MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kieleccy belfrzy zagrali brawurowo! Zobacz całą sztukę

Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Środowa gala Belfer Roku 2017 była wyjątkowa nie tylko ze względu na fantastycznych ludzi, którzy w niej uczestniczyli ale także dla tego, że odbyła się w wyjątkowym miejscu, Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ogromne wrażenie na wszystkich gościach zrobił spektakl Next-ex, wystawiony przez „Grope 423” , którą stanowią nauczyciele, pracownicy, uczniowie oraz absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum numer 23 w Kielcach.

Gorące oklaski

Next-ex" to współczesna komedia oparta na obyczajowym motywie przedstawienia rodzicom nowego narzeczonego córki -jedynaczki. Dziewczyna od lat nie może znaleźć chłopaka, bo żaden z przyprowadzanych przez nią kawalerów nie jest w stanie spełnić oczekiwań wymagających rodziców - każdy kolejny już na początku staje się zatem tytułowym "next-ex". To podsuwa córce pewien pomysł...

Gorące brawa i gratulacje po spektaklu potwierdziły zadowolenie widzów i sukces aktorów. Sztukę wyreżyserowała Jadwiga Kuchinka nauczyciel języka polskiego i opiekun artystyczny. W bohaterów komedii wcielili się: Bogusława Marczewska - nauczyciel geografii (Zyta), Paweł Jachowicz - absolwent (Karol - maż Zyty) , Jolanta Gwóźdź - nauczyciel historii (Kika - matka Zyty), Witold Jachowicz nauczyciel fizyki (Eustachy Czartoryski), Wojciech Rytkowski – tegoroczny absolwent (Marcel) i Weronika Kot - uczennica (Marysia - córka Zyty i Karola).

Szkoła z pasją. W teatrze grają od lat

Dobrze znany kieleckiej publiczności Teatr Grope 423 początkowo tworzyli nauczyciele różnych przedmiotów IV Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Numer 23 w Kielcach, a później jego skład uzupełnili absolwenci i uczniowie, łącząc siły i, odkryte przez artystycznego opiekuna - panią Jadwigę Kuchinkę, pasje teatralne. Wszystko to dało efekt niezwykły! Oto nauczyciele na przyklad fizyki, matematyki, chemii, geografii - przedmiotów ścisłych, tak odrębnych od literatury - na scenie teatralnej poczuli się jak przy tablicy, a występy przed publicznością dały im wiele zadowolenia i dowiodły wszechstronnych umiejętności. Ciężką pozalekcyjną pracę nagradzają owacje widzów oraz płynące od wychowanków i rodziców gratulacje, że mogli ujrzeć belfrów w tak niecodziennej roli.

A co jeszcze się z tym wiąże? Ciężka praca w wieczorne weekendy lub ferie - czas „podebrany” rodzinie i innym obowiązkom. Ale to nie wszystko! Każda próba łączy powagę z humorem, stres ze śmiechem, co łagodzi silne napięcie przed kolejnym występem. Na koniec pozostaje dodać, że aktorzy Grope 423 pokochali literaturę i teatr w takim stopniu, że coraz częściej zdarza się im między sobą lub z uczniami rozmawiać wyuczonym tekstem sztuki, co wciąż wywołuje powszechną wesołość. Parafrazując Wyspiańskiego: „A to teatr właśnie…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie