące oddzielnie strumień zimnej i ciepłej wody. Baterie jednouchwytowe, uznawane za bardziej niezawodne i trwałe, posiadają jedną dźwignię, za pomocą której ustala się siłę strumienia i temperaturę wody. Baterie te z reguły rzadziej przeciekają, ponieważ nie mają ruchomych części, ani wewnętrznych gumowych uszczelnień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie