Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienna papryka - afrodyzjak z witaminami

/KAK/
Papryka cieszy oko żywymi kolorami i działa dobroczynnie dla zdrowia.
Papryka cieszy oko żywymi kolorami i działa dobroczynnie dla zdrowia. archiwum
Papryka ma wszelkie kolory złotej polskiej jesieni: czerwony, zielony, żółty, pomarańczowy. Jest nie tylko przyprawą, lekiem, ale w ostrej wersji nawet afrodyzjakiem. Jest nieocenionym źródłem witaminy C, bo zawiera jej więcej nawet niż cytryna i nie traci jej nawet podczas procesów kulinarnych.

Papryka na zimno faszerowana

Papryka na zimno faszerowana

Składniki: 4 kształtne zielone papryki, pół papryki żółtej, pół czerwonej, 200 g twarogu, 3 łyżki g tartej bułki, 100 g fety, 2 ząbki czosnku, sok z 1/2 cytryny, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól, pieprz, natka pietruszki
Sposób wykonania: Strąki papryki umyć, rozciąć na połówki i wykroić gniazda nasienne. Sery rozgnieść widelcem, dodać tartą bułkę i dokładnie wymieszać. Czosnek obrać, zmiażdżyć w prasce i rozetrzeć na miazgę ze szczypta soli, dodać do serów, razem z oliwą i sokiem z cytryny. Utrzeć na gładką masę o konsystencji pasty. Doprawić, wymieszać z posiekaną natką pietruszki. Farszem napełnić połówki papryki, tworząc niewielkie kopczyki. Wstawić do lodówki na ok. 30 minut. Podawać posypane natką pietruszki.

Uważa się, że papryka pochodzi z Kolumbii, skąd uprawy rozszerzyły się na inne rejony Ameryki Południowej i Środkowej. Do Europy trafiła w 1493 roku, za sprawą Diego Alvaraeza Chanca, nadwornego lekarza pary władców Kastylii i Dragonii, który brał udział w drugiej wyprawie Krzysztofa Kolumba. Warzywo szybko przyjęło się w Hiszpanii, Portugalii, południowej Francji, we Włoszech, Turcji, w krajach bałkańskich. Znacznie szybciej niż pomidory, które przywieziono do Europy w tej samym czasie. Węgrzy zaczęli uprawiać paprykę już w połowie XIV wieku i przyczynili się do wielkiego kulinarnego odkrycia papryki jako warzywa i przyprawy.
Papryka słodka czyli wielkoowocowa jest warzywem, natomiast jej odmiany drobnoowocowe, ostre, są uznawane za przyprawę. Specyficzny smak nadaje papryce związek zwany kapsaicyną. Od jego ilości zależy smak mniej lub bardziej ostry.

Oprócz dużej zawartości wit. C papryka jest źródłem wapnia i żelaza, potasu, fosforu, magnezu oraz wit. B2 i B 6. Ciekawe jest to, że kwas askorbinowy czyli wit. C zawarty w papryce nie ulega zniszczeniu podczas obróbki kulinarnej - spożywamy go zarówno w sałatce jak i w duszonym leczo.

Jedzenie papryki ma zalety zdrowotne. Często spożywana może spowodować obniżenie ciśnienie krwi. Chroni przed zwapnieniem naczyń krwionośnych. Kapsaicyna zawarta w strączkach ostrej papryki znalazła zastosowanie w różnego rodzaju specyfikach rozgrzewających np. plastrach i maściach stosowanych w nerwobólach, zapaleniu korzonków nerwowych. Jako warzywo powinna być za to wyeliminowana z diety osób cierpiących na różnego rodzaju choroby reumatyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie