MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne nowatorskie operacje ortopedyczne w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach

Iza Bednarz
Łukasz Zarzycki
Zespół ortopedów pod kierunkiem doktora Pawła Skowronka, szefa kliniki ortopedii i traumatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach przeprowadził zabiegi operacyjne z wykorzystaniem nowych typów endoprotez stawów kolanowych i biodrowych.

U 75 - letniej pacjentki, która miała już dwukrotnie wymieniany staw kolanowy i zastępowany endoprotezą dokonano trzeciej rewizji czyli wymiany zniszczonego stawu na nowy.

Martyna Foksa z Korzecka miała fatalne złamanie nogi pod kolanem, które się nie zrastało. - W 2013 roku wstawili mi endoprotezę, ale niewiele pomogła. W 2014 roku miałam wstawioną nową rzepkę kolanową, później znowu nową. Przez rok nie mogłam chodzić, bo noga puchła, skrzypiała, ruszała się w środku jakby mi ta endoproteza pływała. I bardzo mnie bolało. Teraz pan doktor wstawił mi nowy staw i jutro będę mogła wstać - powiedziała nam pacjentka.

- Będzie pani mogła spokojnie chodzić, klękać, kucać, wykonywać wszystkie czynności - mówi dr Paweł Skowronek. Wyjaśnia, że nowa endoproteza drobiazgowo odtwarza wszystkie funkcje naturalnego stawu, wraz z rotacją boczną. - W tym szpitalu i regionie to pierwsza tego typu operacja, do tej pory ten typ protez rewizyjnej był w kilku przypadkach implantowany w Polsce - dodaje dr Skowronek.

Nowy typ protezy

Zastosowana u tej pacjentki endoproteza jest wykonana z tytanu i polietylenu krosslinkowanego, powoduje zmniejszenie tarcia i daje możliwość nie tylko zgięcia i wyprostu, ale również możliwość prawidłowej rotacji kolana w zgięciu. Działa jak naturalny staw.

- Jest to ciekawa proteza rewizyjna, ma inną budowę niż większość tego typu protez i adaptuje się do naturalnego ułożenia i ruchu w stawie kolanowym. To nowe rozwiązanie, opracowane z myślą o pacjentach w wieku podeszłym, którzy są już po kilku operacjach stawu. Można powiedzieć, że to jedna z ostatnich linii obrony, która pozwala uniknąć tym chorym trwałego unieruchomienia - tłumaczy ortopeda.

Ze względu na osadzenie tej protezy na długich trzpieniach, chory może wstać od razu następnego dnia i chodzić z pełnym obciążeniem.

- Mam nadzieję, że w ten sposób zakończymy całą drogę endoprotezowania u tej pacjentki. Choć nigdy nie możemy być pewni, jak zachowa się kość. Sama proteza może wytrzymać wiele lat, pytanie jaka jest kość wokół niej.

W szpitalu przeprowadzono również operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego z dostępu przedniego.

- To najmniej inwazyjny, najkorzystniejszy dla pacjenta i najbardziej fizjologiczny typ operacji. Wykonuje się małe 8 - centymetrowe cięcie z przodu stawu biodrowego, zachowując pierwotne napięcie mięśniowe i stabilność stawu. Pacjent traci bardzo mało krwi, rana jest mniej bolesna, jest dużo mniejsze ryzyko zwichnięcia stawu. Następnego dnia chory może wstać i iść do domu - tłumaczy dr Skowronek. Dodaje, że ten typ cięcia nie jest nowością, ale przez wiele lat był zapomniany, bo wymaga większego zaangażowania chirurga.

- Zmienia się typ endoprotez biodrowych i instrumentarium, dzięki czemu możemy stosować mniej inwazyjne techniki operacyjne. I tych technik uczymy w naszej klinice w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach - wyjaśnia. Operacje wszczepienia endoprotez z wykorzystaniem dostępu przedniego stanowią obecnie już ponad 30 proc. operacji stawów biodrowych w USA.

Nowe wyzwania

Potrafimy opracowywać coraz lepsze protezy stawów, odtwarzające do najdrobniejszego szczegółu ich budowę anatomiczną i funkcję. Teraz największe wyzwanie stoi przed biologią molekularną. Jak to zrobić, żeby uratować coraz słabszą wraz z wiekiem kość pacjenta.

- Nie jest sztuką osadzić w kości najdoskonalszą endoprotezę. Najtrudniejsze to zatrzymać proces erozji, czyli niszczenia kości. W tym kierunku powinny iść badania - mówi doktor Skowronek.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie