Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich Żeromszczyzna z Ciekot najlepsze w 2021 roku w powiecie kieleckim! Zobaczcie zdjęcia i film

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Koło Gospodyń Wiejskich Żeromszczyzna z Ciekot.
Koło Gospodyń Wiejskich Żeromszczyzna z Ciekot. Zdjęcia archiwum
Koło Gospodyń Wiejskich Żeromszczyzna z Ciekot w gminie Masłów otrzymało najwyższe laury w konkursie Mistrzowie Agro 2021 w kategorii Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie kieleckim. Żeromszczyzna jest kołem o niespotykanej u nas formie działalności i ambicjach. Łączy tradycję z nowoczesnością oraz różne pokolenia.

Jak zrodziła się grupa Żeromszczyzna?

- Na początku powstał Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna. Było to w lutym 2019 roku. Zespół propaguje tańce i melodie z regionu świętokrzyskiego w sposób stylizowany, inspirowany regionalną nutą. Liczy około 25 osób w różnym wieku – od około 20 do około 50 lat. Jesienią 2020 roku na bazie zespołu powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Działamy więc na wielu płaszczyznach – śpiewamy, tańczymy, gotujemy. Wielopłaszczyznowo uczymy się regionalnej kultury. Wszyscy członkowie koła pochodzą z sołectwa Ciekoty. Działamy przy Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach. W naszym kole są kobiety i mężczyźni. Mamy piękne stroje, na które pieniądze dostaliśmy z Agencji Restrukturyzacji

– mówi Grzegorz Michta.

Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna to najmłodsza stażem artystyczna grupa działająca w Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach. Grupa kultywuje świętokrzyski folk, a jej repertuar to premierowe kompozycje Grzegorza Michty, do których choreografie tworzy Dorota Stawiarska. Z powodzeniem artyści z gminy Masłów koncertowali w tym sezonie między innymi w czasie Święta Kielc, Festiwalu Kultur EtnoBlender w Starachowicach, podczas XXI Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku.

W ostatnim czasie zespół podbił serca widzów teledyskiem, który nagrał występując właśnie w pięknych strojach w malowniczych plenerach gminy Masłów: przed dworkiem Stefana Żeromskiego w Ciekotach oraz widokowym polu w Dolinie Marczakowej.

- Utwór nosi tytuł „Jaskółeczka” – mówi autor utworu Grzegorz Michta, kierownik muzyczny zespołu, który za punkt honoru postawił sobie, żeby repertuar składał się z utworów inspirowanych świętokrzyską nutą. Utwór łączy więc w sobie zarówno sentymentalne nuty, jak i żywiołowość ludowej tradycji.

- Ciekawostką jest to, że w swoją działalność angażujemy dzieci, które dzięki temu odkrywają swoje korzenie. Robimy to na gruncie muzycznym. Dzieci uzdolnione muzycznie występują z nami i grają niestandardowe utwory. W ten sposób wspólne i krzewimy kulturę ludową i zaszczepiamy ją w młodym pokoleniu. Ja wychowałem się na kulturze ludowej, jestem tym tematem przesiąknięty, więc komponuję utwory na bazie ludowej, świętokrzyskiej muzyki, ale w nowocześniejszym stylu. Repertuar wciąż szlifujemy, nabieramy doświadczenia, a w planach mamy udział w festiwalu zespołów folklorystycznych i tanecznych, aby sprawdzić, co potrafimy. Z tytułu najlepszego koła w powiecie kieleckim bardzo się cieszymy i dziękujemy za wszystkie oddane na nas głosy – mówi Grzegorz Michta, szef grupy folklorystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie