Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa widownia na wieczorze autorskim Kazimierza Winiarczyka w Wąchocku. Zobacz zdjęcia

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Kazimierz Winiarczyk na wieczorze autorskim w Wąchocku.
Kazimierz Winiarczyk na wieczorze autorskim w Wąchocku. Kazimierz Cuch
Kazimierz Winiarczyk, znany wąchocki regionalista, historyk, radny, założyciel i członek kilku lokalnych organizacji promujących Wąchock, były, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Wąchocku, wydał już 11 książkę o Wąchocku i regionie. Jest to czwarta część „Szkiców z dziejów Wąchocka i okolicy”.

Wieczór autorski odbył się w piątek, 17 listopada, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Sala widowiskowa tej placówki kultury była wypełniona po brzegi mieszkańcami miasta i gminy Wąchock, licznymi mieszkańcami Starachowic, szczególnie z Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, pod kierunkiem Alicji Zanijat. Były delegacje osób z Warszawy, Ciechanowa, Skarżyska-Kamiennej.

Byli główni przedstawiciele władz Wąchocka. Wiele osób kupiło kolejną książkę Kazimierza Winiarczyka, czekając w długiej kolejce na dedykację. Wszyscy kupujący dostali dedykację autora. Niektórzy kupowali po dwie książki, dla siebie i rodziny w Polsce, pochodzącej z Wąchocka lub okolicy.

Wieczór rozpoczął program artystyczny, muzyczno-wokalny, przygotowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Historię pisarskiej działalności Kazimierza Winiarczyka przedstawiła Małgorzata Polakowska - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąchocku.

Pierwszą z 11 swoich książek Kazimierz Winiarczyk wydał w 2002 roku. Było to „Kalendarium Wąchockie”, które miało kontynuację pod różnymi tytułami. Pisał o wąchockich cmentarzach, o Marcinkowie, o innych ważnych wydarzeniach historycznych w Wąchocku i okolicy.

Wystąpienie Kazimierza Winiarczyka

Następnie Kazimierz Winiarczyk bardzo szeroko opowiedział o zbieraniu materiałów źródłowych do tej książki, o przesłaniu tej publikacji.

- Książka ta jest już czwartą z cyklu „Szkice z dziejów Wąchocka i okolicy”. Starałem się w niej przybliżyć kilkanaście tematów z dziejów Wąchocka, które wydawały mi się ciekawe, ale mało znane. Są to zagadnienia związane z funkcjonowaniem na naszym terenie cegielni i kaflarni. Za ciekawy temat uznałem też historię nieistniejącego już kina, które przez wiele lat było miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Wąchocka i okolicy. Pomimo skąpych materiałów źródłowych zainteresowałem się funkcjonowaniem małych zakładów przemysłowych: tartaków, wytwórni bryczek, zakładu produkującego pługi i rzeźni miejskiej. Interesującym tematem jest też droga Wąchocka do ponownego przyznania praw miejskich.

(…) Inne tematy podjęte w tej książce to: serwituty wąchockie, dzieje Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Wąchocku, Komitetu Odbudowy Kościoła i Klasztoru i Domu Związku Strzeleckiego.

Opracowanie to jest plonem poszukiwań w Archiwum Państwowym w Kielcach, Radomiu, Starachowicach, Archiwum Parafialnym w Wąchocku i Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Starachowicach i wielu rozmów z najstarszymi mieszkańcami Wąchocka i okolicy- między innymi powiedział Kazimierz Winiarczyk.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie