MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierskie gimnazjalistki zwyciężyły ogólnopolski konkurs wiedzy o Katyniu!

Adam LIGIECKI
Kazimierskie gimnazjalistki – Zuzanna Kletschka (z lewej) i Karolina Zachariasz na cmentarzu w Charkowie zapaliły znicze na tabliczkach z nazwiskami oficerów pochodzących z Topoli i ze Skalbmierza.
Kazimierskie gimnazjalistki – Zuzanna Kletschka (z lewej) i Karolina Zachariasz na cmentarzu w Charkowie zapaliły znicze na tabliczkach z nazwiskami oficerów pochodzących z Topoli i ze Skalbmierza. archiwum szkoły
Zuzanna Kletschka i Karolina Zachariasz laureatkami ogólnopolskiego projektu poświęconego 71. rocznicy mordu katyńskiego.

Uczennice Publicznego Gimnazjum Samorządowego imienia Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej zwyciężyły w konkursie "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy. Katyń - 71 lat po zbrodni".

Organizatorami projektu były Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Parafiada imienia Świętego Józefa Kalasancjusza. W konkursowe szranki stanęli uczniowie ponad 100 szkół z całego kraju.

KARTA Z ALBUMU

- Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu karty z albumu, poświęconej jednej osobie zamordowanej wiosną 1940 roku z rozkazu władz sowieckich. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży - mówią Monika Anielska i Dorota Wojas, opiekunki kazimierskich laureatek.

Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło 258 prac prezentujących wysoki poziom merytoryczny i artystyczny. Ogółem w projekcie uczestniczyło 327 uczniów ze 109 placówek - przede wszystkim z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

UKRAINA W NAGRODĘ

Karolina Zachariasz i Zuzanna Kletschka wykonały prace albumowe poświęcone porucznikowi Józefowi Antoszkowi z Czarnocina i porucznikowi Leonowi Postawce z Odonowa. One też znalazły się w gronie laureatów. W konkursie brały jeszcze udział dwie uczennice Gimnazjum w Kazimierzy. Dominika Adamczyk poświęciła swoją pracę podporucznikowi Stefanowi Czajce z Dobiesławic, Paulina Zachariasz - porucznikowi Włodzimierzowi Krzyżanowskiemu z Cudzynowic.

Jury nagrodziło 40 prac. Nagrodą dla laureatów był tygodniowy wyjazd edukacyjny na Ukrainę, do miejsc związanych ze zbrodnią katyńską i martyrologią Polaków w czasie drugiej wojny światowej. Na trasie znalazły się między innymi: Kijów, Charków, Krzemieniec, Poczajów, Lwów.

ZNICZE I MODLITWA

Zuzia i Karolina wróciły z bagażem nowych doświadczeń. Z ogromnym wzruszeniem opowiadają o wrażeniach ze swojego pobytu na Ukrainie.
- Udział w wycieczce na Ukrainę był dla mnie szczególnym wyróżnieniem. Zwiedziliśmy miejsca, w których pochowani są polscy oficerowie. Silne wrażenie wywarło na mnie odnalezienie na cmentarzu w Charkowie-Piatichatkach, wśród tysięcy tabliczek z nazwiskami żołnierzy, dwóch nazwisk oficerów z okolic Kazimierzy, Stanisława Malary z Topoli i Kazimierza Janowskiego ze Skalbmierza - mówi Zuzanna Kletschka. - Oddaliśmy im hołd, zapalając znicze i modląc się za nich w czasie mszy świętej odprawionej na tym cmentarzu.

- Dla mnie dużym przeżyciem - oprócz emocji na cmentarzach wojennych w Bykowni i Piatichatkach - było zwiedzanie Lwowa. Myślę, że Kraków i Lwów to bliźniacze miasta - porównuje Karolina Zachariasz. - Kiedy krążyłyśmy uliczkami lwowskiego Starego Miasta, napawałyśmy się widokiem kamienic, świątyń różnych wyznań, obiektów zabytkowych. Chłonęłyśmy cudowną atmosferę miasta i cieszyłyśmy się dużą sympatią lwowian, którzy kochają Polskę. Okazywali nam to gestem, słowem, uśmiechem na każdym kroku. Lwów to cudowne miasto! - twierdzi z przekonaniem kazimierska gimnazjalistka.

KATYŃ INTERESUJE

Dodajmy, że wyjazd edukacyjny na Ukrainę to nie jedyne wyróżnienie naszych laureatek w konkursie "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy. Katyń - 71 lat po zbrodni". Prace Zuzanny Kletschki i Karoliny Zachariasz zostaną niebawem zamieszczone w pokonkursowej publikacji, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

- Uczniowie naszej szkoły współpracują ze Stowarzyszeniem Parafiada od kilku lat, odnosząc duże sukcesy. Sprawa zbrodni katyńskiej wywołuje u nich duże zainteresowanie - podkreśla Barbara Gołąb, dyrektor Gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej.
Dodajmy, że dwa lata temu kazimierskie gimnazjalistki zajęły pierwsze miejsce w Polsce w konkursie parafiadowym "Katyń - ocalić od zapomnienia". Na placu przed szkołą posadzony został Dąb Pamięci poświęcony porucznikowi Leonowi Postawce, jednej z ofiar mordu katyńskiego.

WAŻNA LEKCJA

- Bardzo cieszymy się z sukcesu naszych uczennic. Nie spoczniemy na laurach, będziemy kontynuować podjęte działania - deklarują Monika Anielska i Dorota Wojas. - To dla naszych uczniów ważna lekcja historii i patriotyzmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie