Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki regionalista odnalazł i opublikował wspomnienia powstańca styczniowego z gminy Radków

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Autor książki Adam Malicki (z lewej) z prawnukiem powstańca Edmunda Kowalskiego - Filipem Ruszczyńskim.
Autor książki Adam Malicki (z lewej) z prawnukiem powstańca Edmunda Kowalskiego - Filipem Ruszczyńskim. Michał Staniaszek
We Włoszczowie ukazała się najnowsza książka kieleckiego regionalisty Adama Malickiego o wspomnieniach powstańca styczniowego, który pochodził z Ojsławic koło Radkowa.

Publikacja nosi tytuł „Edmund Wierusz-Kowalski - wspomnienia moje z roku 1863”. Jest to opracowany przez Adama Malickiego powstańczy pamiętnik, opisujący wydarzenia powstania styczniowego w okolicach Włoszczowy.

Te materiały źródłowe nie były dotychczas nigdzie publikowane. Znalazł je kielecki regionalista w rękopisach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

- Jest to wyjątkowe opracowanie, pozwalające zapoznać się z wydarzeniami powstańczego zrywu w lokalnej, włoszczowskiej perspektywie. Książka została bardzo solidnie opracowana pod względem edytorskim i naukowym. Zawiera liczne przypisy, wyjaśnienia, archiwalne dokumenty, mapy oraz ilustracje przybliżające klimat epoki. Jest to pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego miłośnika historii i rzeczy regionalnych – uważa Michał Staniaszek z Włoszczowy, wydawca publikacji.

Książka została też bardzo dobrze przyjęta przez środowiska naukowe. Radiowa „Jedynka” poświęciła jej audycję. Publikację wydała włoszczowska drukarnia Kontur. Jest do nabycia w tej drukarni oraz księgarniach w naszym mieście.

Regionalista Adam Malicki zajmuje się przede wszystkim działem historiografii, który można określić mikrohistorią. Jego zainteresowania dotyczą bardzo często Włoszczowy i okolicznych miejscowości. Efektem historycznych i regionalnych zainteresowań Malickiego są liczne opracowania, artykuły i książki.

Do tej pory wydał między innymi „Z badań nad ludnością gminy Radków”, „Powiat włoszczowski na mapach historycznych do 1945 r.”, czy „Parafia Krasocin na przestrzeni dziejów”, której jest współautorem. Na wydanie czeka już kolejna jego książka pod tytułem „Dwory i pałace powiatu włoszczowskiego”.

Odkrycie zaginionych wspomnień z okresu powstania styczniowego z naszego terenu to nie jedyne spektakularne znalezisko Malickiego. Wcześniej dokonał on też odkrycia kopii aktu lokacji Włoszczowy, która ukazała się w druku w 2017 roku.

- Opracowanie takiego znaleziska to dla wielu historyków marzenie na miarę opus vitae (dzieła życia – przyp. red.), bo też jakże rzadko takie rękopiśmienne materiały trafiają się historykom – twierdzi Michał Staniaszek.

„Książkę pod redakcją Adama Malickiego należy obiektywnie zaliczyć do grona najwartościowszych zbiorów materiałów źródłowych dotyczących powstania styczniowego na terenie powiatu włoszczowskiego” - napisał w recenzji doktor Lech Frączek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzy egzemplarze tej publikacji mamy dla czytelników z powiatu włoszczowskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie