Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie centrum Kielc - rozpoczynamy wielką dyskusję

Agata KOWALCZYK
Kielczanie chcą mieć wpływ na organizację ruchu w śródmieściu Kielc - zasypują miasto propozycjami rozwiązań. Taką dyskusję od dziś umożliwia też "Echo Dnia".

Konsultacje z "Echem Dnia"

Jakie centrum Kielc - rozpoczynamy wielką dyskusję

Konsultacje z "Echem Dnia"

Od dziś do poniedziałku, 7 marca, odwiedzimy ulice, które we wstępnych planach miały być zamknięte dla ruchu, lub miał być ona znacznie na nich ograniczony. Porozmawiamy z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Zapytamy, jak według nich powinna być rozwiązana sprawa ruchu na tych ulicach. I tak dziś (wtorek, 1 marca) będziemy na Rynku oraz ulicach Piotrkowskiej i Bodzentyńskiej; w środę na ulicach Małej, Dużej oraz Leśnej; w piątek na Leonarda i Wesołej; w poniedziałek na Jana Pawła II i Kapitulnej. W podanych dniach na WWW.ECHODNIA.EU będzie sonda na temat czy na danych ulicach ma być ruch, czy nie. Zapraszamy też do dyskusji na forum WWW.ECHODNIA.EU

W ciągu kilku dni trwania konsultacji społecznych do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków na temat organizacji ruchu w centrum. "Echo Dnia" od dziś umożliwia mieszkańcom wypowiadanie się na temat.

Porozmawiamy z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Zapytamy, jak według nich powinna być rozwiązana sprawa ruchu na ulicach w centrum miasta.

ZMIANY SĄ POTRZEBNE

Przebudowane centrum miasta wymaga nowej organizacji ruchu, ale drogowcy nie chcą sami wprowadzać zmian. Oczekują pomocy od kielczan. Kilka la temu, gdy rozpoczęła się rewitalizacja śródmieścia, krakowska firma przygotowała propozycje zmian. Zaproponowała proste, ale kontrowersyjne rozwiązanie - zakaz wjazdu dla samochodów na większość ulic.

- Zakaz wjazdu z wyłączeniem mieszkańców miał obowiązywać na Rynku, Małej, Dużej, Plantach oraz na części Leśnej, Leonarda, Wesołej. Na Jana Pawła II chcieliśmy wprowadzić ruch jednokierunkowy, tylko w stronę miasta. Te rozwiązania jednak zostały opracowane dla innej sytuacji niż mamy obecnie. Wówczas nie było parkingu Centrum. Od ulicy Leśnej miał być wybudowany łącznik do Piotrkowskiej wzdłuż Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma go i nie będzie. Wówczas nie było nowego skrzyżowania IX Wieków z Nowym Światem, choć jego powstanie było już rozważane. Nie było hali Planty, więc teraz trudno wprowadzić zakaz wjazdu Plantami. Inaczej miała być poprowadzona ulica Nowosilniczna (nowa nazwa to Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), od placu Świętego Wojciecha do Silnicznej, a powstanie tylko odcinek, od kościoła do Warszawskiej, a dalej do Silnicznej na razie nie będzie budowany. Wiele rzeczy się zmieniło i na centrum Kielc trzeba spojrzeć inaczej niż kilka lat temu, gdy był plan maksymalnego wyłącznie ulic z ruchu. Teraz jesteśmy tylko za ograniczeniem ruchu. To jest konieczne, aby odnowione śródmieście mogło stać się miejscem wypoczynku, spotkań towarzyskich w kawiarenkach czy na ławeczce pod drzewem. Ta funkcja się nie przyjmie, jeśli zachowamy normalny ruch samochodowy taki, jak przed remontem - przyznaje Jarosław Radkiewicz, główny inżynier ruchu w Miejskim Zarządzie Dróg w Kielcach.

MIESZKAŃCY POMAGAJĄ

Drogowcy jednak nie chcą sami decydować o tym ważnym aspekcie życia miasta, jak ruch w śródmieściu. - Mieszkańcy powinni wypowiedzieć się w tej sprawie. Mogą mieć lepsze pomysły niż my. I chcemy je poznać. Każda uwaga i wniosek zostaną rozpatrzone. Chcemy wspólnie z mieszkańcami opracować rozwiązania, z których przecież wszyscy będziemy korzystali. Oczywiście będzie to kompromis, bo wszystkich propozycji nie da się uwzględnić - przyznaje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Piotr Wójcik.
Konsultacje społeczne dotyczą obszaru śródmieścia pokazanego na mapce, z wyłączeniem ulicy Sienkiewicza i Paderewskiego, gdzie zmiany nie są przewidziane.

PROPOZYCJI BARDZO DUŻO

W ciągu kilku dni konsultacji wpłynęło kilkadziesiąt propozycji. - Dotyczą one przede wszystkim ulic Małej, Leśnej i Dużej. Propozycje są różnorodne, całkowite zamknięcia dla samochodów, ruch jednokierunkowy, a nawet dwukierunkowy dla wszystkich samochodów - dodaje główny inżynier ruchu.

Gdzie jest potrzebny ruch samochodowy w centrum? Czy konieczny jest dwukierunkowy, czy wystarczy jednokierunkowy? Gdzie można poprowadzić ścieżki rowerowe? Czy miejskie autobusy powinny jeździć przez Rynek i inne ulice ścisłego centrum? Drogowcy oczekują propozycji od mieszkańców. Można je składać do 11 marca do Miejskiego Zarządu Dróg, drogą elektroniczną, pocztą lub osobiście, w formie opisowej albo naniesionej na mapki.
Jakie centru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie