Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny sukces młodych elektroników z Połańca. Są w finale prestiżowego konkursu

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Bartosz Brzeziński i Kacper Kępiński z Zespołu Szkół w Połańcu osiągnęli wieli sukces. Są w finale prestiżowego konkursu
Bartosz Brzeziński i Kacper Kępiński z Zespołu Szkół w Połańcu osiągnęli wieli sukces. Są w finale prestiżowego konkursu
Zespół Szkół w Połańcu po raz kolejny może być dumy ze swoich uczniów. Uczęszczający do klasy 3A TE Bartek Brzeziński oraz Kacper Kępiński dostali się do finału ogólnopolskiego konkursu E(x)polry 2020.

Bartosz Brzeziński i Kacper Kępiński - elektronicy z Zespołu Szkół w Połańcu zostali laureatami konkursu regionalnego i będą walczyli o laury w trakcie finału ogólnopolskiego. Impreza jest bardzo poważna, w roku 2019 wszyscy finaliści otrzymywali indeks Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, co otwierało im wiele możliwości na przyszłość. Zobaczymy, jak będzie w obecnej edycji, która po raz pierwszy w historii zostanie przeprowadzona w wersji onilne, a poprowadzi ją znany między innymi z TVP dziennikarz Radosław Brzózka.

O zwycięstwo uczniowie z Połańca będą walczyć z młodymi naukowcami z całej Polski, wśród których znalazła się również Anna Ziętarska z Liceum imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie. W jesiennym finale w Gdyni, elektronicy będą rywalizowali o nagrodę główną i reprezentowanie Polski na największych na świecie konkursach naukowych odbywających się w Stanach Zjednoczonych i Meksyku oraz stypendia naukowe na rozwój swoich projektów. Praca, która może to wszystko zapewnić jest zatytułowana "Safe cycling - it's possible" czyli bezpieczna jazda na rowerze jest możliwa.

Rowerowy projekt

Jak na początku swojego projektu piszą chłopcy, w ostatnich latach w Polsce, podobnie jak w innych wysoko rozwiniętych europejskich państwach, można zaobserwować duży wzrost zainteresowania jazdą na rowerze. Tym samym na drogach pojawia się coraz większa liczba rowerzystów, a do przodu poszła również infrastruktura związana z tym środkiem transportu (ścieżki rowerowe, przejazdy rowerowe). Bartek i Kacper zauważyli jednak, że nie przełożyło się to na postęp technologiczny. - Skrzyżowania dróg rowerowych z drogami publicznymi wciąż pozostają „ czarnymi punktami” na komunikacyjnej mapie naszego kraju. Są one bardzo niebezpiecznie zwłaszcza dla użytkowników dwóch kółek. Jest to przykre, ponieważ jazda na rowerze jest bardzo korzystna dla człowieka, jak również dla otaczającej nas przyrody - mówią młodzi naukowcy. Jako iż uczniowie sami są miłośnikami jazdy na rowerze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i poprawić bezpieczeństwo rowerzystów. - Inspiracje do opracowania wynalazku pochodzą z naszych własnych doświadczeń życiowych. Sami jesteśmy rowerzystami i widzimy jak groźne są dla nas i innych użytkowników przejazdy rowerowe bez sygnalizacji świetlnej. Obecna sytuacja zmotywowała nas do zaprojektowania i stworzenia rewolucyjnego systemu, który radykalnie zmieni istniejący, wysoce niekorzystny stan rzeczy - mówią zgodnie Bartek i Kacper. Jaki cel poprzez wspólny projekt chcąc uzyskać uczniowie "Jędrusiów"?

Nasz projekt ma na celu zminimalizowanie liczby wypadków na przejazdach rowerowych poprzez ostrzeganie rowerzystów i kierowców o zbliżającym się do skrzyżowania pojeździe. System ten składa się z czujników ruchu, lamp wczesnego ostrzegania i zasilania fotowoltaicznego. Na jezdni ogólnodostępnej i drodze rowerowej, w odpowiedniej odległości od przejazdu rowerowego umieszczone będą czujniki. Ich zadaniem będzie wykrycie przejeżdżającego pojazdu, a następnie przesłanie sygnału do lamp wczesnego ostrzegania umieszczonych na znakach informujących o zbliżaniu się do przejazdu rowerowego. System ten poprawi bezpieczeństwo rowerzystów - wyjaśniają chłopcy.

Zainteresowania

Bartosz Brzeziński i Kacper Kępiński mają po 18 lat. Oboje pochodzą z małej miejscowości - Wilkowa położonej w powiecie staszowskim. Interesują się elektroniką, sportem, motoryzacją oraz nowinkami technicznymi. Kiedy tylko przekroczyli próg Zespołu Szkół w Połańcu zauroczyli się przedmiotami zawodowymi i już na samym początku nauki chcieli startować w konkursach. Pomysł na projekt "Safe cycling - it's possible" pojawił się w drugiej klasie. - Dzięki pomocy naszego nauczyciela od przedmiotów zawodowych pana Mariusza Zyngiera, udało się rozpocząć pracę nad projektem. Zostaliśmy wynagrodzeni tytułem Finalisty Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, zajęliśmy 2 miejsce w konkursie "Młody Wynalazca 2020" oraz zostaliśmy nagrodzeni złotym medalem Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg - mówią młodzi naukowcy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie