Kielecki "plastyk" podsumował Rok Kultury Ormiańskiej....

  Kielecki "plastyk" podsumował Rok Kultury Ormiańskiej. Odsłonięto chaczkar [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Anna Bilska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Chaczkar, który znajduje się na terenie szkoły, odsłonili dyrektor "plastyka", Maria Kowalczyk oraz Edgar Ghazaryan, ambasador Republiki
  1/62
  przejdź do galerii

  Chaczkar, który znajduje się na terenie szkoły, odsłonili dyrektor "plastyka", Maria Kowalczyk oraz Edgar Ghazaryan, ambasador Republiki Armenii w Polsce. ©Anna Bilska

  Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach uroczyście podsumował Rok Kultury Ormiańskiej. Z okazji odsłonięcia chaczkara i wernisażu prac uczniów, do szkoły przyjechało wielu znakomitych gości, między innymi Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan, ambasador Armenii w Polsce.


  W kieleckim "plastyku" właśnie zakończył się Rok Kultury Ormiańskiej. Przez ten czas uczniowie zrealizowali wiele wymagających i ciekawych prac inspirowanych kulturą i tradycją Armenii. Dzieła zdolnej młodzieży, również te dyplomowe, zaprezentowano we wtorek na wystawie. - Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, czy w ogóle jesteśmy w stanie poznać tę piękną kulturę - mówiła Maria Kowalczyk, dyrektor "plastyka". - Okazało się, że tak. Dzięki wysiłkowi nauczycieli i uczniów przy współpracy wielu ważnych osób ze strony ormiańskiej, można było dać wyraz fascynacji tą piękną kulturą.

  Wernisaż był częścią ważnej uroczystości. Tego dnia na terenie szkoły odsłonięto bogato zdobiony i jednocześnie nietypowy chaczkar. To dar od Varazdata Hambardzumyana, który gościł w kieleckim liceum na początku roku. Podczas warsztatów, przekazał młodzieży podstawowe zasady tworzenia ormiańskich pomników. Tak zafascynował się zdolnościami i zaangażowaniem uczniów, że postanowił podarować im swoje dzieło wykonane w swojej pracowni.

  Ormiańska płyta z kamienia zwykle ma formę zamkniętego prostokąta. Ten, który stoi przy szkole, przedstawia dwa splecione ze sobą krzyże. - Jest on symboliczny i nowoczesny. Jeden z krzyży jest ormiański i zawsze przyjmuje formę roślinną symbolizując drzewo życia. Drugi to krzyż katolicki - wyjaśniła dyrektor.

  Termin odsłonięcia pomnika też nie był przypadkowy. 16 października minęło 40 lat od wyboru kochającego kulturę Wschodu kardynała Karola Wojtyły na papieża. - To bardzo ważny dzień dla nas wszystkich - zaznaczył Edgar Ghazaryan, ambasador Armenii. - Zarówno dla samych Ormian, jak i relacji polsko-ormiańkiej. W 2017 świętowaliśmy 25 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Armenią a Polską, a także 650-lecie diaspory ormiańskiej w Polsce. Z kolei w 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 lat niepodległości pierwszej Republiki Armenii. Ten wspólny jubileusz pokazuje jak bogata jest nasza historia - zauważył ambasador.

  W imieniu marszałka Adama Jarubasa za współpracę dziękował Robert Biernacki. - Cieszę się z dotychczasowej i liczę na dalszą owocną współpracę. Myślę, że ten pierwszy chaczkar w Kielcach to dopiero początek kolejnych cennych inicjatyw w mieście.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!