Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy urodziła córeczkę jej mięśnie zaczęły zanikać. Olga walczy z SLA

Paulina Baran
Olga Gromadzka z podkieleckiej Jaworzni  ma 28 lat, dwa lata temu urodziła piękną córeczkę.
Olga Gromadzka z podkieleckiej Jaworzni ma 28 lat, dwa lata temu urodziła piękną córeczkę.
Olga Gromadzka z podkieleckiej Jaworzni ma 28 lat, dwa lata temu urodziła piękną córeczkę. Radość z pierwszych miesięcy macierzyństwa zniszczyły jej problemy ze zdrowiem. Zaczęło się od dziwnego wygięcia małego palca lewej ręki i bólów mięśni. Młoda mama na początku myślała, że to skutki ciąży, trudnego porodu i organizm potrzebuje trochę czasu na regenerację. Po szczegółowych badaniach dziewczyna usłyszała diagnozę, najgorszą jaka mogła paść w neurologii – stwardnienie zanikowe boczne.

W wyniku choroby stopniowo zanikają mięśnie, systematycznie pogarsza się sprawność ruchowa, pojawia się niedowład nóg i rąk. Dochodzi do zaburzeń mowy, połykania i w końcu problemów z oddychaniem. Umysł pozostaje sprawny, a człowiek staje się więźniem własnego ciała. Teraz Olga przechodzi eksperymentalną kurację przeszczepu komórek macierzystych, ale niebawem na leczenie będzie potrzebowała dużych pieniędzy. Dziewczyna wierzy, że uda jej się zatrzymać postęp choroby. Wcześniej pracowała z dziećmi, jako lektor języka angielskiego i sprawiało jej to dużo radości. Olga się nie poddaje ufając, że los da jej szansę na wychowanie także swojej małej córeczki. Mieszkanka gminy Piekoszów opowiedziała nam o dramacie, jaki ją dotknął oraz o nadziei, która jest w niej bardzo silna.

Jak wspomina Pani chwilę, kiedy dowiedziała się Pani na co choruje? W jaki sposób powiedział to lekarz?

Przez wiele miesięcy byłam odsyłana od lekarza do lekarza, pomimo specjalistycznych badań nadal pozostawałam bez diagnozy. W styczniu 2017 roku trafiłam do Kliniki Neurologii w Warszawie. Tam, po tygodniu spędzonym na oddziale usłyszałam diagnozę, najgorszą jaka mogła paść w neurologii – stwardnienie zanikowe boczne. Lekarz nie pozostawił złudzeń, usłyszałam, że to choroba nieuleczalna, bardzo szybko postępująca i czas poukładać swoje sprawy.

Na czym dokładnie polega Pani choroba? Istnieje szansa, że uda się ją wyleczyć?

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA), zwane także chorobą neuronu ruchowego, jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Powadzi ona do niszczenia komórek nerwowych znajdujących się w mózgu i rdzeniu kręgowym, odpowiadających za pracę mięśni, sprawność i koordynację ruchową. W wyniku choroby stopniowo zanikają mięśnie, systematycznie pogarsza się sprawność ruchowa, pojawia się niedowład nóg i rąk. Dochodzi do zaburzeń mowy, połykania i w końcu problemów z oddychaniem. Umysł pozostaje sprawny a człowiek staje się więźniem własnego ciała.

Czy już wcześniej odczuwała Pani objawy swojej choroby. Od czego się zaczęło i jaki jest Pani obecny stan?

Problemy ze zdrowiem zaczęły się zaraz po porodzie. Na początku myślałam, że to skutki ciąży, trudnego porodu i organizm potrzebuje trochę czasu na regenerację. Zaczęło się od dziwnego wygięcia małego palca lewej ręki i bólów mięśni. Czas mijał a ja nadal czułam ogólne osłabienie, bóle mięśni rąk i nóg. Dolegliwości nasilały się, ręce traciły sprawność, zdarzały się utraty równowagi i upadki. Pomimo niepełnosprawności staram sobie radzić. Bardzo ważne w tej chorobie jest jak najdłuższe utrzymanie samodzielności w wykonywaniu codziennych zajęć przez samego chorego. Poprzez wykonywanie na pozór prostych czynności aktywowanych jest wiele partii mięśni. Jest to tak samo ważne jak specjalistyczną rehabilitacja. Od wielu lat moim hobby, a dziś także jedną z form rehabilitacji, jest scrapbooking (sztuka ręcznego tworzenia kartek, albumów i tego typu rzeczy). To moja odskocznia, moment wyciszenia. Na przekór chorobie nie przestałam tworzyć. Dzięki temu moje dłonie, mimo osłabienia, pozostają w miarę sprawne.

Wiem, że będzie stosowała Pani eksperymentalną kurację. Na czym ona polega? Gdzie będzie przeprowadzana? Jak udało się Pani dostać do wąskiej grupy osób, która ma szansę spróbować?

W grudniu 2017 roku trafiłam na artykuł o szczecińskich naukowcach z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy poszukiwali osób chorych na SLA, we wczesnym stadium choroby, poruszający się o własnych siłach, z zachowaną zdolnością połykania, do przeszczepu komórek macierzystych. Skontaktowałam się z osobą koordynującą program badawczy, przesłałam całą dokumentację medyczna i po Nowym Roku zostałam zaproszona na komisje rekrutacyjną. Okazało się, że odpowiednią kandydatką. Przeszczep komórek macierzystych jest to leczeniem wspomagającym. Stwarza nadzieję na spowolnienie choroby poprzez przejęcie funkcji zanikających komórek nerwowych przez tak zwane komórki macierzyste. Terapia ta polega na pobieraniu od pacjenta komórek szpiku kostnego, izolacji komórek macierzystych i progenitorowych w laboratorium, a następnie podaniu ich w tym samym dniu bezpośrednio do rdzenia kręgowego pacjenta. Program badawczy trwa rok. W czasie jego trwania przeprowadzone są trzy przeszczepy oraz liczne badania kontrolne. Po jego zakończeniu kontynuacja przeszczepów będzie najprawdopodobniej odpłatna, gdyż na dzień dzisiejszy Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego leczenia.

Jakie ma Pani plany na przyszłość? Będzie Pani walczyć? Wspiera Panią rodzina? W jaki sposób pomagają bliscy? Jak reagują na to co się z Panią dzieje?

Informacja o chorobie dotknęła całą rodzinę. Dla nas wszystkich to bardzo trudny czas, ale mam ogromne wsparcie. Moi bliscy, a zwłaszcza córeczka, są dla mnie ogromną motywacją w walce z chorobą. Pragnę jak najdłużej zachować sprawność ruchową. Przeszczepy komórek macierzystych stwarzają mi taka szansę. I choć przede mną długa i ciężka droga , bardzo wierzę w to, że uda mi się zatrzymać tę chorobę.

Pomóc Oldze można dokonując wpłaty na konto:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
Bank BZ WBK
31 1090 2835 0000 0001 2173 1374
Tytułem: “1316 pomoc dla Olgi Gromadzkiej”

wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Olga:
Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
PL31109028350000000121731374
swift code: WBKPPLPP
Bank Zachodni WBK
Title: “1316 Help for Olga Gromadzka”

Aby przekazać 1% podatku dla Olgi:
należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243
oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać “1316 pomoc dla Olgi Gromadzkiej”

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny


QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju. Jeden zlecił, drugi zabił. Poszło o kobietę

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie