Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Julen Aginagalde z PGE VIVE Kielce nie wygrał Wielkiego Dyktanda PGNiG Superligi. Zobacz tekst, z którym walczyli piłkarze ręczni

materiały prasowe PGNiG Superligi, PK
Krzysztof Krogulec
22 lutego ligowi zawodnicy pisali Wielkie Dyktando PGNiG Superligi z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Swoich ulubieńców wspierały dzieci i młodzież z lokalnych szkół. Gracz PGE VIVE Kielce Julen Aginagaklde znalazł się poza czołówką.

Do dyktanda przystąpiło ponad trzydziestu szczypiornistów. Wśród nich najlepszy okazał się Marcin Miedziński z Mebli Wójcik Elbląg, który popełnił najmniej błędów w pisanym tekście.

Z poprawnością języka polskiego zmagali się także zawodnicy z zagranicy, w tym Hiszpan Julen Aguinagalde z PGE VIVE Kielce, Czech Roman Pożarek z Piotrkowianina Piotrków Trybunalski czy Bośniak Edin Tatar z Energi MKS Kalisz. W kategorii „najlepszy obcokrajowiec” zdecydowanie wygrał Białorusin Aleksandr Buszkow z NMC Górnika Zabrze.

Zobacz, jak dyktando pisał Julen Aginagalde

Zwycięzcy otrzymają słownik "Co robi język za zębami".

Tekst dyktanda sprawił zawodnikom dużo trudności, o czym świadczą poniższe zapisy:
- „Palać Czartoryjskich” (Pałac Czartoryskich)
- „Ruszfy most” (Różowy Most)
- „Rośnie tam między innymi grążel duży i coś” (Rośnie tam między innymi grążel żółty i śnieżyczka przebiśnieg)
- „Acz do dzysz” (Aż do dziś)
- „Sportowa produsz” (Sportowa podróż)

Wśród kibiców nagrody - książkę Grzegorza Tkaczyka „Niedokończona gra”, oraz oficjalną piłkę PGNiG Superligi marki Select otrzymają Gabrysia Miśkiewicz, Karolina Wobolewicz i Dawid Mockowski.

NAJWIĘCEJ INFORMACJI O ŚWIĘTOKRZYSKIEJ PIŁCE RĘCZNEJ NA:

Handball Echo Dnia

PEŁNY TEKST DYKTANDA PGNiG SUPERLIGI

PGNiG Superliga – sportowa podróż
Trzystu jeden zawodników mierzy się na superligowych parkietach. W sezonie rozgrywają co najmniej dwieście czterdzieści meczów rundy zasadniczej i dwadzieścia w finałowej.

Zawodników do gry zagrzewają dumni kibice. W hali zawsze są zabrzanie, lubinianie, kielczanie, głogowianie, elblążanie, kwidzynianie, gdynianie, jak również ci z Legionowa, Puław, Opola, płocczanie, szczecinianie, gdańszczanie, mieszkańcy Mielca, Piotrkowa i Kalisza.

Każde miasto ma swoją dumę. Kalisz jest kolebką szczypiorniaka, który w tym roku będzie obchodził stulecie istnienia na ziemiach polskich. Energa MKS Kalisz ma się czym chwalić. Z kolei NMC Górnik Zabrze poza pojedynkami na szczycie, może zaprosić do Muzeum Górnictwa Węglowego. U nas nie ma nudy. W Kielcach, przed meczami PGE VIVE, w modnych strojach podróżujcie po pięciu rezerwatach przyrody, szukając Kiełka - kieleckiego dzika. Różowy Most to symbol bohaterskiej obrony Głogowa w 1109 roku, a na meczach miejscowego Chrobrego szaleje Bolek – sympatyczny rycerz. Legenda głosi, że młody piekarczyk z Elbląga podczas krzyżackiego najazdu, uniemożliwił atak na miasto. Aż do dziś przed Bramą Targową rozbrzmiewa ta historia, którą znają też zawodnicy Mebli Wójcik.

Z kolei MMTS Kwidzyn chwali się Gdanisko, wieżą ustępową na Zamku. Co więcej - nie przejdziecie obojętnie obok regionalnych wyrobów. Ze Spójnią Gdynia poczujecie wiatr we włosach, bo żaglowiec Dar Pomorza czeka na gości. Z kolei w Gdańsku, gdzie rządzi Wybrzeże, odwiedzicie Posejdona - władcę mórz i oceanów. Burzliwa historia Puław pozostawiła po sobie pałac Czartoryskich, a na spacer po kompleksie pałacowo-parkowym chętnie zaproszą KS „Azoty-Puławy”. Gwardia Opole jednym tchem wymienia dwadzieścia trzy gatunki roślin chronionych prawem z Wyspy Bolko. Rośnie tam między innymi grążel żółty i śnieżyczka przebiśnieg. Zawodnicy ORLEN Wisły Płock zerkają na Wisłę z Wzgórza Tumskiego, a w przerwach treningowych zwiedzają Kaplicę Królewską, gdzie znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Szczecin, choć prawie nad morzem, ma dwie góry. Wielecka Góra leżąca na Wzgórzach Warszewskich i Bukowiec na Wzgórzach Bukowych to miejsca, które poleca Sandra Spa Pogoń Szczecin. Z lotu ptaka oferują zwiedzanie mieleccy gracze Stali. Historyczny PZL.37 Łoś to miejscowa atrakcja. Piotrkowianin Piotrków Trybunalski szaleje jak zwierz po zamku królewskim zbudowanym przez królową Bonę, nie omijając browarów rzemieślniczych. KPR Legionowo może czuć się bezpiecznie w mieście, którego honorowym obywatelem jest filmowy ojciec Mateusz z Sandomierza. Mowa jest srebrem, milczenie złotem, ale w Lubinie dla drużyny MKS Zagłębia, to miedź jest najcenniejszym kruszcem.

POLECAMY RÓWNIEŻ

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

27 piłkarzy Korony po rundzie jesiennej. Od najgorszego do najlepszego

Piękne piłkarki na pięknych zdjęciach. Wyjątkowa sesja Korony Handball Kielce

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie