Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolęda 2024. Czy trzeba dawać kopertę księdzu?

Maciej Jasiński
Maciej Jasiński
Kolęda to wyraz realizacji kanonu 529 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kolęda to wyraz realizacji kanonu 529 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego Fot. Andrzej Muszynski
W okresie świątecznym odbywają się tradycyjne wizyty duszpasterskie, czyli kolęda. Podczas nich księża odwiedzają domy wiernych, aby złożyć im życzenia i pobłogosławić ich domy. Wielu parafian decyduje się również na przekazanie księdzu dobrowolnej ofiary. Czy jest to jednak obowiązkowe?

Spis treści

Kolęda 2024. Czy trzeba dawać kopertę księdzu?

Ofiara na kolędzie jest całkowicie dobrowolna. Nie ma żadnych przepisów, które nakładałyby na wiernych obowiązek jej przekazywania. Parafianie mogą sami zdecydować, czy i ile pieniędzy chcą przekazać na Kościół.

Wizyta duszpasterska, nazywana potocznie kolędą to rokroczne odwiedziny księży w domach parafian. Jej podstawowym celem jest wspólna modlitwa, błogosławieństwo domu i jego mieszkańców. To także okazja do lepszego poznania wiernych oraz ich problemów. Chociaż tradycyjnie kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, prawo kanoniczne nie wskazuje jednoznacznie jej terminu.

Najczęściej Polacy decydują się na ofiarę 50 zł

Z przeprowadzonych badań wynika, że najczęściej Polacy decydują się na ofiarę w postaci 50 zł. Są jednak również osoby, które wkładają do koperty mniej lub więcej pieniędzy. Niektórzy decydują się nawet na zrezygnowanie z ofiary.

W badaniu przeprowadzonym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 2-4 grudnia 2022, Polacy zaznaczyli, jakie kwoty przeznaczą na "koperty" dla księdza: jedynie 8 proc. badanych stwierdziło, że nie zostawi księdzu po kolędzie koperty. Znaczna większość przyjmujących stwierdziła, że zostawi dla księdza kopertę. 28 proc. badanych zapowiedziało, że przeznaczy do koperty dla księdza kwotę pomiędzy 21 a 50 zł. Z kolei 25 proc. zapowiedziało, że na ofiarę dla kościoła przeznaczy od 51 do 100 zł. Jeden procent badanych zadeklarował kwotę do koperty powyżej 200 zł.

Kiedy jest kolęda 2024? Parafie ustalają terminy

Kościół katolicki w Polsce przyjął tradycję odwiedzin parafian w okresie następującym po świętach Bożego Narodzenia. Kolędy w domach odbywają się najczęściej już od 27 grudnia i trwają aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego - terminu tego nie nakazuje jednak żadne prawo.

Szczegółowy harmonogram odwiedzin parafian, w większości kościołów jest przedstawiany podczas ogłoszeń parafialnych oraz publikowany na stronie internetowej lub w umieszczany w gablotach i widocznych miejscach w okolicy kościołów.

Jak przyjąć księdza "po kolędzie"?

Co przygotować na wizytę duszpasterską?

  • Stół nakryty białym obrusem
  • Krzyż i świece
  • Naczynie ze święconą wodą oraz kropidło

Jeśli nie mamy w domu święconej wody należy nalać do naczynia czystej wody i przed modlitwą poinformować kapłana, że to zwykła, nie święcona woda. Ksiądz ją wówczas poświęci przed błogosławieństwem osób i mieszkania. Bardzo często też kapłani noszą ze sobą własne kropidło.

Tradycja wizyty duszpasterskiej

Ksiądz po kolędzie przychodzi do katolickich domów od kilkuset lat! Praktyka duszpasterskich odwiedzin wywodzi się ze średniowiecza. W historii różnie kształtowała się jej forma. Począwszy od XIII wieku znalazła zakorzenienie w treściach chrześcijańskich. Było to spotkanie o charakterze duszpasterskim. Później, na przełomie XV i XVI w., bardziej akcentowano przygotowanie do spowiedzi wielkanocnej i komunii świętej. Kapłan odwiedzający domostwa sprawdzał, czy nie ma w nich materiałów zabobonnych, czasem nawet rekwirował heretyckie książki.

Sytuacja zmieniła się w czasach potrydenckich

Po Soborze Trydenckim (gdzie kolęda była istotnym elementem odnowy Kościoła), w 1601 r. biskup Krakowski Bernard Maciejowski wydał list pasterski do proboszczów. Omawiał w nim przebieg wizyty duszpasterskiej. Kładł akcent na to, by było to osobiste spotkanie mające na celu poznanie parafian, a także wnikanie w ich problemy. Tak też jest do dnia dzisiejszego.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

lena

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolęda 2024. Czy trzeba dawać kopertę księdzu? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie