Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapliczka Świętej Barbary we Wzdole Rządowym wyremontowana. 7 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie. Co się zmieniło? Zobacz zdjęcia i film

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Kapliczka Świętej Barbary, która znajduje się między wsiami Michniów i Wzdół Rządowy w gminie Bodzentyn została wyremontowana. Renowacji uległy ściany, dach, wymieniono także drzwi. Pieniądze na odnowienie zabytku przekazała Fundacja Orlen. W uroczystym otwarciu wzięli udział posłanka Agata Wojtyszek, burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba oraz profesor Urszula Oettingen, która opowiedziała o historii i legendach tego miejsca. Teraz kaplica może ponownie cieszyć oczy mieszkańców i przyjezdnych. Zobacz zdjęcia i wideo.

Kapliczka Świętej Barbary w gminie Bodzentyn odnowiona

Kapliczka Świętej Barbary, która znajduje się na Wzgórzu Barbarka, była remontowana od października 2022 roku. Odbiór miał miejsce 7 grudnia. W ramach odnowy zabytku wzmocniono ściany budynku i wyremontowano dziurawy dach. Wymieniono drzwi, które zasponsorował anonimowy darczyńca. W środku budynku znajduje się figurka Świętej Barbary, która trzyma atrybuty - miecz oraz kielich. Inwestycja kosztowała około 12 tysięcy złotych. Odnowę zabytkowej kapliczki sfinansowała fundacja Orlen, dwa tysiące przekazał samorząd miasta i gminy Bodzentyn.

O pomyśle na odnowienie kapliczki mówiła posłanka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Agata Wojtyszek.
- Jedna z mieszkanek napisała do mnie z prośbą o odnowienie innego zabytku - dużego krzyża, we Wzdole Rządowym, które mam przekonanie - również uda się niedługo wyremontować. Wpadłam wtedy na pomysł, by zdobyć pieniądze na renowację właśnie tej kapliczki. Skontaktowałam się z panią profesor Oettingen i razem zaczęłyśmy szukać możliwości na remont Kapliczki Świętej Barbary. Fundacja Orlen w ramach programu "Czuwamy, pamiętamy" sfinansowała inwestycję. W planach mamy jeszcze inne remonty zabytków w gminie Bodzentyn - komentowała Agata Wojtyszek.

Burmistrz miasta i gminy Bodzentyn, Dariusz Skiba również jest zadowolony z odnowienia miejscowego zabytku.
- Śmiało mogę powiedzieć, że to miejsce, z którego rozpościera się najpiękniejszy widok na pasmo Gór Świętokrzyskich. Samorząd Bodzentyna dba o kaplicę, mimo, że teren, na którym się znajduje należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kapliczka i Wzgórze Barbarki to miejsce atrakcyjne pod względem turystycznym, co roku zjawiają się tu pasjonaci historii oraz widoków przyrody, z czego bardzo się cieszymy - dodawał włodarz.

O historii Kapliczki Świętej Barbary i krążących wokół niej legendach opowiedziała profesor Urszula Oettingen - znawczyni historii, szczególnie na ziemi świętokrzyskiej.

- To miejsce bardzo ważne, a jego historia jest niezwykle ciekawa.

- Kapliczka powstała prawdopodobnie na początku XIX wieku. Jesteśmy na terenie dawnego zagłębia staropolskiego, gdzie znajdowały się huty, kopalnie, kuźnice i zakłady metalurgiczne. Stąd wzięły się tu ślady po górnikach i co za tym idzie - po Świętej Barbarze. Działali tu też biskupi krakowscy, którzy wiedzieli, że to ziemie bogate w rudy żelaza. Jedno jest pewne - tą drogą wędrowali robotnicy do huty w Parszowie. Tu wypoczywali i stąd, z wzgórza podziwiali pasmo Gór Świętokrzyskich. O kapliczce krążą też legendy - przed powstaniem styczniowym Jan Dawidowicz poślubił w tej kaplicy Honoratę Głazowską. Po sakramencie wraz z powstańcami ruszył z Suchedniowa do ataku na Bodzentyn. Mówi się również, że pod kapliczką zakopany jest skarb, ukryto go tu w XIX wieku - mówiła profesor Oettingen.

Zobacz jak wyglądała kapliczka przed i po remoncie w galerii zdjęć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie