Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Kolarz, starosta powiatu buskiego: Sprzedaż bezpośrednia to właściwy kierunek rozwoju naszego rolnictwa

Marzena Ślusarz
Jerzy Kolarz, starosta powiatu buskiego, mówi o rolnictwie w gminach, bolączkach tego roku, współpracy i możliwościach rozwoju agrobiznesu.

Panie Starosto, powiat buski kojarzy się z dobrymi ziemiami dla upraw rolniczych. Jak wygląda przekrój działalności.
Powiat buski to nie wszędzie dobre ziemie. Są gminy, jak Nowy Korczyn, Stopnica, Pacanów,Wiślica, częściowo Busko- Zdrój, które mają znakomite grunty i warunki, a z kolei Gnojno, Tuczępy już mają słabe gleby. W uprawach przeważają owoce miękkie. Słyniemy z truskawek, szczególnie Busko i Stopnica, mamy duże i wyspecjalizowane gospodarstwa, dalej czereśnie, wiśnie, spore sady jabłoniowe. Są piękne gospodarstwa, w których dominuje trzoda chlewna, czy też bydło mleczne. Pojawiają się działalności, w których oprócz typowej produkcji rolnej, gospodarze zajmują się przetwarzaniem żywności. Bardzo dobrym przykładem jest tu gospodarstwo mleczarskie Teresy i Piotra Łukasików, którzy słyną z serów, czy gospodarstwo rybne Grzegorza Wójcickiego, który z karpia i szczupaka uczynił sztandarowy produkt. Mamy piękne gospodarstwa agroturystyczne, czy zagrody edukacyjne, jak Olejarnia Zagłoby. Agroturystyka świetnie prosperuje, nasze gospodarstwa słyną z ofert jazdy konnej, czy dobrej kuchni. Całość uzupełniają malownicze krajobrazy.

Choć rolnicy są przedsiębiorczy, to nie omijają ich klęski, w tym roku susza.
Skutki braków deszczu nie ominęły powiatu. Wnioski o szacowanie szkód nie trafiają do starostwa, jednak wiem, że poważnie dotkniętych klęska zostało około dwóch tysięcy gospodarstw. Nie słyszałem o bezpośredniej pomocy dla nich. A w naszym powiecie efekty suszy były w uprawach truskawek, warzywach. Rolnicy starają się sami na przyszłość zaradzić skutkom klęski. Przybywa w starostwie wniosków o pozwolenie wodno- prawne na ujęcie wody, czyli na przykład na budowę studni do nawadniania pól. W przyszłości bez nawadniania nie będzie się dało prowadzić dobrej uprawy wszelakich roślin, i warzyw, i sadów. Już teraz niektórzy rolnicy korzystają z własnych studni, widzę, jak beczkami podlewają plantacje.

Powiat buski często jest podawany jako przykład terenu, gdzie współpraca między rolnikami układa się bardzo dobrze. Jedni polecają turystom odwiedzenie kolejnych.
W powiecie buskim, oprócz tych dużych wyspecjalizowanych gospodarstw, dominuje rolnictwo rozdrobnione. Ale widzimy tendencję do powstawania coraz większych gospodarstw. Ta współpraca między kilkoma jest, sprawdza się i mam nadzieję, że do wspólnej promocji będą dołączać kolejne, choć jeszcze wiele w zakresie współpracy między rolnikami, czy tworzenia i działania grup producenckich trzeba zrobić, by rolnicy przekonali się do takich działań. Na pewno potrzebne są dobrze sprecyzowane przepisy. Naszym rolnikom, zwłaszcza tym, którzy przetwarzają żywność, pomagają uzdrowiska. Kilkadziesiąt tysięcy kuracjuszy to znakomity rynek do sprzedaży bezpośredniej. I w tej formie agrobiznesu upatrywałbym kierunki rozwoju rolnictwa w powiecie. Produkcja i przetwórstwo.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie