Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiermasz świąteczny w Dworku Laszczyków w Kielcach. Były piękne rękodzieło, pyszności od kół gospodyń, kolędowanie i wystawa. Zobacz zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 7 lat
Na terenie Dworku Laszczyków w Kielcach zorganizowany został kiermasz świąteczny. Nie brakowało specjałów przygotowanych przez świętokrzyskie Koła Gospodyń Wiejskich, regionalnych miodów, serów czy wędlin, a ilość odwiedzających dopisała. Całość przypieczętowały występy zespołów pieśni i tańca, a pragnący odrobiny muzealnego klimatu mieli okazję zobaczyć historyczne zastawy świąteczne różnych klas społecznych żyjących sto lat temu na kielecczyźnie. Zobaczcie zdjęcia.

Kiermasz świąteczny w Dworku Laszczyków w Kielcach niezwykle udany!

Kiermasz wystawiono w niedzielę, 17 grudnia. Podczas spotkania na dziedzińcu obecni byli regionalni twórcy, prezentujący własnoręcznie wykonane ludowe ozdoby: przepięknie zdobione bombki, łańcuchy oraz stroiki. Na stoiskach mogliśmy znaleźć też lokalne przysmaki od producentów oraz bożonarodzeniowe potrawy od Kół Gospodyń Wiejskich. Hitem były oczywiście bigos, łazanki, smalec oraz pasztet z gęsich wątróbek.

Zobaczcie zdjęcia z kiermaszu:

W samo południe rozpoczęło się wspólne kolędowanie. Na scenie z repertuarem najpiękniejszych kolęd wystąpili: zespół ludowy Bolechowiczanie, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki, Zespół Pieśni i Tańca Morawica oraz Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie.

Jak wyjaśniała doktor Agnieszka Dziarmaga z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej, oprócz kiermaszu, w Dworku Laszczyków została udostępniona nowa wystawa świąteczna "Do Betlejem krokiem żwawym... - Boże Narodzenie w kulturze ludowej". - To, co państwu dziś proponujemy to między innymi trzy stoły. Stół chłopski z typową zastawą do wieczerzy wigilijnej, stół mieszczański i stół dworski. Chłopski, myślę, jest najbardziej charakterystyczny dla naszej pracy i naszego klimatu. Prezentowane jest tu wszystko, co zwykle w przeddzień Bożego Narodzenia było jedzone przez chłopów - powiedziała.

Tak więc, na stole chłopskim mogliśmy zobaczyć chleb, opłatek na nożu, kluski z makiem, sianko i opłatek. - Coś charakterystycznego to sznur, który wiąże. Dzięki temu pokarm miał nie uciekać od rodziny i cementować więzi pomiędzy krewnymi - dodawała doktor Dziarmaga.

Wśród odwiedzających spotkaliśmy między innymi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renatę Janik, która oglądała stoiska Kół Gospodyń Wiejskich.

Kiermasz organizowany jest co roku, tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem. Wystawa muzealna będzie dostępna dla odwiedzających do drugiego lutego, do święta Matki Bożej Gromnicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie