W sobotę, 6 października, w Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno odbył się Zjazd Sołtysów Powiatu Kieleckiego. Coroczne wydarzenie gromadzi sołtysów z dziewiętnastu gmin, część z nich otrzymała wyróżnienia za swoją pracę.

- To już kolejne spotkanie sołtysów największego powiatu w Polsce, gdzie mamy blisko 350 sołectw. Mam nadzieję, że tematy, które poruszymy, będą ciekawe i przełożą się na efekty działania w terenie – mówił starosta kielecki Michał Godowski.

Na zjeździe pojawiło się kilkuset przedstawicieli władzy najniższego szczebla wraz ze swoimi burmistrzami i wójtami. – Tego dnia podziękujemy wszystkim sołtysom za ich codzienną pracę na rzecz wsi, ponieważ to nasi sprawdzeni partnerzy. To grupa osób, która wie jak dbać o lokalne społeczności, wspiera nas pilnując różnych inwestycji - by były realizowane sumiennie. To sołtys organizuje życie na wsi, aktywizuje mieszkańców do działania i pracuje na rzecz lokalnego społeczeństwa - podkreślił starosta. - Uważam, że takie spotkanie raz w roku jest potrzebne do tego, aby omówić pewne problemy, opowiedzieć o osiągnięciach oraz planach. W tym roku realizowaliśmy pierwszy program dla sołectw, gdzie prawie 60 z nich skorzystało z grantów w wysokości 5 tysięcy złotych. Dzięki temu chcemy umożliwić sołtysom wdrożenie dobrych pomysłów i wykazanie się - dodał Michał Godowski.

Podczas spotkania poruszane były sprawy, które dotyczą sołtysów, wsi i ich mieszkańców. Powiat nagrodził także tych sołtysów, którzy nieprzerwanie pełnią swoją funkcję na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. -Zjazd odbywa się od 20 lat. To możliwość wymiany doświadczeń oraz skonsultowania pewnych kwestii, które nas interesują. Około 30 sołtysów po 15-letniej służbie mieszkańcom otrzyma dziś również dyplom i podziękowania - wyjaśnił Feliks Januchta, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej.

Zobacz galerię


POLECAMY RÓWNIEŻ:Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]