MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Siedlecka spotkała się z czytelnikami w Ostrowcu Świętokrzyskim

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Joanna Siedlecka opowiadała w Ostrowcu o pracy nad opowieścią o romansie Pawła Jasienicy i TW „Ewy”. Spotkanie z pisarką zgromadziło sporą grupę miłośników literatury.
Joanna Siedlecka opowiadała w Ostrowcu o pracy nad opowieścią o romansie Pawła Jasienicy i TW „Ewy”. Spotkanie z pisarką zgromadziło sporą grupę miłośników literatury. Anna Śledzińska
Wkrótce przyjadą kolejni znani i popularni ludzie pióra

Pisarka i reportażystka Joanna Siedlecka była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. To początek tegorocznego cyklu spotkań z ciekawymi przedstawicielami świata literatury.

Ostrowiecka biblioteka przyzwyczaiła już swoich czytelników do wysokiego poziomu proponowanych im spotkań. Tym razem mieli okazję rozmowy z Joanną Siedlecką - znaną szerokiemu gronu czytelników między innymi z niekonwencjonalnych biografii literackich Witolda Gombrowicza, Witkacego, Zbigniewa Herberta czy Jerzego Kosińskiego.

- Wyczytałam w internecie, że pani Siedlecka lubi "szperać" w biografiach i efektem tych poszukiwań, są te wspaniałe książki - mówi Elżbieta Pomiankiewicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Ponieważ jest autorką odważną, nie unikającą kontrowersyjnych tematów, pewnie stąd powodzenie jej twórczości.

OPOWIEŚĆ O JASIENICY

Ostrowieckie spotkanie poświęcone zostało tematowi romansu Pawła Jasienicy i TW "Ewy". Autorka opowiadała o tym, co ją skłoniło do zajęcia się tym tematem, zbieraniu relacji, wszystkich szczegółów.
- Interesuje mnie życie literackie w PRL. Co decydowało o sukcesie lub upadku. Stąd wzięły się moje dwie ostatnie książki "Obława - losy pisarzy represjonowanych" i "Liryka - bezpieka wobec literatów" - mówi Joanna Siedlecka. - Byli oni niszczeni najróżniejszymi metodami. Więzieniem, procesem, a często podsuwaniem agentów, tak jak się stało w przypadku Pawła Jasienicy.

Zachęcała również do przeczytania piątego już wydania "Jaśnie-panicza" - biografii Witolda Gombrowicza, którego życie związane było z okolicami Ostrowca Świętokrzyskiego. Pisarka zdradziła, że przygotowuje kolejną książkę opowiadającą o parach literackich.

KONTROWERSYJNA MARIA CZUBASZEK

Kolejne spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej zapowiadają się równie interesująco.
19 marca o godzinie 17 odbędzie się spotkanie z Barbarą Rybałtowską, a na 28 marca - specjalnie dla dzieci zaproszono do Ostrowca Beatę Ostrowicką, która w związku z Rokiem Korczakowskim będzie opowiadała właśnie o Januszu Korczaku.

18 kwietnia ostrowczanie będą mieli okazję spotkać się z Marią Czubaszek - felietonistką i pisarką, której niedawne wypowiedzi dotyczące aborcji wywołały wiele kontrowersji. Można więc przypuszczać, że będzie to spotkanie niezwykle ciekawe.

- Rozmawiamy na temat ściągnięcia tu Bogusława Wołoszańskiego i Beaty Pawlikowskiej - mówi Elżbieta Pomiankiewicz.- Niestety oboje są bardzo zajęci i trudno nam dopasować terminy, ale mam nadzieję, że przynajmniej jedna z tych osób zawita do Ostrowca w tym roku. Interesują nas pisarze z najwyższej półki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie