Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kadrówka” dotarła do Chęcin (WIDEO, zdjęcia)

Tomasz Trepka
W czwartek, 11 sierpnia o godzinie 13 na chęciński rynek wkroczył 51 Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jego uczestnicy upamiętniają marsz wojsk Józefa Piłsudskiego przez Kielecczyznę w sierpniu 1914 roku.

Jedną z nowości towarzyszących uroczystościom było zawieszenie biało-czerwonych flag na Zamku Królewskim w Chęcinach.

Pomoc w schronieniu przed deszczem
- Spotykamy się jak zawsze na rynku w Chęcinach. Są wśród nas osoby, dzięki którym mogliśmy uzyskać schronienie przed deszczem. Chciałbym serdecznie podziękować burmistrzowi gminy i miasta Chęciny, Robertowi Jaworskiemu, nie zastanawiając się udzielił nam pomocy oraz staroście powiatu kieleckiego, Zenonowi Janusowi, który zareagował dokładnie tak samo. Wystarczył nasz jeden telefon, by doczekać się reakcji ze strony starostwa. Niewiele jest takich instytucji, które tak się angażują – rozpoczął uroczystości w Chęcinach, Dionizy Krawczyński ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

ZOBACZ TAKŻE: Marsz szlakiem Kadrówki. Dlaczego biorą w nim udział? WIDEOSONDA

Chęciny dziękują „Kadrowiakom”
- Pragnę powitać serdecznie i gorąco wszystkich uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Co roku młodzi ludzie, przedstawiciele różnych instytucji, związków oraz szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego. Maszerują oni szlakiem, który rozpoczął się w 1914 roku. Chciałbym przywołać słowa tego wybitnego wodza i Polaka – „Żołnierze spotkał was ten zaszczyt, że pierwsi pójdziecie do Królestwa Polskiego i przekroczycie granice rosyjskiego zaboru. Idziecie jako czołowa kolumna Wojska Polskiego idącego walczyć o oswobodzenie ojczyzny”. Piłsudski wypowiadając te słowa, dał rozkaz swoim żołnierzom, aby szli budzić Polskę, szli walczyć o odzyskanie niepodległości. Dzisiejszy marsz jest kolejną manifestacją i symbolem przywiązania do patriotyzmu i tradycji. Witam was serdecznie w imieniu całej społeczności Chęcin – miasta z królewską metryką, który był symbolem potęgi państwa polskiego – rozpoczął swoje przemówienie burmistrz Miasta i Gminy Chęciny, Robert Jaworski.

- Chcę was zapewnić, że mieszkańcy Chęcin również wyrażają wielką wdzięczność i szacunek wobec czynów wszystkich tych bohaterów. Dzisiejsze wydarzenie będzie miało szczególny wymiar. Towarzyszy nam piknik historyczny oraz grupy rekonstrukcyjne, które prezentują różnego rodzaju militaria oraz wyposażenie z poprzednich epok. Bardzo ważny i ciekawy będzie także wieczór. Uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wejdą z pochodniami na naszą chęcińską starówkę. Wtedy też nasz zamek zabłyśnie w kolorach flagi narodowej jako znak ważnego święta w naszym mieście. Warto dodać na zakończenie, że pośród „Kadrowiaków” z 1914 roku było także trzech mieszkańców naszego miasta. Życzę Wam wytrwałości w dalszej drodze – zakończył burmistrz Jaworski.

Nagrody dla najmłodszego oraz najstarszego uczestnika marszu
Tradycyjnie, jak co roku, na specjalnie przygotowaną scenę, organizatorzy nagrodzili najmłodszego oraz najstarszego uczestnika marszu. Tym razem byli nimi 2-letni Aleksander Pawlik oraz Michał Bąk. Rodzicom młodego chłopca, którzy sami są kawalerzystami, burmistrz Chęcin podziękował za wychowywanie swojego syna w duchu patriotycznym.

W Chęcinach stanie pomnik Józefa Piłsudskiego
- Myślę, że mogę ujawnić pewną tajemnicę. Jeśli w przyszłym roku wszystko pójdzie dobrze, w Chęcinach staniemy przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Po wielu latach starań, z tego, co wiem burmistrz, dopiął swego i kolejny pomnik naszego komendanta stanie na trasie naszego marszu. Panie burmistrzu, dziękuję za taką postawę – powiedział Dionizy Krawczyński.
- Przyjmujemy Was wszystkich piękną pogodą. Wymarzoną do pikniku i dalszego marszu w kierunku Kielc. Czy może być coś piękniejszego niż pamięć o tych, którzy oddali życie i walczyli o wolną Polskę? – pytał retorycznie Zenon Janus, wicestarosta powiatu kieleckiego.

Po przemówieniach nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z 2 czerwca 1944 roku, kiedy zamordowano 42 mieszkańców Chęcin. Następnie uczestnicy marszu udali się w dalszą drogę przez miasto, której celem był plac przed Zespołem Szkół numer 2 w Chęcinach, gdzie dla strudzonych wojaków wydano żołnierską grochówkę.
Organizatorzy zapraszają wieczorem na chęciński rynek, gdzie około godziny 20 nastąpi przemarsz z pochodniami. Całość zakończy się iluminacją Zamku Królewskiego wraz z salutami armatnimi.

W piątek, 12 sierpnia około godziny 12 uczestnicy marszu mają wkroczyć do Kielc, gdzie odbędą się uroczystości z udziałem władz państwowych, samorządowych oraz wojskowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie