Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset osób skorzystało z trzech Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w powiecie jędrzejowskim. Jakie akcje zorganizowano?

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Kilkaset osób skorzystało z trzech Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w powiecie jędrzejowskim. Jakie akcje zorganizowano?
Kilkaset osób skorzystało z trzech Kampanii Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w powiecie jędrzejowskim. Jakie akcje zorganizowano? PCPR Jędrzejów
Pod koniec 2021 roku na terenie powiatu jędrzejowskiego zostały przeprowadzone działania profilaktyczno-informacyjne w zakresie przeciwdziałania różnym formom przemocy skierowane do mieszkańców powiatu. W związku z tym w powiecie odbyły się 3 kampanie: V Powiatowa Kampania "Blue Heart" przeciwdziałania handlowi ludźmi, VI Powiatowa Kampania "Pomarańczowej Wstążki" przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży oraz VIII Powiatowa Kampania "Białej wstążki" przeciwko przemocy wobec kobiet. Z działań skorzystało kilkaset mieszkańców.

W ramach kampanii zorganizowano między innymi: dodatkowe dyżury psychologa i adwokata, którzy udzielali bezpłatnych porad mieszkańcom powiatu. Odbyły się też wspólne dyżury pracowników w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, Sądzie, Prokuraturze, Policji, Powiatowym Urzędzie Pracy, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Specjalistycznym Szpitalu w Jędrzejowie oraz Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym do spraw Uzależnień w Jędrzejowie. Ponadto, przeprowadzono akcje informacyjno-edukacyjne dla mieszkańców poprzez rozdawanie ulotek i plakatów w różnych miejscach.

W październiku w jędrzejowskim "Konarskim" udostępniono wystawę mobilną poświęconą przeciwdziałaniu handlowi ludźmi. Wystawa zawiera 6 tablic informacyjnych, na których w trzech językach zawarto podstawowe informacje dotyczące zagadnienia handlu ludźmi, między innymi: co to jest handel ludźmi, jakie są jego formy i przejawy, metody werbowania oraz jak należy się przygotować do bezpiecznego wyjazdu za granicę.

Niestety w ubiegłym roku, ze względu na pandemię zrezygnowano z odbywających się w czasie trwania kampanii "Blue Heart" oraz Pomarańczowej Wstążki bezpośrednich spotkań informacyjno-edukacyjnych młodzieży szkół średnich i ponadpodstawowych z przedstawicieli policji, urzędu pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie oraz z emisji pełnometrażowego filmu „Uprowadzona” w reż. Pierre'a Morela i akcji rozdawania pomarańczowych wstążeczek wśród młodzieży i dorosłych.

W zamian za to do szkół i placówek edukacyjnych zostały przekazane informacje i materiały kampanijne oraz komiks "Nie jesteś na sprzedaż", a także scenariusze do prowadzenia zajęć i krótkie filmiki informacyjno-edukacyjne zawierające zarówno prawdziwe historie osób, które zostały dotknięte tym procederem, jak i dane teleadresowe instytucji, do których można zwrócić się o pomoc.

Z okazji obchodów Kampanii Pomarańczowej Wstążki do urzędów gmin, szkół, placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych oraz instytucji i służb z terenu powiatu został przekazany link do teledysku „STOP przemocy” wykonywanego przez Zespół Wokalny EWITA z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach, który powstał w ramach projektu: "STOP przemocy w województwie świętokrzyskim" z prośbą o udostępnienie dzieciom i młodzieży.

W szkołach organizowano prelekcje i zajęcia związane z tą problematyką. Takie zajęcia zostały przeprowadzone między innymi w Szkole Podstawowej w Mnichowie czy Zespole Szkół numer 1 w Jędrzejowie.

W akcje zostali włączeni także podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jędrzejowie i Mnichowie. Tu przeprowadzono zajęcia edukacyjne i wykonano gazetkę z wykorzystaniem treści przekazanych w ramach Kampanii Blue Heart. Natomiast dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu powiatu: w Nagłowicach, Miąsowej i Małogoszczu, w tym również z placówki wsparcia dziennego Ogniska Wychowawczego "Caritas", wzięły udział w obchodach dnia Pomarańczowej wstążki i dnia Białej wstążki.

Akcje miały na celu przybliżenie problematyki zjawiska przemocy, zwrócenie uwagi na wielopłaszczyznowość i złożoność zjawiska, ale także na zobrazowanie jego skali oraz pokazanie możliwości i zaplecza walki z przemocą, zarówno w skali ogólnokrajowej, jak i na terenie wojewódzkim, ale przede wszystkim na terenie lokalnym – powiatowym i gminnym.

Z tych ważnych akcji społeczno-edukacyjnych skorzystało kilkaset uczniów, młodzieży i dorosłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie