MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierza Wielka ma nowych honorowych obywateli

Adam Ligiecki
Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kazimierza Wielka nadany był pośmiertnie Emilii Molskiej. Jan Molski, krewny zmarłej,
Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kazimierza Wielka nadany był pośmiertnie Emilii Molskiej. Jan Molski, krewny zmarłej, Adam Ligiecki
Kazimierza Wielka nadała honorowe obywatelstwa - z numerami 011 i 012. Stosowne uchwały w tej sprawie podjęła 20 marca Rada Miejska, wręczenie dokumentów odbyło się nieco później.

Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kazimierza Wielka otrzymały w tym roku dwie osoby: Emilia Molska - pośmiertnie oraz Krzysztof Tunia. Wybitna pedagog, była polonistka kazimierskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz znany i ceniony archeolog, mający w dorobku najbardziej spektakularne badania oraz odkrycia w regionie kazimierskim.

Uroczyste wręczenie dokumentów dla Honorowych Obywateli Gminy Kazimierza Wielka odbyło się podczas posiedzenia Rady Miejskiej. W imieniu Emilii Molskiej, która zmarła 14 marca 2017 roku, odebrał je Jan Molski. Doktor Krzysztof Tunia przyjechał na sesję z Krakowa, gdzie mieszka.

Akt nadania honorowego obywatelstwa przekazał przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Wątek, w asyście zastępców - Marka Szmuca i Marka Zwolańskiego oraz burmistrza Adama Bodziocha. Były również okolicznościowe pamiątki, w tym grawerton z herbem Kazimierzy Wielkiej oraz piękne bukiety kwiatów. Zabierając głos, Jan Molski i Krzysztof Tunia, podziękowali za to zaszczytne wyróżnienie.

Emilia Molska urodziła się w Ręcznie na ziemi łódzkiej, ale niemal całe swoje życie związała z Kazimierzą Wielką. Pracowała w naszym liceum od 1953 roku, przez 40 lat - aż do przejścia na emeryturę. Była nauczycielką języka polskiego, bibliotekarką, prowadziła szkolną drużynę harcerską. I jej korona do chwały - Hades. To właśnie Emilia Molska założyła słynny klub młodzieżowy w podziemiach budynku ogólniaka, który już niebawem będzie obchodził złoty jubileusz 50-lecia. Zmarła w wieku 84 lat, została pochowana w Ręcznie.

Krzysztof Tunia urodził się w 1950 roku w Szczecinie, od lat mieszka w Krakowie. Jest archeologiem, posiada tytuł naukowy doktora. Piastuje kierownicze stanowisko w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Prowadzi badania w całym kraju, bierze też udział w ekspedycjach zagranicznych. Jednym z jego najważniejszych odkryć jest cmentarzysko megalitycznych grobowców z okresu neolitu - w Słonowicach koło Kazimierzy Wielkiej; nazywane „polską Doliną Królów”.

Mamy nowe honorowe obywatelstwa Kazimierzy Wielkiej. Pierwsze po długiej, trwającej blisko siedem lat przerwie. To dobra okazja, by przypomnieć tych, którzy taki tytuł odebrali wcześniej. Są w gronie laureatów prominentne postacie życia publicznego, mamy też „honorowych”... z zagranicy.

Honorowe obywatelstwo nadaje kapituła. Pierwszy to zaszczytne wyróżnienie - równo dziesięć lat temu, w czerwcu 2007 roku - otrzymał ksiądz Andrzej Biernacki, ówczesny proboszcz parafii w Gorzkowie, twórca zespołu Gorzkowianie.

Numer drugi na tej liście to Norbert Syguda, burmistrz miasta partnerskiego Altenstadt w Niemczech. Prawdziwa lawina tytułów spłynęła w czerwcu 2009 roku. Rada Miejska podczas jednej sesji przyjęła uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa aż do siedmiu osób: przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, ambasadora Stanów Zjednoczonych Victora Ashe’a, burmistrza ukraińskiego miasta Buczacz Omeliana Owerki, eks-senatora Jerzego Stępnia, byłego wojewody kieleckiego Józefa Płoskonki, profesora Wiktora Adamusa z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krystyny Dobrzańskiej-Sobierajskiej, córki majora „Hubala”. Tytuł numer 10 otrzymał profesor Stanisław Adamczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie