Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierza Wielka wprowadziła nową sieć oświaty. Decyzje już zapadły

Adam Ligiecki
O nowej sieci szkół mówił podczas ostatniej sesji rady dyrektor Henryk Chałuda
O nowej sieci szkół mówił podczas ostatniej sesji rady dyrektor Henryk Chałuda ADAM LIGIECKI
W piątek, 31 marca, upływa ustawowy termin przyjmowania przez samorządy uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Kazimierza Wielka ma to już za sobą. Jako jedna z pierwszych gmin w województwie świętokrzyskim zatwierdziła stosowne dokumenty.

Stało się to podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Wszyscy radni podnieśli ręce w górę „na tak”, poparcie dla nowej sieci oświatowej wyraziły też nauczycielskie związki zawodowe.

Uchwalona przez Sejm w grudniu 2016 roku ustawa Prawo oświatowe wprowadza duże zmiany w polskim szkolnictwie. Te, o których mówi się dziś najgłośniej, to likwidacja gimnazjów oraz transformacja szkół podstawowych z sześcio- w ośmioletnie. Jak to przełoży się na funkcjonowanie oświaty w największej gminie powiatu kazimierskiego?

O pierwszych decyzjach w tej sprawie usłyszeliśmy 13 lutego. Rada Miejska w Kazimierzy Wielkiej podjęła wtedy uchwałę intencyjną w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

– Przygotowanie uchwały intencyjnej poprzedziły konsultacje z dyrektorami szkół. Projekt uchwały dyskutowany był także na posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – informuje Henryk Chałuda, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Publicznych Szkół i Placówek w Kazimierzy Wielkiej.

Zgodnie z procedurą, uchwała „pilotująca” została przesłana do Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Swoją opinię – obligatoryjnie – wyraziły też branżowe związki zawodowe.

Kurator nie wniósł żadnych zastrzeżeń. Pozytywną opinię w sprawie projektu sieci szkół przedstawili także kazimierski Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz nauczycielska „Solidarność”. Projekt uchwały trafił więc – praktycznie w tej samej wersji – do porządku sesji Rady Miejskiej w trzeciej dekadzie marca. „Za” głosowali wszyscy radni.

Jak zatem będzie wyglądać nowa sieć oświaty w gminie Kazimierza Wielka? Kluczowa sprawa – gimnazja. To największe, Publiczne Gimnazjum Samorządowe w Kazimierzy Wielkiej, będzie stopniowo wygaszane. Z mapy oświatowej zniknie 31 sierpnia 2019 roku. Natomiast klasy druga i trzecia Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Wielgusie prowadzone będą od 1 września w Samorządowej Szkole Podstawowej w tej miejscowości.
Jeśli chodzi o podstawówki, najważniejsza wiadomość jest taka, że po wejściu w życie reformy oświaty, od 1 września 2017 roku, zostaną przekształcone w szkoły ośmioklasowe. Ich liczba się nie zmieni – tak jak dzisiaj będą funkcjonować cztery placówki publiczne, prowadzone przez gminny samorząd: szkoły podstawowe numer 1 i 3 w Kazimierzy Wielkiej, Kamieńczycach oraz Wielgusie.

Naturalnie, są też przeciwnicy reformy oświaty. Organizują protesty, akcje strajkowe, pikiety – dotyczy to głównie likwidacji gimnazjów. Wydaje się jednak, że karty zostały rozdane.

Od 1 września 2019 roku sieć gminnej oświaty publicznej mają tworzyć cztery placówki: Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 1 w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowa Szkoła Podstawowa numer 3 w Kazimierzy Wielkiej, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Kamieńczycach, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Wielgusie.
– Projektowana sieć szkolna w pełni zapewnia realizację obowiązku szkolnego przez wszystkich uczniów mieszkających na terenie gminy Kazimierza Wielka. To jest najważniejsze – podkreśla z naciskiem dyrektor Henryk Chałuda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie