Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Kaczyński w Starachowicach. Uczestniczył we mszy poświęconej jego matce, Jadwidze Kaczyńskiej. Zobacz zapis transmisji wideo

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Jarosław Kaczyński podczas mszy we wtorek 16 stycznia 2024 roku w Starachowicach. Towarzyszyli mu od lewej: senator Krzysztof Słoń, poseł Krzysztof Lipiec, posłanka Anna Krupka, senator Krzysztof Rusiecki i marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Kto jeszcze? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach
Jarosław Kaczyński podczas mszy we wtorek 16 stycznia 2024 roku w Starachowicach. Towarzyszyli mu od lewej: senator Krzysztof Słoń, poseł Krzysztof Lipiec, posłanka Anna Krupka, senator Krzysztof Rusiecki i marszałek województwa Andrzej Bętkowski. Kto jeszcze? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach
We wtorek, 16 stycznia, punktualnie o godzinie 18 w starachowickim kościele Wszystkich Świętych rozpoczęła się uroczysta msza w intencji zmarłej Jadwigi Kaczyńskiej. Na mszę przybył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński a także członkowie i sympatycy tej partii i całej Zjednoczonej Prawicy. Zobaczcie zdjęcia.

Jarosław Kaczyński w Starachowicach

Zobaczcie galerię zdjęć z mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach

Zapis transmisji mszy świętej:

Zobaczcie galerię zdjęć z mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach

19:13
Świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec, podziękował za uczestnictwo w uroczystościach i zaintonował pieśń "Boże coś Polskę", która zakończyła wydarzenie. W tym roku przed kościołem nie było żadnych protestów, nie było też widać policji. W poprzednich latach bywało niespokojnie, wizyty zabezpieczało więc wielu funkcjonariuszy. Tym raze było bardzo spokojnie.

19:10
Po złożeniu kwiatów Jarosław Kaczyński wypowiedział wyjątkowe słowa na temat swojej matki i miasta Starachowice.

- Chciałbym wyrazić wdzięczność za to, że od tylu lat msza za moją mamę tutaj się odbywa. Ona spędziła tutaj kilkanaście lat i to był okres, o którym bardzo często wspominała. W dzieciństwie razem z bratem mieliśmy wrażenie, że też byliśmy częścią tych wydarzeń, bo tak często o nich słyszeliśmy. Mama kochała Starachowice, tutaj poznała swoje koleżanki, kolegów, przyjaciół, z którymi była w konspiracji. Nie mogę nie wspomnieć tutaj o księdzu Słabym, który był fundamentem, na którym opierała się konspiracja. To wszystko stanowiło w jej życiu odskocznię, pamięć o czymś wyjątkowo dobrym, co ukształtowało jej postawę i życie. Stąd ta ogromna waga corocznych spotkań dla mnie i wielka wdzięczność. Życie mojej mamy bywało lepsze i gorsze, ale było życiem przedstawicielki pokolenia, które nie miało szczęścia - żyła w czasie wojny, a potem przez kilkadziesiąt lat w komunizmie. Można go było jednak przeżyć to uczciwie na różne sposoby, w tym przez wychowanie swoich dzieci w taki sposób, by przyjęły wartości rodzica. Jestem bardzo wdzięczny za to, że w tym mieście znajduje się epitafium mojej mamy, że jest tutaj także rondo jej imienia, że pamięć o jej życiu została utrwalona. Tutaj specjalne słowa podziękowania w kierunku posła Lipca. Nie wiem, ile razy jeszcze tutaj będę i będę mógł brać udział w uroczystościach, ale wiem, że po odejściu najpierw mojego brata, potem mamy, jest to dla mnie dzień pamięci i możliwości powiedzenia, "to wszystko miało sens". To dla mnie dzień smutku i podniesienia na duchu - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

19:00
Po uroczystej mszy świętej Jarosław Kaczyński przed kościołem złożył kwiaty pod epitafium swojej matki, Jadwigi Kaczyńskiej; brata, Lecha Kaczyńskiego; świętokrzyskiego posła i wicepremiera Przemysława Gosiewskiego.

18:55
Zakończyła się msza święta.

18:45
Ksiądz wikariusz wręcza byłemu premierowi prezent. Książkę stworzoną z okazji stulecia powstania parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach. Duchowny informuje, że wśród wspomnień parafian księży spisanych przez Aleksandra Łąckiego są także te o Jadwidze Kaczyńskiej. Jarosław Kaczyński reaguje uśmiechem na ten upominek.

18:30
Podczas kazania ksiądz Radosław Wroński, wikariusz w parafii Wszystkich Świętych w Starachowicach, wspomniał sylwetkę Jadwigi Kaczyńskiej. - To honorowa obywatelka naszego miasta. Urodziła się 1926 w Starachowicach, tutaj w czasie okupacji niemieckiej była harcerką, pracowała na oddziale chirurgii w szpitalu. W 1946 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki. Dopiero po zakończeniu wojny wyjechała do Warszawy, gdzie wyszła za Rajmunda Kaczyńskiego, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego. W 1949 roku urodziła dwóch synów: Jarosława i Lecha - wspomniał ksiądz.

18.07
Rozpoczęła się msza. W kościele było kilkudziesięciu działaczy Prawa i Sprawiedliwości z regionu. Byli miedzy innymi parlamentarzyści - posłanka ze Starachowic Agata Wojtyszek, senatorowie Krzysztof Słoń i Krzysztof Rusiecki. Byli marszałek województwa Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik, radni Sejmiku Magdalena Zieleń, Andrzej Pruś, Artur Konarski. Byli sekretarze Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem - obecny Grzegorz Socha i były Daniel Walas. Był skarbnik Tomasz Dulny. W kościele był też przewodniczący Rady Miasta w Kielcach Jarosław Karyś, były poseł Marek Kwitek. W mszy uczestniczyli też członkowie Zarządu Powiatu Kieleckiego - Cezary Majcher i Stefan Bąk.. Liczba sympatyków i działaczy była jednak znacznie mniejsza niż w poprzednich latach. W mszy uczestniczyła też niewielka liczba parafian.

18.05
W kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach pojawił się prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym razem nie towarzyszą mu znani politycy z Warszawy. Prezes Kaczyński wszedł do kościoła w towarzystwie szefowej Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem poseł Anny Krupki i posła ze Starachowic Krzysztofa Lipca. Prezes PiS miał do klapy płaszcza przypiętą plakietkę z wizerunkiem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i z napisem "SOLIDARNI".

18.00
Wszyscy oczekują na wizytę Jarosława Kaczyńskiego. Porównując tę wizytę do zeszłorocznej można zobaczyć kilka zmian. Brak protestujących oraz brak policji, która miałaby panować nad ogólnym porządkiem wokół kościoła. Byli za to prywatni ochroniarze.

17.45
W starachowickim kościele Wszystkich Świętych we wtorek 16 stycznia 2024 pełna gotowość do rozpoczęcia mszy.

Zobaczcie galerię zdjęć z mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach

W przeddzień 11. rocznicy śmierci Jadwigi Kaczyńskiej, we wtorek, 16 stycznia do Starachowic przyjechał jej syn, Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się i w latach młodości mieszkała w Starachowicach.

Jadwiga Kaczyńska - Honorowa Obywatelka Starachowic

Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach. Tuż po urodzeniu zamieszkała w Warszawie. Do Starachowic wróciła z rodzicami w 1933 roku i mieszkała tu do 1946 roku. Jej ojciec, inżynier, pracował w Zakładach Starachowickich. Tu ukończyła szkołę średnią, I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki. Działała w okupacyjnym harcerstwie. Była sanitariuszką. Po maturze wyjechała na studia do Warszawy. Z synami, małymi bliźniakami Jarosławem i Lechem, przyjeżdżała w wakacje do rodziny w starachowickim osiedlu Orłowo, najczęściej do sióstr Szydłowskich. Ma tytuł Honorowego Obywatela Starachowic, nadany przez Radę Miejską Starachowic. Jej imieniem jest nazwana ulica prowadząca od starachowickiego Ronda Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ulicy Bankowej.

Więcej o życiu Jadwigi Kaczyńskiej w Starachowicach

W Panteonie w Starachowicach trzy tablice związane z rodziną Kaczyńskich

W Panteonie Pamięci Narodowej, przy starachowickim kościele Wszystkich Świętych są trzy tablice związane z rodziną Kaczyńskich i jedna z byłym wicepremierem Przemysławem Gosiewskim, który zginął w katastrofie smoleńskiej a był jednym z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Oprócz tablicy poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej, tablicy poświęconej tylko Jadwidze Kaczyńskiej, Honorowej Obywatelce Starachowic, patronce jednej z ulic miasta, jest także tablica poświęcona okupacyjnym Szarym Szeregom. Wśród wielu nazwisk harcerzy jest tam nazwisko Jadwigi Jasiewicz, późniejszej Jadwigi Kaczyńskiej, która działała w tej podziemnej organizacji. Miała pseudonim „Bratek, w zastępie "Zioło".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie