Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampus dla transportu. Politechnika Świętokrzyska z nowoczesnym ośrodkiem badawczym [WIDEO]

dota
Podczas otwarcia kampusu zostały zaprezentowane niektóre urządzenia, wykorzystywane do badań.
Podczas otwarcia kampusu zostały zaprezentowane niektóre urządzenia, wykorzystywane do badań. Łukasz Zarzycki
Jedna z najnowocześniejszych hamowni podwoziowych w regionie, symulator jazdy, aparatura pomiarowa, tory jazdy, mobilne laboratoria - między innymi te elementy wchodzą w skład zaplecza badawczo-dydaktycznego, wspierającego kształcenie na kierunku transport Politechniki Świętokrzyskiej. Obiekt uroczyście otworzono w piątek, w tak zwanym "małym kampusie", w Dąbrowie koło Kielc.
Uroczyste otwarcie małego kampusu PŚK

Uroczyste otwarcie zaplecza badawczo-dydaktycznego wspierają...

Uroczystość znakomicie wpisywała się w trwające w całym kraju Dni Otwarte Funduszy Europejskich, ponieważ inwestycja powstała w oparciu o dofinansowanie unijne, z trzech programów.

- Za prawie 12 milionów udało nam się zrobić unikatową, niespotykaną w Polsce, a nawet Europie bazę laboratoryjną, dydaktyczną. Dzięki niej studenci, pracownicy naukowi, doktoranci będą mieli dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych w zakresie dyscypliny naukowej, jaką jest transport - mówi rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Stanisław Adamczak.

- Jest pełna satysfakcja i duma, że udało nam się te pieniądze z funduszy europejskich pozyskać.

W rolę przewodnika po obiekcie wcielił się profesor Tomasz Lech Stańczyk, kierownik Zakładu Techniki Samochodowej i Transportu Politechniki Świętokrzyskiej.

- W kampusie Dąbrowa znajdują się dwa zasadnicze laboratoria: pierwsze - samochodów i ciągników oraz drugie - laboratorium silników spalinowych. W halach realizowane są zajęcia dla kierunku transport oraz dla specjalności samochody i ciągniki na kierunku mechanika i budowa maszyn - wyjaśnił profesor Stańczyk, który zachęca młodych ludzi do studiowania transportu. Dlaczego?

- Transport jest znaczącym obszarem gospodarki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, 15 procent zatrudnionych pracuje w szeroko pojętej sferze transportu. Jest duża podaż miejsc pracy. My skupiamy się na transporcie kołowym, a w ten sposób realizowany jest przewóz około 75-80 procent ładunków - podkreślił profesor Stańczyk.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie