Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kojąca moc masażu to panaceum na ból

Oprac. /KAK/
serwis HoMedics
W starszym wieku często skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą i długotrwałą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne - wystarczy wspomnieć kojącą moc masaży...

Uzdrawiające zabiegi wcale nie muszą być przykrą koniecznością. Można skutecznie zapobiegać bólom mięśni poprzez stosowanie przeróżnych technik masażu relaksacyjnego. To skuteczny i sprawdzony sposób na eliminacje szkodliwych złogów w organizmie, który przyczynia się do poprawy kondycji i witalności organizmu. Regularnie stosowany pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie na długi czas.

Zdrowy dotyk

- Kojący dotyk masażu to nie tylko relaksacyjna przyjemność. Przede wszystkim masaż jest doskonałym narzędziem w walce z dolegliwościami spowodowanymi napięciem mięśniowym i stresem - mówi Władysław Fedejko, specjalista w zakresie urządzeń do masażu i relaksacji związany z marką HoMedics. - Potwierdzają to badania amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie. W badaniach z 2003 roku udowodniono, że masaż jest jedną z najskuteczniejszych, niekonwencjonalnych technik w leczenia bólów pleców. To bardzo istoty fakt biorąc pod uwagę statystyki mówiące, że od 60 do 80% dorosłych odczuwa w jakimś okresie życia bóle okolic kręgosłupa i innych partii ciała.

- Masaż ma na celu zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego,i uzyskanie pełnego odprężenia - informuje Piotr Sikorski, specjalista w dziedziny masażu. Istnieje wiele jego odmian. Najczęściej dzieli się go według kryterium zastosowania, na: leczniczy (rehabilitacyjny), kosmetyczny (pielęgnacyjny), relaksacyjny (odprężający) oraz sportowy.

Relaks w dowolnym stylu

Masaż relaksacyjny, jak sama nazwa wskazuje, za pomocą odpowiednich technik ma przywrócić spokój i dobre samopoczucie. Oddziałuje on bowiem pozytywnie na układ nerwowy, likwidując negatywne skutki stresu oraz pobudza układ limfatyczny, oczyszczając organizm z toksyn. Przede wszystkim jednak pozytywnie wpływa na psychikę oraz równowagę energetyczną organizmu. Możemy wykonać go w gabinecie odnowy biologicznej, korzystając z usług specjalisty lub cieszyć się nim w domowym zaciszu, używając wysokiej jakości urządzeń masujących typu masażery i maty - dodaje Władysław Fedejko. - Jest wiele technik i rodzajów masażu relaksacyjnego, warto więc przyjrzeć się ich działaniom, by móc wybrać najodpowiedniejszy dla siebie.

Masaż klasyczny

Jest zwany także masażem szwedzkim i jest najpopularniejszą formą masażu.

- Jego osiem podstawowych technik to: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie, wstrząsanie, oklepywanie i wibracja zewnętrznej warstwy mięśni - wymienia Piotr Sikorski, dyplomowany chiropraktyk. Relaksacyjny masaż klasyczny ma za zadanie przede wszystkim znieść dokuczliwe napięcia mięśni. Daje uczucie lekkości i miękkości w masowanych partiach ciała oraz redukuje ból już po pierwszych zabiegach. Jego regularne stosowanie polepsza samopoczucie, zwiększa przepływ tlenu we krwi oraz wyraźnie zmniejsza odczuwane napięcie w kręgosłupie, plecach i karku. Wykonać go można również samemu, używając specjalnej maty masującej. Ten rodzaj masażu przeznaczony jest dla osób trwale przemęczonych, które odczuwają bóle mięśniowe oraz cierpią na bezsenność.

Masaż Shiatsu

czyli japońska sztuka uzdrawiania dotykiem, wykorzystująca technikę ucisku. Shiatsu pobudza i reguluje naturalną, wewnętrzną energię organizmu, oczyszczając go z niepotrzebnych toksyn i złogów. Uciskając odpowiednie partie ciała, usprawnia się pracę narządów wewnętrznych. Zapewnia to sprawność całego organizmu i zwiększa odporność na choroby. Aby skorzystać z dobrodziejstw tego masażu w domowym zaciszu można zakupić masażer Shiatsu (np. HoMedics) lub odwiedzić gabinet licencjonowanego fizjoterapeuty. Shiatsu jest bardzo bezpiecznym masażem, skutecznym zarówno w przypadku przewlekłych dolegliwości, jak i drobniejszych schorzeń. Przede wszystkim jednak skutecznie poprawia naszą kondycję psychiczną, dlatego przeznaczony jest dla osób żyjących w stałym napięciu i zestresowanych.

Masaż gorącymi kamieniami

łączy w sobie pozytywne działanie m.in. akupresury, termoterapii i masażu klasycznego. Jest doskonałym uzupełnieniem działań fizjoterapeutycznych. Masaż wykonuje się szybkimi ruchami przy pomocy rozgrzanych kamieni pochodzenia wulkanicznego. W miarę jak kamień się ochładza, spada tempo masażu. Zestaw bazaltowych kamieni do masażu można zakupić w specjalistycznych sklepach, jednak by wykonać taki zabieg trzeba przejść odpowiedni instruktaż. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami ma podobne działanie do kąpieli termalnej, działa uspokajająco i przeciwbólowo oraz przywraca równowagę ciała i umysłu. Przeznaczony dla osób zmęczonych i zestresowanych, ponieważ przyspiesza procesy wypoczynkowe.

Tajski masaż

nie przypomina w niczym naszych tradycyjnych masaży klasycznych, ponieważ masowana osoba przyjmuje w trakcie zabiegu wiele różnych pozycji właściwych dla jogi. Z tego względu ta technika nazywana jest "jogą dla leniwych" i powinna być wykonywana z instruktorem. Rozciągane mięśnie rozluźniają się, poprawia się sprawność ruchowa i odblokowuje się przepływ energii w organizmie. Masaż tajski przywraca równowagę oraz zapewnia głęboki relaks. Zalecany jest dla ludzi z zaburzeniami funkcji stawów. Dla uzyskania najkorzystniejszego efektu masaż bywa łączony z leczniczymi metodami terapeutycznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie