MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierskie samorządy śmiało wyciągają ręce po kasę z Brukseli. Zobaczmy - na co

Adam Ligiecki [email protected]
Blisko 2,5 miliarda złotych - to łączna wartość fiszek projektowych zgłoszonych w zakończonym właśnie naborze w regionie świętokrzyskim. Projekty te zostały wstępnie zakwalifikowane do wsparcia finansowego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020.

W kolejce po "wielką kasę z Brukseli" ustawiły się też samorządy ziemi kazimierskiej. Unijne dotacje - w ramach nowej perspektywy finansowej - dotyczy tworzenia nowych terenów inwestycyjnych, gospodarki wodno-ściekowej, a także rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich.

Potocznie nazywana "fiszka" to pierwszy krok na drodze do pozyskania dofinansowania z Unii Europejskiej. W tym naborze napłynęło ich 257 - w całym województwie. Jak to wygląda w regionie kazimierskim?

Największa z gmin powiatu - Kazimierza Wielka złożyła trzy fiszki projektowe. Pierwsza dotyczy rewitalizacji rynku miasta wraz z najbliższym otoczeniem i ma wartość ponad 1,6 miliona złotych. Za 1,36 miliona gmina planuje wybudować sieci wodociągową i kanalizacyjną w sołectwach Cło oraz Wymysłów. Trzecie, największe zadanie nosi oficjalną nazwę "Rewitalizacja otoczenia Parku Miejskiego w Kazimierzy Wielkiej wraz z odnową bazy rekreacyjno-sportowej", a opiewa na 5 mlionów złotych. Planowane jest na 2017 rok, a w ramach tej inwestycji znalazłaby się też budowa nowego stadionu miejskiego. Ten przy ulicy Głowackiego, z którego korzystają piłkarze Sparty - nie modernizowany od lat - nie przystoi stolicy powiatu.

Dwa projekty w nowym rozdaniu finansowym Unii Europejskiej zgłosił Skalbmierz. Fiszka pod nazwą "Rewitalizacja miasta Skalbmierz poprzez zagospodarowanie przestrzeni publucznej" opiewa na 2,7 miliona złotych, zaś realizacja inwestycji planowana jest w okresie od drugiego kwartału 2017 roku do końca 2018 roku. Poprawa infrastruktury technicznej w mieście - to projekt numer dwa - kosztowałaby 800 tysięcy, z wstępnym terminem realizacji: lata 2017-2020.

Na rozwój stawia także gmina Bejsce. Po szeregu inwestycji zrealizowanych przy wsparciu ze "starego" unijnego budżetu przyszedł czas na kolejne. "Kompleksowa rewitalizacja miejscowości Bejsce etap II" to zadanie o wartości 5 milionów złotych. Według planów, ten lifting stolicy gminy miałby trwać od czwartego kwartału 2016 roku do końca 2018 roku. Druga fiszka to "Wzrost atrakcyjności gospodarczej gminy Bejsce poprzez utworzenie nowych terenów inwestycyjnych". Wartość: 5 milionów złotych, realizacja: 2016-2018.

2,5 miliona złotych zamierza wydać gmina Czarnocin - na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Mają powstać w latach 2015-2016.

"Fiszki" to lista życzeń. kto naprawdę otrzyma dofinansowanie, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Ale ta gra warta jest świeczki. Z prawie 2,4 miliardów złotych - to łączna wartość fiszek projektowych - blisko 80 procent (1,88 miliarda) stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KAZIMIERSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie