Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest wycena za pałac w Łopusznie. Dla powiatu zdecydowanie za wysoka

Bartłomiej Bitner
Pałac w Łopusznie został wybudowany w latach 1897-1905. Należał do Zbigniewa Dobieckiego, którego rodzina mieszkała w nim do września 1939 roku. Teraz w obiekcie mieści się szkoła.
Pałac w Łopusznie został wybudowany w latach 1897-1905. Należał do Zbigniewa Dobieckiego, którego rodzina mieszkała w nim do września 1939 roku. Teraz w obiekcie mieści się szkoła. Bartłomiej Bitner
Na prawie 9 milionów złotych opiewa cena, za jaką chciałby Starostwu Powiatowemu w Kielcach sprzedać pałac Dobieckich w Łopusznie spadkobierca obiektu, Dominik Chrzanowski. – To stanowczo za wysoka kwota. Nie zgadzamy się na nią – mówi Michał Godowski, starosta kielecki.

Pod koniec stycznia odbyło się spotkanie między władzami powiatu a Stefanem Chrzanowskim, bratem Dominika, odnośnie przyszłości obiektu. Pokłosiem wizyty było wysłanie władzom powiatu przez spadkobiercę pałacu jego wyceny. Jak się okazuje, wyniosła 8 milionów 900 tysięcy złotych – za tyle Dominik Chrzanowski chciałby sprzedać nieruchomość. Jeżeli zaś powiat zdecydowałby się obiekt dzierżawić, musiałby mu płacić 75 tysięcy złotych netto miesięcznie.

- Te kwoty są dla nas stanowczo za wysokie. Nie przewidywaliśmy, że spadkobiercy wycenią pałac aż na prawie 9 milionów złotych. Dwa lata temu nasz rzeczoznawca dokonał orientacyjnej wyceny i wynikło z niej, że obiekt wart jest 3 miliony złotych. Spodziewaliśmy się, że oferta od Dominika Chrzanowskiego będzie zbliżona do tej sumy, tymczasem okazała się niemal trzykrotnie wyższa. A na nią się nie zgadzamy – mówi starosta Michał Godowski.

Przypomnijmy, że potomkowie Dobieckich, bracia Dominik i Stefan Chrzanowscy, od kilku lat na drodze sądowej domagali się zwrotu pałacu od Starostwa Powiatowego w Kielcach, które odpowiada za obiekt, bo mieści się w nim prowadzący przez tę jednostkę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 5 w Łopusznie. Spór toczyli do października zeszłego roku. Wtedy to Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnym wyrokiem orzekł, że pałac musi wrócić do spadkobierców, bo nie był przed wojną związany z gospodarstwem rolnym, a pełnił funkcję typowo mieszkalną, więc przejęcie na cele reformy rolnej w 1944 roku było bezprawne.

Pałac w Łopusznie został wybudowany w latach 1897-1905. Należał do Zbigniewa Dobieckiego, którego rodzina mieszkała w nim do września 1939 roku. Teraz
Pałac w Łopusznie został wybudowany w latach 1897-1905. Należał do Zbigniewa Dobieckiego, którego rodzina mieszkała w nim do września 1939 roku. Teraz w obiekcie mieści się szkoła. Bartłomiej Bitner

- Ale okazuje się, że cały czas właścicielem obiektu jest powiat. Nawet na pierwszej stronie dokumentu z wyceną, którą dostaliśmy od Dominika Chrzanowskiego, widniało, że na podstawie zapisu w księdze wieczystej pałac jest nasz. Dlatego najpierw spadkobiercy muszą uregulować sprawy formalno-prawne, a dopiero potem siądziemy z nimi do rozmów. Teraz tego nie zrobimy, bo byłoby to niepoważne, gdyż de facto chcielibyśmy kupować obiekt, który jest naszą własnością – wyjaśnia Michał Godowski.

Na razie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 5 w Łopusznie uczy się około 700 osób. Dlatego kieleckie starostwo planuje budowę nowego budynku łopuszańskiej placówki. Pod koniec 2016 roku złożyło do Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach wniosek o pozyskanie unijnego dofinansowania na tę inwestycję. Chodzi o 12 milionów dotacji, zaś wartość całego zadania oszacowano na 15 milionów złotych. W czerwcu będzie wiadomo, czy powiat otrzyma pieniądze.

Pałac w Łopusznie został wybudowany w latach 1897-1905. Należał do Zbigniewa Dobieckiego, którego rodzina mieszkała w nim do wybuchu wojny w 1939 roku. Jeszcze w jej trakcie, w 1944 roku, Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego wydał dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej, co spowodowało, że majątki ziemskie o powierzchni wyższej niż 50 hektarów trafiały na rzecz państwa lub chłopów – w efekcie nowym właścicielem pałacu wraz z bramą wjazdową i otaczającym go parkiem stało się właśnie państwo.

"Są ministrowie, którzy mają w sobie jakiś szczególny gen destrukcji". E. Kopacz przed debatą nad wotum nieufności dla rządu PiS

(Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie