MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna kwesta już za 10 dni. Pomóż ratować zabytki kieleckich cmentarzy

Marek MACIĄGOWSKI
Dzięki kweście odnowiono w tym roku kamienny nagrobek powstańca styczniowego Władysława Radziejowskiego, obok żeliwne ogrodzenie nagrobka, które wymaga zabezpieczenia.
Dzięki kweście odnowiono w tym roku kamienny nagrobek powstańca styczniowego Władysława Radziejowskiego, obok żeliwne ogrodzenie nagrobka, które wymaga zabezpieczenia. Marek Maciągowski
W sobotę - 30, w niedzielę 31 października i w poniedziałek 1 listopada na kieleckich cmentarzach od godziny 9 do 16.30 zbierane będą pieniądze na odnowę zabytków kieleckich nekropolii. Ty też możesz kwestować!

Z puszkami na datki staną przy cmentarnych bramach przedstawiciele świata kultury, nauki, polityki, mediów, biznesu i młodzież, kombatanci, prawnicy lekarze.

W Kielcach kwesta prowadzona jest od 1993 roku Każdego roku w puszkach kwestujących jest więcej pieniędzy. W ubiegłym roku Kielczanie ofiarowali ponad 54 tysiące złotych.
- W tym roku zbiórka pieniędzy przeprowadzona będzie na wszystkich kieleckich cmentarzach: Starym, Nowym, Partyzanckim, Wojskowym, Komunalnym, na Piaskach, w Białogonie i w Cedzynie. Potrwa przez wszystkie trzy dni - mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

NIE ŻAŁUJEMY PIENIĘDZY

Kielczanie nie żałują pieniędzy na ratowanie cmentarzy. Każdego roku kwesta przynosi więcej pieniędzy i są to kwoty wyższe niż w dużych miastach. W ubiegłym roku do puszek kwestarzy trafiło ponad 54 tysięcy złotych. Zgodnie z umową do każdej złotówki z kwesty drugą złotówkę dokłada kielecki samorząd.

Zebrane przez lata pieniądze każdego roku pozwalają na ratowanie zabytkowych nagrobków. Na kieleckich cmentarzach są to nagrobki kamienne, ale także żeliwne, z odlewni kieleckich, których konserwacja jest kosztowna.

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego gospodaruje pieniędzmi tak, by wystarczyło na jak najwięcej prac. Potrzeb jest dużo. Wiele jeszcze nagrobków wymaga zabezpieczenia, o czym może przekonać się każdy, kto spaceruje po cmentarzach. Opieki i konserwacji wymagają też nagrobki na cmentarzu Nowym, na Piaskach, na cmentarzu Wojskowym. Ostatnio zakonserwowano nagrobek lekarza Józefa Wokulskiego na cmentarzu Nowym.

MOŻESZ KWESTOWAĆ

W tegorocznej kweście z puszkami stanie około 200 osób. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego i przez półtorej godziny stanąć z puszką na którymś z cmentarzy może jeszcze zgłosić swój udział w kweście.
Zgłoszenia przyjmują członkowie Stowarzyszenia pod numerami telefonów: 790-434-285 i 41-332-33-79 w godzinach od 9 do 13; 41-342-84-39 - w godzinach od 13 do 17 oraz 41-346-20-67 i 500-492-940 w godzinach od 17 do 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie