MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaka umowa na pracę sezonową? Umowa cywilnoprawna czy umowa o pracę? Sprawdź, co powinien zaoferować uczciwy pracodawca. Jakie stawki?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lato, jak co roku, przynosi wzmożone zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Wiele osób decydując się na podjęcie pracy dorywczej, zastanawia się, jaką formę zatrudnienia powinna zaoferować firma. Jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę? Jeszcze więcej znaków zapytania pojawia się w przypadku wyjazdu do pracy za granicę. Sprawdź, jakie stawki powinny zostać ci zaoferowane oraz kiedy i jaką umowę podpisać najkorzystniej. – Zanim dojdzie do podpisania umowy, należy sprawdzić, z kim tak naprawdę tę umowę podpisujemy – mówi nam Marcin Bielawski z Manpower.

Spis treści

Sezon pracy wakacyjnej 2024. „Dostępnych jest wiele ofert"

Polski rynek pracy znajduje się obecnie w bardzo ciekawym miejscu, obserwujemy ogromną dynamikę, a jednocześnie dostępnych jest wiele ofert pracy sezonowej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marcin Bielawski, manager regionu w Manpower.

W lipcu czeka nas już druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej, którą odczują też pracodawcy sezonowi.
Branżami cieszącymi się popularnością wśród kandydatów są HoReCa oraz handel w miejscowościach turystycznych. Choć ofert pracy w tych branżach jest mniej niż w poprzednich latach, nadal jest z czego wybierać. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press

Jakie to są oferty? Ekspert wskazuje przede wszystkim na tradycyjne branże, jak produkcja, logistyka, czy praca w sklepach. Z danych Grupy Progress wynika z kolei, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane jest w sektorach HoReCa, handel i rolnictwo. Wspomniane branże generują obecnie ok. 70 proc. ofert etatów sezonowych.

Branżami cieszącymi się popularnością wśród kandydatów są HoReCa oraz handel w miejscowościach turystycznych. Z naszych analiz wynika, że obecnie ofert pracy w tych branżach jest mniej niż w poprzednich latach, ale nadal jest z czego wybierać – wskazuje Katarzyna Balicka, kierownik regionu w Grupie Progres.

Na rynek pracy sezonowej możemy patrzeć na dwóch płaszczyznach – tłumaczy nam adwokat Joanna Torbé-Jacko, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. – Na płaszczyźnie, która łączy firmę, która potrzebuje dodatkowego personelu z agencją oraz na płaszczyźnie agencja - pracownik – wymienia.

Jak tłumaczy, w przypadku „płaszczyzny agencja- pracownik”, gdyż w przypadku braku pracowników sezonowych, te niedobory są uzupełniane za pośrednictwem współpracy z agencjami, pracownicy powinni sprawdzić przede wszystkim to, z kim pracują, czy jest to agencja, która jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, który jest rejestrem publicznym oraz jaką umowę proponuje agencja.

Zanim dojdzie do podpisania umowy, należy sprawdzić, z kim tak naprawdę tę umowę podpisujemy – dodaje Bielawski i zaznacza, że informacje o potencjalnych pracodawcach są ogólnodostępne. – Warto poszukać informacji w social mediach, to są te miejsca, gdzie zwłaszcza w kontekście pracy dorywczej, znajdziemy mnóstwo informacji – podpowiada.

Jaką umowę podpisać w trakcie pracy wakacyjnej w Polsce?

– Często z góry zakładane jest, że to powinna być umowa cywilnoprawna, ponieważ to jest umowa tylko na wakacje, a nie tym powinniśmy się kierować, wybierając formę współpracy – podkreśla.

Torbé-Jacko zaznacza, że jeżeli jest to praca samodzielna, bez podporządkowania, czyli np. dany pracownik, przychodząc do pracy, wie, ile owoców ma zebrać i nikt nie wydaje mu poleceń, to w takim przypadku rzeczywiście może to być umowa cywilnoprawna, umowa o świadczenie usług.

– Natomiast, jeśli to jest umowa, nawet krótka, ale ta praca jest podporządkowana, czyli np. na produkcji, to powinniśmy się skłaniać w stronę albo umowy o pracę, albo umowy o pracę tymczasową – wymienia. – Tych umów nie należy się obawiać, ponieważ jest to dopuszczalna u jak najbardziej prawidłowa forma zatrudnienia – mówi.

Przy okazji ekspertka zwraca uwagę, że firmy podejmujące współpracę z agencją zatrudnienia, również powinny weryfikować swoich kontrahentów. – Przedsiębiorcy powinny sprawdzić, czy dana agencja zatrudnia legalnie, czy odprowadza wszystkie należności publiczno – prawne, czy jest wpisana do właściwych rejestrów.

Firma, która skorzysta z usług agencji pracy działającej niezgodnie z prawem, także może odpowiadać za nielegalne zatrudnienie personelu – ostrzega.

Natomiast, jeśli pospisujemy umowę bez pośrednictwa agencji, to wtedy może to być albo umowa cywilnoprawna o świadczenie usług albo umowa o pracę. – W tym przypadku również nie kierujemy się długością zatrudnienia, tylko warunkami zatrudnienia – wyjaśnia.

Wyjazd do pracy za granicę. O co warto zadbać?

Wiele osób poszukujących pracy dodatkowej w okresie wakacyjnym, decyduje się na zagraniczny wyjazd. Jak tłumaczy nam Torbé-Jacko, przed wyjazdem warto sprawdzić warunki panujące na miejscu, chociaż mailowo to potwierdzić, żeby „mieć podkładkę” na to, co jest im obiecywane, rzeczywiście będzie zapewnione na miejscu.

Przy okazji ekspertka przypomina, że umowę zawsze podpisujemy przed rozpoczęciem pracy. Oczywiście może się zdarzyć, że umowa jest podpisywana w tym samym dniu, ale zawsze to musi być przed rozpoczęciem pracy.

Również Bielawski zwraca uwagę na podpisanie umowy przed rozpoczęciem pracy, ponieważ, jak mówi, na rynku istnieje spora rzesza pracodawców, którzy nie działają transparentnie. – Podpisanie umowy zabezpiecza nas przed ewentualnymi nieporozumienia i konsekwencjami takiego niedogadania – podkreśla.

Torbé-Jacko dodaje natomiast, że jeżeli ktoś się wybiera za granicę, to powinien zadbać o to, aby taką umowę otrzymać wcześniej, najlepiej przed wyjazdem. – Taki proces jest przygotowywany dłużej – mówi. – Musimy sprawdzić ubezpieczenie, czy będzie obowiązywała karta EKUZ w przypadku konieczności skorzystania z usług opieki medycznej – podpowiada.

Praca sezonowa, a płaca minimalna. Jakie stawki oferują firmy?

– W przypadku pracy w kraju, zarówno przy umowach cywilnoprawnych, jak i umowach o pracę mamy płacę minimalną, która musi być zachowana – podkreśla ekspertka. – Jeżeli ktoś wybiera się za granicę, to w takim przypadku w grę wchodzi prawo obce – dodaje.

W drugim, z wymienionych przypadków, należy sprawdzić co oferuje nam pracodawca. – Tak naprawdę powinniśmy zastosować, zgodnie z dyrektywą o delegowania pracowników, stawkę płacy wynagrodzenia obowiązującą w państwie, w którym wykonujemy pracę, pomimo że jesteśmy zatrudnieni w polskiej firmie – tłumaczy.

– Jeżeli jadę do pracy do Niemiec, czy do Francji, to powinienem otrzymać stawkę płacy obowiązującym w danym kraju, a nie w Polsce.

Bielawski przyznaje, że jest mnóstwo ofert pracy, gdzie stawka minimalna jest standardem, natomiast duże miasta, szczególnie Warszawa, Wrocław, Gdańsk, ale też Lublin, to miejsca, gdzie te stawki są wyższe. – Jest to spowodowane dostępnością kandydatów, oczekiwania finansowe, czy krótkie terminy projektów – wymienia. – Potrafimy oferować stawki na poziomie 35- 40 zł za godzinę – podaje.

Co w przypadku, jeśli forma oferuje płacę mniejszą, niż płaca minimalna? Zdaniem Torbé-Jacko to automatycznie powinno stanowić pewne ostrzeżenie. – Jak ktoś proponuje płacę poniżej płacy minimalnej, to koniecznie trzeba sprawdzić system wynagradzania, który powoduje, że można odstąpić od tej płacy minimalnej, na przykład jest to wynagrodzenie prowizyjne – mówi, jednak podkreśla, że co do zasady powinniśmy przyjmować, że jest to wynagrodzenie minimalne.

– Jeżeli nie otrzymuję wynagrodzenia minimalnego, to idę i pytam, dlaczego tak jest – mówi.

Bielawski dodaje z kolei, że jeżeli to, co usłyszeliśmy na etapie rekrutacji, nijak się ma do wykonywanych obowiązków pierwszego, czy drugiego dnia, również powinno zwrócić naszą uwagę. – W pierwszej kolejności warto porozmawiać, odnieść się do wcześniejszych ustaleń i poszukać rozwiązania – tłumaczy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie