Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapsułę Czasu zamurowano w królewskim zamku w Stopnicy. Co jest w środku?

Adam Ligiecki [email protected]
Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy - jako pierwszy, z przejęciem wziął do rąk sejf Kapsuły Czasu. Ze świadomością, że... klucz do tego skarbca ma Wioletta Ciećko, dyrektor Gminnego Centrum Kultury.
Ryszard Zych, burmistrz Stopnicy - jako pierwszy, z przejęciem wziął do rąk sejf Kapsuły Czasu. Ze świadomością, że... klucz do tego skarbca ma Wioletta Ciećko, dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Adam Ligiecki
26 kwietnia 2015 roku zapisze się złotymi zgłoskami w historii Stopnicy. Tego dnia... zamurowano w zamku kazimierzowskim Kapsułę Czasu, która będzie mogła zostać otwarta nie wcześniej, jak za 100 lat!

Stało się to w ciepłe, niedzielne popołudnie, podczas Obchodów Urodzin Króla Kazimierza Wielkiego. Uroczystość miała bogatą oprawę.

To nasza historia

- To historia Stopnicy, naszego miasta i naszej gminy. To historia przeszłości, ale i teraźniejszości - obwieściła Wioletta Ciećko, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, która z temperamentem prowadziła niedzielną imprezę.

Kapsuła Czasu nie zrodziła się, ot tak. To projekt, który uświetnia odzyskanie - po blisko 150 latach - praw miejskich przez Stopnicę. Różnego rodzaju materiały, przedmioty, pamiątki przekazywane były przez mieszkańców przez ostatnie miesiące.

- Kapsuła Czasu będzie mogła zostać otwarta za 100 lat. Nas już wtedy pewnie nie będzie na świecie, ale przyszłe pokolenia zobaczą, jak żyli ich przodkowie. To, jak żyło się w Stopnicy w 2015 roku - podkreśliła Wioletta Ciećko.

Skarby w sejfach

Główna celebra odbyła się w głównym holu zamku królewskiego. Zaproszony na uroczystość burmistrz Ryszard Zych - z asystą pani dyrektor i grupy najmłodszych stopniczan - przekładał te skarby z biało-czerwonej urny do dwóch sejfów. Znalazły się tam, między innymi: materiały pisane, fotografie, biżuteria, monety, wyroby rękodzielnicze. Burmistrz z nieskrywaną przyjemnością zaważył też butelkę markowego trunku. Na koniec dorzucił od siebie osobistą pamiątkę - dokument z uroczystości relokacji Stopnicy, z 16 stycznia 2015 roku.

Sejfy przenieśli następnie do Izby Regionalnej - burmistrz Ryszard Zych i Mariusz Maliga z Gminnego Centrum Kultury. Tam zostały zamurowane w ścianie zamku. - Zostaną tam na 100 lat. A klucz do tych sejfów... będę miała tylko ja! - oznajmiła z szerokim uśmiechem Wioletta Ciećko.

Młode miasto

Stopnica jest dziś najmłodszym miastem w regionie świętokrzyskim. Prawa miejskie odzyskała 1 stycznia 2015 roku.

W programie niedzielnych Obchodów Urodzin Króla Kazimierza Wielkiego znalazły się też inne atrakcje - w tym prezentacje artystyczne, konkurs kulinarny. Imprezę zorganizowały Gminne Centrum Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Stopnicy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie