Julia Cebula z Ostrowca zdobyła stypendium i będzie się...

  Julia Cebula z Ostrowca zdobyła stypendium i będzie się uczyć w prywatnej, brytyjskiej szkole

  Zdjęcie autora materiału

  Anna Śledzińska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Julia Cebula z Ostrowca zdobyła stypendium i będzie się uczyć w prywatnej, brytyjskiej szkole

  ©archiwum szkoły

  Julia Cebula, uczennica pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, została stypendystką Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata. Od września uczyć się będzie w jednej ze szkół w Wielkiej Brytanii.
  Julia Cebula z Ostrowca zdobyła stypendium i będzie się uczyć w prywatnej, brytyjskiej szkole

  ©archiwum szkoły

  Młoda ostrowczanka, decyzję o wzięciu udziału w konkursie stypendialnym do szkół prywatnych, prowadzonym przez Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata imienia profesora Pawła Czartoryskiego, podjęła na początku roku.
  Celem, jaki mieli uczestnicy, było zdobycie jednego z miejsc w szkołach prywatnych w Wielkiej Brytanii, Austrii i Izraelu na lata szkolne 2018-2020.

  Kandydaci musieli spełniać kilka warunków, między innymi mieć średnią ocen na świadectwie gimnazjalnym minimum 4,5, wynik testu gimnazjalnego (średnia z części humanistycznej oraz matematyczno-przyrodniczej) minimum 80 procent.


  Do finału przeszły 32 osoby, a dostępnych miejsc stypendialnych było kilkanaście. Trzeci etap odbył się w Warszawie, pod koniec marca, rozmowy prowadzone były wyłącznie w języku angielskim, uczestniczyło w nich kilku członków Towarzystwa oraz dyrektorowie trzech szkół prywatnych.

  W czasie, gdy kandydaci rozmawiali z komisją, ich rodzice odbywali indywidualne rozmowy z przedstawicielami Towarzystwa, omawiając szczegóły związane z potencjalnym wyjazdem ich dziecka do jednej ze szkół.

  - Drugi i trzeci etap były lekko stresujące, ale miło wspominam to doświadczenie, zwłaszcza, że dostałam niesamowitą szansę - mówi Julia Cebula. - Jeszcze bardziej stresujące było oczekiwanie na telefon z wynikami, ale otrzymałam stypendium i dzięki temu spełniło się jedno z moich marzeń. Do tej pory brytyjskie szkoły prywatne z mundurkami, basenem i teatrem mogłam oglądać tylko w filmach, teraz przygotowuję się do nauki w jednej z takich placówek.

  Julia uczyć się będzie w w jednej z najstarszych katolickich szkół w Wielkiej Brytanii - Downside School, na południowym zachodzie Anglii, w okolicach Bristolu i Bath.

  Szkoły, do których trafiają Polacy pokrywają koszty nauki, zakwaterowania oraz wyżywienia. Miejsca przyznawane są na dwa ostatnie lata nauki w szkole średniej. Nauka w szkołach w Wielkiej Brytanii zakończona jest maturą A-Levels lub maturą międzynarodową International Baccalaureate.

  - Moja przygoda z edukacją w Anglii zacznie się we wrześniu i chociaż kończę naukę w „Staszicu” na pierwszej klasie, będę miło wspominać rok, który tutaj spędziłam - mówi stypendystka.

  Dodaje, że pamiętać będzie życzliwość, jakiej doświadczyła ze strony wychowawczyni Danuty Majewskiej, nauczycielki języka angielskiego Wiesławy Grudzień oraz całej klasy I c.

  - Wszyscy bardzo mnie wspierali i wierzyli w moje możliwości, nawet, gdy ja czasami w nie wątpiłam - mówi.
  Łącznie przyznano 12 stypendiów w trzech krajach. W szkole, do której trafi ostrowczanka, przyznano dwa miejsca.  TOP 15 miejsc w Świętokrzyskiem widzianych z kosmosu
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko  ZOBACZ TAKŻE:

  Info z Polski - Pijak potrącił chłopców na pasach i uciekł. Samobójcze drony na wyposażeniu polskiej armii

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Sven

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Symphonica 2 Rock of Poland w Kielcach. Będzie ostre granie!

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]

  Gospodynie i Gospodarze Wiejscy. Finał [zdjęcia, wideo]