Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamil Pacholec - pierwszym w historii pianistą z Kielc, który wystąpi w słynnym Konkursie Chopinowskim! (WIDEO)

Lidia Cichocka
Kamil Pacholec, jest pierwszym kielczaninem, który zakwalifikował się do przyszłorocznego Konkursu Chopinowski. Prawo startu bez kwalifikacji dało ma zajęcie drugiego miejsca w prestiżowym w konkursie pianistycznym imienia Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy.

Kamil to absolwent kieleckiego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie profesor Ewy Pobłockiej. Jego zainteresowanie grą zaczęło się w wieku kilku lat.

- Zapisaliśmy go do ogniska muzycznego a potem, za radą nauczycielki do szkoły muzycznej – mówi Cezary Pacholec, ojciec.

- Kamil chłonął muzykę, nic innego się nie liczyło. Ponieważ wymarzonego i kupionego przez rodziców pianina nie dało się wnieść po schodach na piętro zostało ono u nas, na parterze, mówi jego dziadek Józef. - Nie raz Kamila trzeba było odganiać o godzinie 22 czy 23 od klawiatury żeby poszedł spać.

W wieku jedenastu lat Kamil wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Uznanie przyniosło mu wykonanie utworów Chopina, na przykład na 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Katowicach, czy na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na instrumentach historycznych.

Koncertował w Polsce, Francji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii a w recenzjach podkreślano „doskonałe połączenie młodzieńczej świeżości z perfekcyjną techniką i głębokim zrozumieniem muzyki, którą wykonuje”. W lutym 2016 wziął udział w ogólnopolskim programie telewizyjnym „Młody Muzyk Roku 2016”.

W 2012 roku został objęty programem pomocy dla wybitnie utalentowanych nastolatków zarządzanym przez Polski Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie. W Kielcach otrzymywał nagrody „Talent Świętokrzyski” (2012, 2014, 2016) i „Nadzieja Miasta Kielce” (2016). Jest stypendystą Narodowego Centrum Edukacji Artystycznej za bardzo dobre wyniki w nauce (2015, 2016), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne, oraz Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe (2016). W 2018 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2018”. Od 2016 roku jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”.

Studia na Akademii Muzycznej rozpoczął w Katowicach, ale po trzech semestrach przeniósł się do Bydgoszczy.

Przygotowanie do konkursu imienia Paderewskiego było ogromnym wyzwaniem i wymagało ogromnej pracy. Pianiści mieli do przygotowania w sumie ponad 3 godziny bardzo zróżnicowanego repertuaru (dwie godziny solowego oraz dwa koncerty).

- Przez dwa miesiące przed konkursem Kamil miał zaplanowane każde pół godziny. Sam konkurs trwał 2 tygodnie i wymagał przygotowania nie tylko repertuaru, ale także przygotowania kondycyjnego – mówi Cezary Pacholec, który bardzo synowi sekunduje.

- Przygotowywałem się do niego od roku – dodaje Kamil.- Udział w tym konkursie to ogromny stres także ze względu na długość eliminacji i konieczność utrzymania skupienia przez 3 tygodnie, sam konkurs trwał dwa tygodnie.

W konkursie uczestniczyło 45 pianistów z 11 krajów, wybranych spośród 270 kandydatów. Kamil zagrał dwie bardzo trudne, wielkie formy - Sonatę Brahmsa w II etapie i Sonatę h-moll Chopina w półfinale. Był jedynym Polakiem zakwalifikowanym do finału konkursu, w którym wykonał najsłynniejszy koncert Czajkowskiego.

Jury pierwsze miejsce przyznało Rosjaninowi Filipowi Łynowowi, drugi był 21-letni Kamil Pacholec, który oprócz gratyfikacji finansowej otrzymał miejsce w przyszłorocznym Konkursie Chopinowskim, co było jego wielkim marzeniem.

Młody pianista dostał też zaproszenie do udziału w konkursach - z pokryciem kosztów - w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Gruzji i Ukrainie.

Najprawdopodobniej wystąpi także na najbliższym Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym imienia Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, którego dyrektorem artystycznym jest dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych z Kielc, Artur Jaroń. Pan dyrektor jeszcze w trakcie trwania konkursu Paderewskiego umawiał się na występ z byłym uczniem.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie