Jest trzecia wygrana Korony Handball! Kielczanki po zaciętym meczu pokonały Piotrcovię

Kamil Markiewicz
W meczu PGNiG Superligi piłkarek ręcznych, Korona Handball Kielce wygrała z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Korona Handball Kielce - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:28 (14:12)

Korona Handball: Orowicz, Chojnacka - Dos Santos 1, Zimnicka 3, D. Więckowska 13 (2), Gliwińska 2, Czekala 1, Skowrońska 2, Syncerz 1, Radzikowska, Homonicka 5, Kędzior 2.

Piotrcovia: Opelt, Sarnecka - Kucharska 1, Matyja 1, Klonowska, Kopertowska 5, Marszałek 8, Wasilewska 1, Ivanović 2, Despodovska 3, Wyrzychowska 7 (1).

Karne. Korona Handball:
2/2. Piotrcovia: 1/1.

Kary. Korona Handball: 4 minuty (Czekala, Skowrońska po 2). Piotrcovia: 12 minut (Wasilewska 4, Kucharska, Marszałek, Ivanović, Despodovska po 2).

Sędziowali: Michał Fabryczny (Mysłowice), Jakub Rawicki (Katowice).

Przebieg: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 5:4, 5:6, 6:6, 6:8, 7:8, 7:9, 11:9, 11:10, 13:10, 13:11, 14:11, 14:12 - 16:12, 16:13, 17:13, 17:14, 18:14, 18:15, 20:15, 20:16, 21:16, 21:17, 22:17, 22:18, 24:18, 24:22. 25:22, 25:23, 26:23, 26:26, 27:26, 27:27, 30:27, 30:28.

Kielczanki wygrały trzeci mecz w PGNiG Superlidze, ale z najwyżej notowanym rywalem – ósmą w tabeli i mającą 21 punktów Piotrcovię (wcześniej pokonały Ruch Chorzów i KPR Kobierzyce). Wygrana sprawiła, że Korona Handball znów opuściła ostatnie miejsce w tabeli, jest teraz przedostatnia. Aż 13 bramek zdobyła Dominika Więckowska. – Na moje bramki pracuje cały zespół. Starałam się kończyć dobre pozycje, nie zawsze się udawało, ale najważniejsze że wygrałyśmy – cieszyła się po meczu „dziewczyna z warkoczykami”. – Zaplotłam je na mecz w Piotrkowie i zagrałam dobrze, więc trener powiedział, żebym to robiła częściej. Jeśli przyniosły mi dziś szczęście, to będę je nosiła – śmiała się lewa rozgrywająca kieleckiej drużyny.

W składzie kieleckiego zespołu na ten mecz znalazła się borykająca się od początku sezonu z kontuzjami ukraińska prawoskrzydłowa Olesia Parandii, która jednak nie pokazała się na parkiecie. Nie mogła zagrać Magda Więckowska, która bierze udział w mistrzostwach Polski juniorek. W składzie Piotrcovii zabrakło natomiast byłej reprezentantki Polski, Agaty Wypych.

Pierwsza faza meczu była wyrównana. Świetnie rozpoczęła spotkanie Więckowska, która zdobyła pierwsze cztery bramki Korony Handball. Ostatni remis (9:9) w tej części spotkania notowano w 19 minucie, a końcówka należała do drużyny trenera Tomasza Popowicza, dla której cztery bramki w tym czasie zdobyła Katarzyna Homonicka. – Kasia zagrała na takim fajnym luzie, a jak trzeba było, to potrafiła oddać niespodziewany rzut, nie bała się ryzykować – chwaliła koleżankę bramkarka Aleksandra Orowicz.

Jeszcze lepiej kielczanki zagrały na początku drugiej połowy. Nasze zawodniczki dobrą obroną zmuszały bardziej doświadczone rywalki do błędów i biegały do kontr. W 36 minucie po trafieniu Więckowskiej było 20:15, a w 42 po golu Homonickiej już 24:18. Od tego momentu nasze zawodniczki zacięły się w ataku, do tego momentu przez pięć minut nie zdobywając ani jednej bramki. Albo rzucały zbyt wcześnie, z nieprzygotowanych pozycji, albo gubiły piłkę. I tym razem kontrowały piotrkowianki. W 52 minucie, po serii trzech bramek gości, w tym dwóch z kontr, był już remis 26:26. Na szczęście na końcówkę nasze zawodniczki zmobilizowały się, popełniły mniej błędów od rywalek.

– Przeżywałyśmy kryzys, może to było zmęczenie. Na szczęście zagrałyśmy razem, znalazłyśmy w sobie pozytywną energię – mówiła potem Dominika Więckowska.

W 58 minucie Honorata Syncerz doprowadziła do wyniku 30:27 i tej przewagi zespół z Kielc już nie roztrwonił. – Było nerwowo, mieliśmy przestój, Piotrcovia doprowadziła do remisu. Na szczęście udało nam się zagrać kilka dobrych akcji i wrócić na prowadzenie – mówił trener Tomasz Popowicz.

W następnej kolejce, 4 marca, Korona Handball zagra w Chorzowie z Ruchem.