Kielecki "plastyk" podsumował Rok Kultury Ormiańskiej....

  Kielecki "plastyk" podsumował Rok Kultury Ormiańskiej. Odsłonięto chaczkar [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Anna Bilska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Chaczkar, który znajduje się na terenie szkoły, odsłonili dyrektor "plastyka", Maria Kowalczyk oraz Edgar Ghazaryan, ambasador Republiki
  1/62
  przejdź do galerii

  Chaczkar, który znajduje się na terenie szkoły, odsłonili dyrektor "plastyka", Maria Kowalczyk oraz Edgar Ghazaryan, ambasador Republiki Armenii w Polsce. ©Anna Bilska

  Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach uroczyście podsumował Rok Kultury Ormiańskiej. Z okazji odsłonięcia chaczkara i wernisażu prac uczniów, do szkoły przyjechało wielu znakomitych gości, między innymi Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan, ambasador Armenii w Polsce.


  W kieleckim "plastyku" właśnie zakończył się Rok Kultury Ormiańskiej. Przez ten czas uczniowie zrealizowali wiele wymagających i ciekawych prac inspirowanych kulturą i tradycją Armenii. Dzieła zdolnej młodzieży, również te dyplomowe, zaprezentowano we wtorek na wystawie. - Jeszcze niedawno zastanawialiśmy się, czy w ogóle jesteśmy w stanie poznać tę piękną kulturę - mówiła Maria Kowalczyk, dyrektor "plastyka". - Okazało się, że tak. Dzięki wysiłkowi nauczycieli i uczniów przy współpracy wielu ważnych osób ze strony ormiańskiej, można było dać wyraz fascynacji tą piękną kulturą.

  Wernisaż był częścią ważnej uroczystości. Tego dnia na terenie szkoły odsłonięto bogato zdobiony i jednocześnie nietypowy chaczkar. To dar od Varazdata Hambardzumyana, który gościł w kieleckim liceum na początku roku. Podczas warsztatów, przekazał młodzieży podstawowe zasady tworzenia ormiańskich pomników. Tak zafascynował się zdolnościami i zaangażowaniem uczniów, że postanowił podarować im swoje dzieło wykonane w swojej pracowni.

  Ormiańska płyta z kamienia zwykle ma formę zamkniętego prostokąta. Ten, który stoi przy szkole, przedstawia dwa splecione ze sobą krzyże. - Jest on symboliczny i nowoczesny. Jeden z krzyży jest ormiański i zawsze przyjmuje formę roślinną symbolizując drzewo życia. Drugi to krzyż katolicki - wyjaśniła dyrektor.

  Termin odsłonięcia pomnika też nie był przypadkowy. 16 października minęło 40 lat od wyboru kochającego kulturę Wschodu kardynała Karola Wojtyły na papieża. - To bardzo ważny dzień dla nas wszystkich - zaznaczył Edgar Ghazaryan, ambasador Armenii. - Zarówno dla samych Ormian, jak i relacji polsko-ormiańkiej. W 2017 świętowaliśmy 25 lat stosunków dyplomatycznych pomiędzy Armenią a Polską, a także 650-lecie diaspory ormiańskiej w Polsce. Z kolei w 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 lat niepodległości pierwszej Republiki Armenii. Ten wspólny jubileusz pokazuje jak bogata jest nasza historia - zauważył ambasador.

  W imieniu marszałka Adama Jarubasa za współpracę dziękował Robert Biernacki. - Cieszę się z dotychczasowej i liczę na dalszą owocną współpracę. Myślę, że ten pierwszy chaczkar w Kielcach to dopiero początek kolejnych cennych inicjatyw w mieście.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone